Jak pielęgnować problematyczną skórę głowy? Poznaj sposoby na poradzenie sobie z łupieżem, łojotokiem i świądem
Na co dzień dbamy o włosy - myjemy je, odżywiamy, podcinamy końcówki, a czasem decydujemy się na większą metamorfozę. Niestety, jeśli chodzi o skórę głowy, to zazwyczaj zapominamy o jej potrzebach. A przecież nie ma możliwości otrzymania zdrowych, pięknych i lśniących włosów bez zadbania właśnie o skórę głowy. Jak o nią dbać, by odwdzięczyła się mocnymi i błyszczącymi kosmykami? Dziś Ci o tym opowiemy!
Skóra głowy - podstawowe informacje o pielęgnacji
By skóra głowy była czysta, zdrowa i nie sprawiała problemów, warto zacząć od jej prawidłowej pielęgnacji. Często okazuje się, że ta pielęgnacja nie jest taka, jak być powinna. Pomijany jest jej najważniejszy etap, czyli oczyszczanie. A to przecież na skórze głowy gromadzą się wszelkiego rodzaju pozostałości po kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Czasami samo mycie szamponem nie wystarczy, by oczyścić skórę głowy, a zbierające się na niej zanieczyszczenia w końcu skutkują większymi problemami, jak np. łupież czy przesuszenie skóry.
Jak pielęgnować skórę głowy?
Podstawowa pielęgnacja powinna składać się z dwóch etapów:
- oczyszczania,
- odżywiania/nawilżania.
Oczyszczanie skóry głowy
Podczas oczyszczania warto sięgnąć po peeling do skóry głowy. Odpowiada on za dokładne oczyszczenie dzięki usunięciu warstwy zrogowaciałych komórek naskórka. To owocuje szeregiem korzyści jak np. poprawa ukrwienia skóry i szybszy wzrost nowych kosmyków, wydłużenie świeżości włosów oraz zwiększenie objętości.
Wśród peelingów wyróżniamy chemiczne i mechaniczne. Te pierwsze nie wymagają pocierania w trakcie mycia. Znajdziesz wśród nich peeling enzymatyczny lub kwasowy, np. Anwen Szampon Wake It Up. Te drugie, by zadziałały, wymagają delikatnego masażu, np. Vianek Łagodzący Peeling cukrowy do skóry głowy.
Peelingu nie stosuje się przy każdym myciu. W większości przypadków wystarczy raz na tydzień. Te zalecenia mogą się różnić w zależności od wybranego produktu, więc zawsze przed użyciem warto przeczytać informację dołączoną do opakowania przez producenta.
Kolejnym kosmetykiem, który służy do oczyszczania skóry głowy, jest szampon. Jest wiele różnych rodzajów szamponów do wyboru. Część z nich zapewnia mocne oczyszczenie, inne są delikatne i służą do codziennego, łagodnego mycia. Warto mieć kilka wariantów (a minimum dwa) i stosować je wymiennie, bo zbyt częste mycie szamponem mocno oczyszczającym może przesuszyć wrażliwą skórę głowy.
I uwaga: myjemy skórę głowy, nie włosy!
Wśród godnych polecenia szamponów możemy wymienić produkty marki Anwen. Do skóry głowy sprawdzą się również Fanola Sensi Care lub Artego Clarity.
Nawilżenie skóry głowy
By zachować równowagę pomiędzy oczyszczaniem a nawilżaniem warto sięgnąć po maskę trychologiczną. Maska trychologiczna to specjalna maska, która jest nakładana bezpośrednio na skórę głowy. Nie obciąża jej i nie przetłuszcza, co pewnie byłoby wynikiem nałożenia maski dedykowanej do włosów właśnie na skórę głowy. Jeśli nie masz takiej maski jeszcze na swojej łazienkowej półce, to warto uzupełnić zapasy.
Pielęgnacja problematycznej skóry
Kiedy równowaga skóry głowy jest zaburzona, wówczas pojawiają się problemy, takie jak łojotok, łupież, przesuszenie skóry lub jej nadmierne przetłuszczanie. Jak sobie z nimi poradzić?

Pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy
Produkcja sebum jest zupełnie naturalnym procesem. W ten sposób skóra sama zapewnia sobie nawilżenie, a sebum rozprowadzane podczas czesania na długości włosów dodaje im połysku. Problem zaczyna się wtedy, kiedy skóra produkuje zbyt duże jego ilości.
Ty w tej sytuacji coraz częściej myjesz włosy, w dodatku pewnie coraz mocniejszymi szamponami i spirala się nakręca. Jeśli zbyt mocno oczyszczasz przetłuszczającą się skórę głowy, to zwiększasz wydzielanie sebum, bo skóra odbiera to, jakby była przesuszona i produkuje sebum, by zwiększyć nawilżenie. Dlatego w takim przypadku warto wybierać łagodne szampony o delikatnym składzie, bez SLS i SLES.
Ważne jest również to, jak nakładasz odżywkę. Pamiętaj, by nie nakładać jej na skórę głowy (chyba że jest to specjalna odżywka trychologiczna), a jedynie na długości włosów.
Jeśli zmiana nawyków pielęgnacyjnych nie przyniesie poprawy, warto wybrać się do lekarza dermatologa lub trychologa i poszukać przyczyn głębiej. Może się okazać, że za zbyt dużą produkcją sebum stoją problemy hormonalne albo zaburzona gospodarka cukrowa.
Kosmetyki do przetłuszczającej się skóry głowy:
- Anwen Pomarańcza i Bergamotka
- Vianek Normalizujący Szampon
- Anwen Darling Clementine
- Vianek Normalizujący Tonik-Wcierka
- Artego Balance
Pielęgnacja skóry głowy ze skłonnością do łupieżu
Łupież to choroba skóry, której nie wolno zlekceważyć. Zmiana niektórych nawyków pielęgnacyjnych może przynieść pożądane rezultaty, ale tu również polecamy wizytę u specjalisty, który zbada przyczynę problemu i dobierze odpowiednie preparaty.
Skóra głowy z tendencją do występowania łupieżu powinna być często oczyszczana, ponieważ to w łoju rozwijają się bakterie i grzyby, które są odpowiedzialne za jego powstawanie.
Jeśli problem łupieżu dotyczy również Ciebie, wybierz do pielęgnacji kosmetyki mające w składzie antybakteryjne olejki eteryczne: lawendowy, sandałowy oraz z drzewa herbacianego. Maski, odżywki i inne produkty do pielęgnacji nakładaj na włosy, bez dotykania skóry głowy, bo mogą nasilić problem. Przy jednoczesnym występowaniu łupieżu i przesuszonej skórze głowy sięgnij po naturalne żele. Świetnie sprawdzi się tu żel aloesowy lub z siemienia lnianego.
Kosmetyki do skóry głowy z tendencją do łupieżu:
- Anwen Your Hairness
- Anwen No Flake No Cry
- Londa Professional Scalp Detox Pre-Shampoo
- Vianek Łagodzący Peeling cukrowy do skóry głowy
Pielęgnacja przesuszonej i swędzącej skóry głowy
Tu podstawą pielęgnacji powinno być odpowiednie nawilżenie. Sięgaj po łagodne kosmetyki, z delikatnym składem, bez substancji silnie wysuszających. Jeśli możesz, to zrezygnuj na jakiś czas z farbowania włosów. Staraj się unikać preparatów, które mają w recepturze konserwanty, wysuszający alkohol lub dużo substancji zapachowych. Wybieraj preparaty z naturalnymi wyciągami roślinnymi i olejami nawilżającymi.
W przypadku suchej skóry głowy możesz spróbować olejowania skóry głowy.
Kosmetyki do suchej skóry głowy:
- Biolaven wzmacniająco-wygładzający szampon
- Anwen Brzoskwinia i Kolendra
- Vianek Nawilżający Szampon
- Londa Scalp Refresh Tonic
- Biolaven nawilżająca wygładzająca maska
- odżywki marki Anwen
Jeśli zainteresował Cię temat pielęgnacji problematycznej skóry głowy, to zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat na naszym blogu.
Wszystkie kosmetyki wymienione we wpisie oraz inne doskonałe produkty znanych i cenionych marek w wyjątkowych cenach znajdziesz oczywiście w naszej drogerii Gobli.
Opublikowane w: Porady