Olejki do włosów. O co dokładnie chodzi?
Dziś chcę Wam przybliżyć temat olejków. Raz na zawsze rozwiejemy wątpliwości, jakie są ich rodzaje i funkcje w pielęgnacji. Olejki do włosów to moi wielcy przyjaciele, ale trzeba wiedzieć jak ich używać. Zapraszam na wpis!
Olejowanie włosów
Pierwszy rodzaj, z jakim możecie się spotkać, to olejki do olejowania, czyli jednoskładnikowe, naturalne oleje lub ich mieszanki. Produkty jednoskładnikowe częściej nazywane są olejami, natomiast mieszanki częściej noszą nazwę olejków. Stosowane na włosy mają za zadanie je odżywić, dostarczyć składników i witamin oraz zamknąć we włosie substancję nawilżającą, tworząc film. Olejowanie bardzo pomaga na wszelkie włosowe problemy i wprowadzenie tego rytuału raz w tygodniu odmieni stan Twoich włosów. Ważne, aby to tego celu wybierać 100% naturalne oleje (lub ich mieszanki) bez silikonów i konserwantów w składzie. Więcej o olejowaniu dowiesz się TUTAJ. To wpis o pielęgnacji olejami włosów w domu z olejowaniem krok po kroku w roli głównej. Podpowiadam tam również, jaki wybrać olej do każdego rodzaju włosów. Jeśli miałabym polecić uniwersalne oleje do tego typu pielęgnacji, są to:
każdy, który masz w kuchni - rzepakowy, słonecznikowy lub oliwa z oliwek,
Zabezpieczanie włosów i końcówek olejkiem
Takie olejki do włosów to zupełnie inna para kaloszy. Nie stosujemy ich do olejowania ze względu na silikony w składzie. Czy jednak silikonów trzeba się obawiać? Zależy w jakich kosmetykach, ale do zadania, które zaraz omówię, sprawdzają się świetnie. Te kosmetyki to najczęściej mieszanki oleju (jednego lub więcej) i silikonów. Służą do zabezpieczania włosów i końcówek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Silikony i oleje powlekają włos ochronnym filtrem, ale to właśnie silikony sprawiają, że bariera ochronna jest trwalsza. Dłużej pozostają na włosach, uszczelniają je, wygładzają i domykają łuskę. Dzięki temu włosy są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Zabezpieczanie końcówek jest bardzo ważne w pielęgnacji i powinno mieć miejsce każdego dnia. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie nakładać zbyt dużo takiego kosmetyku. Jedna kropelka roztarta w dłoniach i nałożona na długość od ucha w dół w zupełności wystarczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych praktykach w pielęgnacji włosów, a także o zabezpieczaniu końcówek olejkami, wszystkie porady znajdziesz TUTAJ.
Kosmetyki z tej kategorii, które najbardziej polecam, to:
- olejek z czarnuszki od Bioelixire
- olejek bursztynowo-arganowy od Montibello
- aloesowy olejek nawilżający od CHI
- olejek odżywczy Biolage