Domowe SPA z pielęgnacją włosów

Jak zadbać o swoje włosy bez wychodzenia z domu? Jak zrobić intensywny zabieg dla włosów, które je odżywi nawilży i sprawi, że będą błyszczące i zadbane? Jeśli chcesz zrobić domowe SPA dla swoich włosów, które zadziała, jak zabieg regenerujący z salonu fryzjerskiego, zapraszam na wpis!

Domowe SPA = relaks

Od zawsze lubiłam domowe zabiegi kosmetyczne. Pozwalają nie tylko zadbać o skórę i włosy, ale również wpływają na dobre samopoczucie. Robiąc je regularnie, poprawisz swój wygląd; skóra stanie się piękniejsza, cera zdrowsza i rozświetlona, włosy zdrowe i błyszczące. Nie przesadzam. Ja domowe SPA w różnym wydaniu robię kilka razy w tygodniu, pomiędzy obowiązkami, ale zawsze wybieram jeden dzień w tygodniu, najczęściej jest to weekend, kiedy rezerwuję ten czas na relaks i odpoczynek, dla skóry, włosów i dla „ducha”. Sięgam wtedy po dobrą książkę, dobrą herbatę, koktajl lub sok i dbam o siebie od zewnątrz. Czuję się lepiej, mam świadomość, że zrobiłam dla siebie coś dobrego, pozwoliłam sobie odpocząć. Ważne jest, abyśmy w wirze obowiązków nie zapomniały o chwili dla siebie. Jednak, jeśli poświęcimy sobie czas, poczujemy się lepiej, będziemy bardziej się doceniać, będziemy mieć poczucie, że zrobiliśmy coś fajnego. Nie musi być to oczywiście domowe SPA, chociaż ja uważam, że pielęgnacja i dobra muzyka lub książka, to bardzo dobry sposób.

Domowe SPA dla włosów

Podczas domowego SPA zawsze pielęgnuje ciało, twarz i włosy. W tym wpisie skupię się na włosach, ponieważ jest to bardzo rozbudowana pielęgnacja, w kolejnej części opiszę pielęgnację twarzy i ciała. Pod moim scenariuszem na domowe SPA dla włosów, zostawię listę kosmetyków, które według mnie warto zakupić. Moich planów pielęgnacji włosów jest wiele! Naprawdę. Dziś przedstawię jeden z ulubionych, czyli olejowanie włosów. Pod scenariuszem tej pielęgnacji znajdziecie listę kosmetyków, które polecam. Dlaczego olejowanie? To najbardziej uniwersalny i przynoszący świetne efekty domowy „zabieg”. Ma sporo kroków, więc warto włączyć go w domowe SPA, kiedy mamy trochę więcej czasu. Chociaż ja olejowanie robię podczas wykonywania obowiązków lub, kiedy pracują w domu. Czas, jaki poświęcamy na poszczególne kroki nie jest wcale odczuwalny, a cała praca sprowadza się do noszenia na głowie oleju lub odżywek. Co więcej, efekty są cudowne już od pierwszego razu!

Olejowanie włosów

Pewnie już nie raz słyszałaś o tej metodzie na nawilżenie włosów i ich regenerację. Długoterminowo przynosi niesamowite efekty! Są różne sposoby olejowania, jednak ja najbardziej lubię olejowanie włosów na podkład nawilżający. W moim przypadku to zawsze jest żel aloesowy. Jest on humektantem, czyli nawilżaczem, jednak nawilżacze mają taką właściwość, że mogą szybko odparowywać z włosów. Kiedy nałożymy nawilżacz, a później olej, tworzy on warstwę okluzyjną, która zapobiega odprowadzeniu wilgoci z włosa, zatrzymując nawilżenie. Zamiast żelu aloesowego zdarza mi się również używać hydrolatów, które również nawilżają. Olejowanie więc bardzo skutecznie nawilża włosy, odżywia je, poprawia wygląd, nabłyszcza.

Ważne jest, aby do olejowania, wybierać 100% oleje lub ich mieszanki. Często pod nazwą „olejek” kryje się mieszanka olejków i silikonów. No i super! Olejkowo silikonowe sera są bardzo potrzebne w pielęgnacji, ale do olejowania wybieramy 100% oleje (lub mieszanki) dobrane do porowatości.

Czym jest porowatość włosów?

Warto byłoby to ustalić, jeśli chcemy odpowiednio dobrać olej. Wyróżniamy trzy typy porowatości włosów, niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Czasem charakterystyka nie jest aż tak oczywista i możemy znajdować się gdzieś pomiędzy klasyfikacją, na przykład nasze włosy pasują do cech włosów średnio i niskoporowatych. Często też porowatość zmienia się wraz z długością, czyli bliżej głowy mamy niskoporowate włosy, a jeśli są bardzo długie to na końcach możemy mieć wysokopory (wtedy należałoby podciąć końcówki). Aby nasze domowe SPA przyniosło jak najlepszy efekt, spróbujemy określić porowatość Twoich włosów i dobrać do nich olej.

Włosy wysokoporowate

Zazwyczaj włosy zniszczone, które mają tendencję do łamania i rozdwajania się końcówek, są to włosy wysokoporowate. Bardzo często włosy kręcone są wysoko porami, ze względu na swoją naturalną „suchość”. Są to też włosy osłabione przez zabiegi chemiczne, rozjaśniane. Bardzo szybko schną, łatwo je zmoczyć. Co więcej, mają tendencję do puszenia (często pod wpływem wilgoci) i elektryzowania. Najlepsze oleje:

Włosy średnioporowate

Podobno większość z nas ma właśnie ten rodzaj włosów. Jeśli Twoje włosy są w lepszej kondycji niż włosy wyokoporowate, możesz założyć, że jesteś posiadaczką średnio porów. To włosy, które są w normie. Nie są za bardzo suche i zniszczone, ale nie tworzą też błyszczącej tafli.
Oleje do olejowania tego rodzaju włosów:

Włosy nisokporowate

Są to włosy mało porowate, czyli mające ściśle przylegające i zamknięte łuski. Można nazwać je zdrowymi i lśniącymi włosami. Bardzo długo schną, są śliskie, błyszczące i zdrowo wyglądające. Mogą być oporne na stylizację. Najlepsze oleje:

  • kokosowy
  • masło shea
  • masło kakaowe

Olejowanie włosów krok po kroku

Moje domowe SPA nie mogłoby się przez dłuższy czas obyć bez olejowania. To ulubiony włosowy zabieg! Jeśli już wiesz, po który olejek sięgnąć, zapraszam na instrukcję olejowania. Kroków jest sporo, ale wierzcie mi, że to odżywcza i nawilżająca bomba dla włosów! Zobaczycie efekt już po pierwszym razie i zakochacie się. Listę wszystkich kosmetyków zostawiam pod instrukcją.

  1. Nałóż na włosy nawilżacz.
  2. Nałóż olej. Podziel włosy na dwie części i na każdej rozprowadź około łyżki stołowej oleju dla włosów o długości za ramiona. Jeśli masz długie włosy, możesz potrzebować o więcej. Dla krótkich włosów powinna wystarczyć Ci łyżka. To zależy również od gęstości. Nakładamy tyle, żeby olej pokrył włosy, nie może z nich ściekać.
  3. Zwiąż włosy w koczek i zostaw na kilkadziesiąt minut do kilku godzin. Czas jest tu bardzo indywidualny. Ja mam najlepsze efekty po pozostawieniu oleju na około 2 godziny. Niektórzy olejują na całą noc. Według mnie takie wystarczające minimum to 30 minut.
  4. Zmyj olej letnią wodą i nałóż odżywkę, która go zemulguje. Co to takiego? Najprościej mówiąc jest to zmywanie oleju odżywką. Bardzo ważne, żeby nie zawierała one silikonów! O ile uważam, że silikony pełnią ważna część w pielęgnacji, o tyle tutaj nie są mile widziane. Po wypłukaniu włosów odsączamy je z wody i nakładamy odżywkę bez silikonów na około 30 minut.
  5. Po tym czasie spłukujemy odzywkę. Możemy być pewni, że większość oleju spłucze się razem z nią, ale dopełniamy pielęgnację, myjąc włosy. Najlepiej sprawdzi się szampon bez SLS i silikonów. Rozrabiamy go na dłoni z wodą i tą mieszanką myjemy skórę głowy delikatnie ją masując. Spłukujemy.
  6. Na długość jeszcze raz nakładamy odżywkę lub maskę. Jeśli mamy czas, możemy odsączyć włosy i włożyć je znów na kilkanaście minut pod czepek. Polecam użyć odzywki z zawartością olejków i ekstraktów.

Domowe SPA dla włosów, lista kosmetyków

Listę olejów znajdziesz przy opisie porowatości włosów.

Podkłady nawilżające:

Łagodne szampony:

Odżywki i maski:

  • wszystkie od Anwen (możesz dobrać do porowatości, bardzo polecam zestawy)

Podsumowanie

Tym sposobem nakładam olej dwa, trzy razy w tygodniu. Na moich włosach nie widać już aż tak spektakularnych efektów, jak na początku, jednak dzięki pielęgnacji osiągnęłam niską porowatość włosów. Mimo to po olejowaniu moje włosy pięknie się prezentują, są błyszczące i mięsiste. Na dłuższą metę olejowanie wpłynęło zbawiennie na ich kondycję. Polecam Wam ten sposób pielęgnacji. Nawet jeśli za pierwszym, drugim, trzecim razem będzie wydawał się mozolny i skomplikowany, po pewnym czasie stanie się tak naturalny, jak mycie zębów. Gwarantuję Wam. A efekty są warte tych niewielkich poświęceń!

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.