Najczęstsze problemy skóry głowy

Dziś podejmuję trudny temat, który wymagał ode mnie skrupulatnego researchu i zgłębienia wiedzy. Problemy skóry głowy, takie jak przetłuszczanie, łupież, swędzenie, stany zapalne dotykają naprawdę wiele osób. Można i trzeba sobie z nimi radzić. W tym wpisie przybliżę każdy z nich i podpowiem, jak opanować sytuację.

Kilka słów na początek

Nie jestem ani dermatologiem, ani trychologiem. Uważam, że zapalenia, rany, mocne swędzenie, długo utrzymujące się wypadanie i wszystkie przewlekłe stany, trzeba skonsultować z lekarzem. Mówię to od razu i otwarcie: jeśli masz duży problem, nie szukaj pomocy tylko w internetach. Pamiętaj, że niepokojące stany chorobowe należy skonsultować ze specjalistą. Wtrącę też swoje kilka groszy. Dobrze jest leczenie wesprzeć odpowiednią pielęgnacją skóry głowy, a te mniejsze problemy można rozwiązać samą pielęgnacją. Jeśli podejmiesz leczenie i będziesz na skórę głowy używać nieodpowiednich kosmetyków (silikonów, szamponów, wysuszających alkoholi), to skóra nadal będzie osłabiana przez te substancje. Nie działają one korzystnie. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o skórę z problemami.

Problemy skóry głowy

Kiedyś miałam potężny łupież i bardzo przetłuszczającą się skórę głowy. Z natury jestem takim kosmetycznym Pomysłowym Dobromirem, więc u lekarza nie wylądowałam. Kombinowałam sama i łupieżu nie mam. Włosy myję co dwa dni, ale nakładam na nie dużo emolientów i silikonów, więc nie ma co narzekać. Odpowiednia pielęgnacja i zrozumienie, że skóra głowy to skóra, a nie włosy (brzmi absurdalnie, co nie? Ale dlaczego cały czas mówimy ‘szampon do włosów’, kiedy szamponem myjemy również, a czasem tylko skórę głowy?). Często problemy skóry głowy wynikają z tego, że jest ona całkowicie pomijana w pielęgnacyjnym zamyśle. Skupiamy się tylko na włosach, nie zauważając nawet, że wszystko zaczyna się od skóry i cebulek. Wszelkie próby poprawienia stanu włosów lub nawet leczenia bez odpowiedniego podejścia do skóry głowy mogą spełznąć na niczym.

Przetłuszczanie się włosów

Od razu sprostowanie. Włosy na długości się nie przetłuszczają, nie produkują sebum. Potocznie mówimy o przetłuszczaniu włosów, ale sebum produkuje właśnie skóra głowy, a później rozprowadza się ono na włosach. Kiedy już to wiemy, trzeba się zastanowić, jakie są przyczyny nadmiernego przetłuszczania.

Przyczyny

Zacznę od przyczyny, którą nazwę ‘geny’. Sama mam mieszaną skórę twarzy (w kierunku tłustej), dlatego też aż tak bardzo mnie nie dziwi, że ze skórą głowy jest podobnie. Myślę, że przyczyna „tak mam” ściągnie tu również innych mi podobnych, więc opowiem, jak sobie z tym radzić. Tak jak wspomniałam, włosy myję co dwa dni. W dniu mycia są świetne, nie ma opcji, żeby się przetłuściły, chyba że w grę wchodzi upał i wysiłek fizyczny. Drugiego dnia są w porządku. Dla mnie nadają się już tylko do związania, ale szczerze przyznaję, że kiedyś w pierwszym dniu potrafiły wyglądać gorzej. Dodatkowo codziennie nakładam silikonowe serum od wysokości ucha oraz stosuję dużo silikonów i emolientów (czesząc włosy, rozprowadzam kosmetyki na całą długość), więc nie ułatwiam im zadania.

Jak okiełznać takie „zwykłe” przetłuszczanie?

Zacznij stosować peeling. Jeśli go nie stosujesz, to może być poważny zwrot akcji! Zacznij od bardzo delikatnego peelingu (np. mieszanka odżywki bez silikonów i białej lub zielonej glinki). W żadnym razie nie rzucaj się na peeling z cukru lub soli! Wiem, że często są polecane jako domowe peelingi, ale do nich trzeba mieć naprawdę odporną i przede wszystkim zdrową skórę głowy. Jeśli zaczynasz ze złuszczaniem, to sięgnij po jak najdelikatniejsze rozwiązania. Stosuj peeling raz w tygodniu. Oczyścisz pory, usuniesz zanieczyszczenia, takie jak resztki kosmetyków, sebum, kurz, łupież. Czysta skóra nie będzie tak szybko się przetłuszczać.

Już wszyscy wiemy, że nie wolno stosować mocno wysuszających toników z alkoholem na tłustą cerę, ponieważ wtedy jeszcze bardziej się przetłuszcza. Tak samo nie wolno przetłuszczającej się skóry głowy traktować bardzo mocnymi szamponami. Trop, że trzeba skórę przesuszyć, żeby przestała być tłusta, prowadzi do wielkiej klapy. Do codziennej pielęgnacji zaopatrz się w delikatny szampon. Nie idź drogą: będę stosować coraz mocniejsze detergenty, żeby lepiej domyć skórę.

Za dużo silikonów na skórze głowy

Przed chwilą mówiłam, że używam dużo, teraz, że dużo źle. Zgadza się, na skórze głowy źle! Ja jestem fanką silikonów na długość. Jeśli chcę, żeby moje włosy wyglądały świetnie, używam szamponu z silikonami, odzywki i olejku. Wtedy jest petarda, ale nie robię tego zbyt często i używam później szamponu z SLS, żeby wszystkiego się ze skóry pozbyć. Możemy używać silikonów, a nawet powinniśmy, aby zabezpieczyć włosy, ale tylko na długości! A jeśli zdarzy się nałożyć je na skórę, zastosuj szampon z mocnym detergentem, żeby wszystko zmyć.

Mycie głowy

Zwróć uwagę na to, jak myjesz głowę. Przyczyny przetłuszczania mogą być bardzo trywialne. Może chodzić o to, że niedokładnie spłukujesz szampon, odżywki i maski, więc zwróć na to uwagę. Drugą potencjalną przyczyną jest przetrzymywanie kosmetyków na włosach, więc nie zostawiaj maski kilka godzin pod czepkiem, to obciąży włosy. Jeśli po myciu zawijasz włosy w ręcznik, robisz bakteriom fajną wilgotna saunę i przyspieszasz przetłuszczanie. Najlepiej odsączyć je w delikatny materiał lub papierowy ręcznik. Jeśli masz taką możliwość, po myciu podsuszaj włosy przy skórze głowy. To nie wpłynie na pogorszenie ich kondycji (o ile nie używasz gorącego nawiewu). Nie susz końcówek, a jedynie nasadę włosów.

Problemy hormonalne

Przetłuszczanie skóry głowy może wiązać się z problemami hormonalnymi. Jeśli nic nie pomaga, zrób badania. Zaznaczę, że swędzenie głowy, przetłuszczanie oraz wypadające włosy, mogą być oznaką problemów z tarczycą (oczywiście nie muszą, ale warto to sprawdzić).

Łojotokowe zapalenie skóry

To druga możliwa przyczyna przetłuszczającej skóry. Jest zazwyczaj dość dotkliwa dolegliwość i również powinna być leczona u lekarza, ale tutaj możemy wspomóc się pielęgnacją. Skórę głowy trzeba traktować delikatnie. Skutecznie i dokładnie oczyszczać, ale w żadnym wypadku nie wolno jej podrażniać. Stosuj:

Łupież

Niby nic, a jednak bardzo dokucza. Jest to jedna z tych dolegliwości, które są dość powszechne, ale krępujące. Sama przez to przechodziłam. Nie znosiłam widoku łupieżu na czarnych ubraniach, mimo że uwielbiałam czerń, postanowiłam je odstawić. Czułam się zaniedbana, chociaż naprawdę myślałam wtedy o włosach i skórze głowy dużo więcej niż obecnie. Wiem, że problemy skóry głowy mogą być bardziej poważne, a łupież nie jest końcem świata, ale naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Ale od początku.

Czym jest łupież?

Białe płatki to nic innego jak nasz naskórek. Jego łuszczenie się jest całkowicie naturalne, ale kiedy z głowy sypie się śnieg, mamy do czynienia z zaburzeniem tego procesu, czyli łupieżem. Problemy skóry głowy często chodzą parami, trójkami lub czwórkami i tu też możemy doświadczać również przetłuszczania i swędzenia.

Jakie mogą być jego przyczyny?

Po pierwsze stan zdrowia, zaburzenia hormonalne. Długotrwały łupież i towarzyszące mu objawy polecam zbadać.
Długotrwały stres, zmęczenie, osłabienie.
Niedostateczna higiena skóry głowy lub nieodpowiednia pielęgnacja. Ciągłe używanie agresywnych kosmetyków, nakładanie dużej ilości stylizatorów i silikonów na skórę głowy.

Jak sobie z nim radzić?

Tak, jak przy przetłuszczaniu, odstawiamy na co dzień mocne detergenty. Sięgamy po łagodniejsze szampony, a SLS i pochodne stosujemy co jakiś czas, żeby oczyścić skórę głowy.
Jeśli mamy łupież, nie nakładamy na skórę głowy silikonów ani mocnych alkoholi. Traktujemy ją z dużą delikatnością. Wybieraj odżywki, które nie mają tych składników. Łupież może iść w parze z przesuszoną skórą głowy, więc warto nałożyć czasem na nią odżywkę, która nawilży i wzmocni skórę, a nie ją podrażni lub pogorszy stan.

Peeling skóry głowy

Postaw na delikatność, absolutnie nie rób peelingu cukrem, kawą, a zwłaszcza solą! Te domowe sposoby tylko porysują i podrażnią, a nawet pogłębią problem.
Szukaj kosmetyków ze składnikiem pirokton olaminy. Działa przeciwzapalnie i neutralizuje mikrolforę odpowiedzialną za zmiany łupieżowe. Normalizuje skórę głowy. Zaletą jest to, że po odstawieniu tego składnika nie skutkuje nawrotem problemu.

Swędzenie skóry głowy

Wiecie już, że bardzo dotkliwe dolegliwości trzeba skonsultować z lekarzem. Swędzenie skóry głowy również może być objawem problemów ze zdrowiem, ale nie musi. 

Jak sobie z nim radzić?

Zobacz, czy w Twoich szamponach jest składnik Cocamidopropyl Betaine. Dość często zdarza się, że powoduje on swędzenie skóry głowy. Łagodny szampon (bez SLS i mocnych detergentów) i tego składnika, to na przykład: Pomarańcza i bergamotka od Anwen lub Brzoskwinia i kolendra również od Anwen.
Wprowadzaj kosmetyki stopniowo. Wyżej wspomniałam, że swędzenie oznacza podrażnienie. Nie tylko Cocamidopropyl Betaine może wywołać tego typu reakcję. Swędzenie może występować po użyciu mocnych detergentów, dużych stężeń naturalnych wyciągów, wysuszających alkoholi, konserwantów. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, warto nie zmieniać pielęgnacji za jednym zamachem. Jeśli zmienisz jeden kosmetyk i pojawi się swędzenie, najprawdopodobniej właśnie on będzie winowajcą.

Wypadanie włosów

Problemy skóry głowy takie jak wypadanie włosów to bardzo obszerny temat. Ten artykuł byłby kilka razy dłuży, jeśli chciałabym wszystko w nim zawrzeć, więc odsyłam Cię do moich dwóch wpisów, które wyczerpująco poruszają tę kwestię. Dlaczego włosy wypadają, przeczytasz TUTAJ, a jak sobie z tym radzić dowiesz się TU.

Jak to wszystko połączyć? 

Jak widzisz pielęgnacyjne sposoby na problemy skóry głowy, często się powtarzają. Często mogą mieć tę samą przyczynę (zaleganie silikonów lub resztek kosmetyków, zbyt agresywna pielęgnacja). Więc w skrócie przedstawię teraz taką uniwersalną ściągawkę. Jednak nie idź na skróty, doczytaj wszystkie akapity, zbieram tu pielęgnację krok po kroku, aby łatwiej było Ci uporządkować wiedzę.

Problemy skóry głowy, ogólne zasady

  1. Wybierz łagodny szampon do codziennej pielęgnacji. Szamponu z SLS używaj rzadziej, np. raz na półtora tygodnia, żeby dokładnie oczyścić skórę.
  2. Raz na dwa tygodnie stosuj delikatny peeling.
  3. Odpowiednio myj skórę głowy. Najlepiej rozcieńczaj szampon z wodą. Unikaj silikonów w maskach i szamponach. Nie przetrzymuj odżywek i masek. Nie zawijaj mokrych włosów w ręcznik i absolutnie nie kładź się spać z wilgotnymi włosami. Wilgoć to zaproszenie dla grzybów i bakterii, po umyciu skórę głowy wysusz suszarką. Najlepiej odciśnij je w delikatny materiał i podsusz włosy od nasady. Często wymieniaj ręcznik, którym osuszasz włosy.
  4. Na skórę głowy nakładaj kosmetyki, które ją nawilżają i wzmacniają. Zacznij od delikatnych i wzmacniających produktów. Możesz również wypróbować żel aloesowy, który łagodzi, nawilża, wzmacnia i odżywia.
  5. Kiedy już w miarę ustabilizujesz sytuację, możesz zacząć stosować wcierki bez alkoholu. Wzmocnią skórę głowy, poprawią krążenie.
  6. Jeśli masz duży problem, pielęgnacja nie działa, opadają Ci ręce, zrób badania (podstawowe hormony, tarczyca) i wybierz się do specjalisty.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że pierwszy krok do rozwiązania każdego problemu, to znalezienie przyczyny. Albo ich eliminowanie. Wprowadzajcie zmiany stopniowo, zadbajcie o zdrowie. Wszystkie przedstawione rady niestety niewiele dadzą, jeśli problemy leżą głębiej, ale na pewno pomogą w opanowaniu sytuacji.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.