Pielęgnacja skóry głowy z problemami. Sprawdź, jak poradzić sobie z łupieżem, łojotokiem czy świądem

Pielęgnacja skóry głowy z problemami. Sprawdź, jak poradzić sobie z łupieżem, łojotokiem czy świądem

Piękne, zdrowe i zadbane włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Niezależnie czy są one długie, czy krótkie, powinny być odpowiednio pielęgnowane, by zachować swój wygląd i kondycję. Jednak same włosy to nie wszystko – równie ważna jest właściwa pielęgnacja skóry głowy. Jeśli o nią nie zadbasz, to możesz pożegnać się z wymarzonymi kosmykami. To od skóry głowy wszystko się zaczyna, dlatego tak istotne jest, by zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Jak pielęgnować skórę głowy?

Często problem z problematyczną skórą głowy bierze się stąd, że nie jest ona odpowiednio oczyszczana. Sam szampon niestety w większości przypadków nie wystarczy. Dlatego do pielęgnacji warto włączyć również peeling do skóry głowy. Po oczyszczeniu, dla zachowania równowagi, skóra głowy powinna zostać nawilżona. Tu z pomocą przyjdzie maska trychologiczna.

jak pielegnowac skore glowy z problemami

Peeling do skóry głowy

Peelingi dzielą się na chemiczne, które nie wymagają pocierania, np. enzymatyczny lub kwasowy oraz mechaniczne, które usuwają martwy naskórek poprzez pocieranie skóry głowy.

Peeling dokładnie oczyszcza skórę poprzez usunięcie warstwy zrogowaciałych komórek naskórka. Co więcej, wpływa na stan i kondycje włosów. Poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu przyspiesza porost kosmyków. Może również wydłużyć świeżość włosów i zwiększyć ich objętość. Jeśli więc peeling do skóry głowy nie pojawił się dotąd na Twojej łazienkowej półce, to koniecznie daj mu szansę.

Peelingi do skóry głowy:

Odpowiednio dobrany szampon

Czy wiesz, że specjalistyczne szampony mają swoje konkretne funkcje? Jedne służą do mocnego oczyszczania, inne zapewniają delikatne mycie. Wybierz taki kosmetyk, który najbardziej odpowiada na Twoje potrzeby. Dobrym pomysłem jest posiadanie kilku różnych szamponów, które będziesz stosować wymiennie. Nie ma potrzeby używać silnie oczyszczającego szamponu przy każdym myciu, ponieważ może on podrażnić i przesuszyć skórę głowy.

Szampony do skóry głowy:

Maska trychologiczna do włosów i skóry głowy

Maska trychologiczna to kosmetyk, którego nie warto pomijać. By skóra głowy była zdrowa, powinna mieć zachowaną równowagę pomiędzy oczyszczaniem a nawilżaniem. Dlatego po zastosowaniu szamponu warto w kolejnym kroku nałożyć maskę.

Maska trychologiczna to maska przeznaczona do nakładania na skórę głowy. Nie powoduje obciążenia i nie przetłuszcza. Jeśli nie masz takiej w swojej łazience, to koniecznie uzupełnij zapasy. A do tego czasu użyj zwykłej maski, ale bez aplikacji na skórę głowy, wyłącznie na długości pasm i tę dobierz do porowatości włosów.

Jak poprawnie myć skórę głowy?

Jeśli do tej pory Twoje mycie ograniczało się do nałożenia szamponu, rozmasowania go na włosach i skórze głowy i spłukaniu to niestety było robione źle. Powszechnie przyjęło się powiedzenie, że myjemy włosy, a tymczasem, tak naprawdę, myjemy… skórę głowy. Włosom w większości przypadków wystarczy piana, która po nich spływa w trakcie spłukiwania. Ten tip to taki game changer w pielęgnacji włosów ;).

Jak w takim razie poprawnie myć skórę głowy?

  1. Raz w tygodniu nałóż peeling na skórę głowy przed jej myciem.
  2. Dobierz odpowiedni szampon. Szampon zawsze powinno się wybierać pod kątem potrzeb skóry głowy. W sklepowych drogeriach jest pełno szamponów do wszystkiego, a wiadomo – jak coś jest do wszystkiego, to często jest do niczego.
  3. Wykonaj mycie dwukrotnie. Podczas pierwszego mycia pozbywasz się większości zanieczyszczeń, które zgromadziły się na Twoich włosach i skórze głowy. Drugie mycie pozwoli zacząć działać składnikom aktywnym zawartym w kosmetyku.
  4. Spłucz włosy letnią wodą. Gorący strumień nie sprzyja pięknym i zdrowym włosom. Na koniec mycia możesz zmienić temperaturę wody na chłodniejszą, to pomoże domknąć łuski włosów.
  5. Umyj skórę głowy opuszkami palców. Wykonaj delikatny masaż w taki sposób, by dotrzeć palcami również do okolic, które są często pomijane: zakoli, potylicy czy baczków. Jak już wspomnieliśmy, nie potrzebujesz myć łodygi włosa – to często popełniany błąd, który skutkuje przesuszaniem kosmyków. Sama ściekająca piana wystarczy do oczyszczenia pasm na ich długości.
  6. Bardzo ważnym punktem jest dokładne spłukanie szamponu, by jego resztki nie pozostały na skórze.

Pielęgnacja problematycznej skóry głowy

Problemy ze skórą głowy pojawiają się wtedy, kiedy traci ona równowagę

Do jej utraty mogą przyczyniać się:

  • czynniki atmosferyczne;
  • stres i emocje;
  • nieprawidłowo dobrane kosmetyki;
  • nadmierne wydzielanie sebum;
  • przesuszenie skóry głowy na skutek działania słońca, wiatru, chlorowanej lub słonej wody i innych zanieczyszczeń.


Powyższe czynniki sprawiają, że zostaje zachwiana naturalna bariera ochronna skóry. A stąd już tylko krok do pogorszenia się stanu jej i włosów oraz pojawienia się dyskomfortu i podrażnień. Jak sobie z tym poradzić?

lupiez pretluszczanie skory glowy swedzenie

Pielęgnacja skóry głowy ze skłonnością do łupieżu

Jeśli borykasz się z łupieżem lub łuszczycą, to warto w pierwszej kolejności wybrać się do dermatologa lub trychologa, który doradzi odpowiednią pielęgnację. Łupież jest chorobą skóry, więc nie wolno go lekceważyć. Podstawa pielęgnacji w tym przypadku będzie zapewne szampon z apteki stosowany zamiennie z innym, delikatniejszym produktem. Włosy z tendencją do łupieżu powinno się myć jak najczęściej, bo właśnie w łoju rozwijają się bakterie i grzyby odpowiedzialne za łupież.

Do pielęgnacji warto wybierać kosmetyki zawierające antybakteryjne olejki eteryczne: lawendowy, sandałowy oraz z drzewa herbacianego. Maski i odżywki należy nakładać tylko na długości włosów, bez aplikowania na skórę głowy, ponieważ mogą one nasilić występowanie problemu. Jeśli masz skłonność do łupieżu, a Twoja skóra głowy jest przesuszona, wypróbuj naturalne żele – aloesowy lub z siemienia lnianego.

Kosmetyki do skóry głowy z tendencją do łupieżu:

Pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy

Samo przetłuszczanie się skóry głowy nie jest niczym niepokojącym. To naturalny proces, dzieki któremu skóra reguluje swoje nawilżenie oraz nawilża łodygę włosa. Problem zaczyna się wtedy, gdy tego sebum jest zbyt dużo. Skutkuje to koniecznością częstego mycia włosów, nawet codziennego, po którym kosmyki szybko wracają do swojego poprzedniego stanu.

Do codziennej pielęgnacji warto stosować na zmianę różne szampony. Jeden z nich powinien być łagodny, drugi mocniej oczyszczający. Zbyt mocne oczyszczanie przetłuszczającej się skóry prowadzi paradoksalnie do zwiększenia wydzielania sebum. Podczas nakładania odżywki zwróć uwagę, by aplikować ją wyłącznie na łodygę włosa, bez dotykania skóry głowy.

Przyczyn przetłuszczającej się skóry głowy może być wiele. Czasem warto poszukać głębiej i skonsultować się z lekarzami i specjalistami. Może to być np. związane z problemami hormonalnymi lub zaburzoną gospodarką cukrową. Sama zewnętrzna pielęgnacja nie da bowiem takich efektów jak holistyczne podejście do łojotoku i nadmiernej produkcji sebum.

Kosmetyki do przetłuszczającej się skóry głowy:

Pielęgnacja przesuszonej i swędzącej skóry głowy

Takiej skórze trzeba przede wszystkim zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia. Należy włączyć do pielęgnacji łagodne kosmetyki, a zrezygnować z silnych i mocno oczyszczających szamponów ze sztucznym składem. Do czasu przywrócenia odpowiedniego stanu skóry, warto wstrzymać się z farbowaniem włosów. Jeżeli bardzo chcesz zmienić kolor, to wybieraj łagodniejsze i bardziej naturalne sposoby jak np. henna.

Jeśli Twoja skóra jest sucha, swędząca i skłonna do podrażnień sięgaj po kosmetyki, które nie mają w swoim składzie konserwantów, wysuszającego alkoholu, czy nadmiaru substancji zapachowych. Zamiast tego szukaj w recepturze olejów nawilżających i naturalnych wyciągów roślinnych.

Przy przesuszonej skórze głowy może pomóc również jej olejowanie. Olejowanie skóry głowy polega na nałożenie na nią przed myciem delikatnego oleju i pozostawienie na ok. 30 minut. Bardzo ważne jest porządne zmycie oleju ze skóry. Najlepiej zrobić to nakładając na kilka minut maskę emolientową, która zawiera dużo olejków, ponieważ nic tak dobrze nie zmywa oleju, jak… drugi olej. Ten proces nazywa się emulgowaniem. Maskę zmywasz już standardowo – nakładając delikatny szampon na skórę głowy.

Kosmetyki do suchej skóry głowy:

Właściwa pielęgnacja skóry głowy jest podstawą zdrowych włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy to temat, na który włosomaniaczki mogą rozmawiać godzinami. Niezależnie jednak czy jesteś freakiem na punkcie zdrowych włosów, czy nie, to prawidłowo dobrana pielęgnacja jest koniecznością, jeśli chcesz cieszyć się mocnymi włosami i skórą głowy bez podrażnień, świądu, łojotoku czy łupieżu.

Po najlepsze i sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy zapraszamy oczywiście do naszej drogerii Gobli.