Coraz częściej spotykam się z problemem wypadania włosów. Nie tylko u innych, jakiś czas temu sama musiałam się z nim zmierzyć. Wypadanie włosów to bardzo przykre zjawisko. Jesteśmy tak naprawdę bezsilni, kiedy nas dotyka i każdego dnia oglądamy, jak odpływ prysznica dławi się naszymi włosami. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego włosy wypadają i jak temu zapobiec, zapraszam na dwuczęściowy wpis.
Dlaczego włosy wypadają?
Nigdy nie miałam szczególnie gęstych włosów. Jestem posiadaczką tradycyjnego słowiańskiego blondu. Mierzyłam się z różnymi problemami, osłabienia po rozjaśnianiu, codzienne używanie prostownicy, ściąganie czarnego koloru. Wzmożone wypadanie nękało mnie przez kilka miesięcy i było jednym z bardziej przykrych włosowych doświadczeń. Codziennie po myciu mnóstwo włosów zostawało mi na rękach i na szczotce. Na początku byłam sfrustrowana. Moja rozbudowana pielęgnacja powinna działać cuda, a tymczasem problem narastał. Oczywiście musiałam zgłębić problem wypadających włosów oraz poznać techniki, które zapobiegają ich utracie. Jako że temat jest bardzo rozległy, podzielę go na dwa wpisy. W pierwszym poznamy swojego wroga, dowiemy się, dlaczego włosy wypadają.
Wypadanie włosów, jakie mogą być przyczyny?
Dziennie tracimy około 100 włosów. Jak więc się zorientować, że pojawił się problem? Kiedy zauważysz, że tracisz dużo więcej włosów niż normalnie, a stan ten utrzymuje się przez jakiś czas lub pogarsza, wtedy trzeba reagować. Aby temu zapobiec, trzeba poznać przyczynę. Wyeliminować czynnik, który doprowadza do wypadania. Jeśli tego nie zrobisz, możesz podejmować zupełnie nietrafione kroki, które nie przyniosą żadnych efektów. Poniżej 8 najczęstszych przyczyn, dlaczego włosy wypadają.
Chciałam nadmienić, że ze wszystkimi problemami przedstawionymi poniżej można i trzeba walczyć. Nie powinniśmy pozostawiać swoich włosów bez opieki i wsparcia, nawet wiedząc, że ich wypadanie to przejściowy etap. Zawsze powinniśmy dbać, aby skóra głowy i cebulki były wzmocnione i odżywione. Sposoby na wzmocnienie skóry głowy pojawią się w drugiej części wpisu.
1. Geny
To niestety prawda. Dziedziczne łysienie najczęściej występuje pod postacią łysienia androgenowego. Dlaczego nie nazywamy go wypadaniem, tylko łysieniem? Ten problem związany jest z tym że nie rosną nam nowe włosy. Za taki stan rzeczy odpowiadają hormony odpowiedzialne między innymi za kondycję włosów i regulowanie ich wzrostu. Z wiekiem dochodzi do osłabienia mieszków włosowych, później włosy stają się cieńsze i zaczynają wypadać. Ten problem dotyka głównie mężczyzn, ale cierpią na niego również kobiety. U mężczyzn zazwyczaj najpierw odsłaniają się zakola, u kobiet czubek głowy. Warto też wspomnieć, że takie czynniki jak stres czy ciąża mogą wzmagać genetyczne łysienie.
2. Dlaczego włosy wypadają w ciąży?
Istnieją różne włosowe anomalie u kobiet podczas i po ciąży. Na niektóre zupełnie nie działa farba, inne tracą skręt. Wypadanie włosów jest jednym z częstszych problemów. Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że ten rodzaj łysienia to całkowicie przejściowy etap. Wywołuje go wzmożona aktywność hormonów, a swoje cegiełki dokładają stres, przemęczenie, brak czasu na właściwą pielęgnację. Ciąża, poród i karmienie piersią są ogromnym wysiłkiem dla organizmu i może negatywnie odbić się na jakości cebulek włosowych. Potrzeba czasu, aby wszystko wróciło do normy.
3. Zdrowie
Czy stan zdrowia może być przyczyną, dlaczego włosy wypadają? Tak. Różne schorzenia nasilają to zjawisko, więc jeśli taki stan utrzymuje się u Ciebie długo i żadne działania nie przynoszą efektów, udaj się do lekarza lub trychologa, poproś o radę i skierowanie na badania. U kobiet bardzo często za wypadanie włosów odpowiada niedoczynność lub nadczynność tarczycy oraz hormony, ale polecam raz jeszcze konsultację ze specjalistą.
4. Brak snu, stres, przemęczenie
Tak, te czynniki to wrogowie naszej cery i włosów. Im ich więcej w naszej codzienności, tym szybciej pojawiają się zmarszczki, skóra staje się szara, zmęczona, a włosy matowe, słabe i wypadające. Żyjemy w czasach, kiedy brak czasu na sen, stres, życie w biegu to codzienność. Jednak, czy warto? Nie będę Ci namawiać do wielkich rewolucji, nie zagwarantuję Ci, że jeśli rzucisz swoją stresującą pracę, przestają wypadać Ci włosy. Nie da się też wyeliminować stresu całkowicie, ale zastanów się chwilę, co możesz dla siebie zrobić. Czasem mało śpimy, bo wydaje się nam, że nasz organizm nie potrzebuje 8 godzin snu, a wystarcza mu 5. Jednak warto rozważyć zwiększenie liczby godzin. Z wiekiem nasz organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację. Jeśli nie możesz zredukować ilości stresu, przeznaczają więcej czasu na relaks, postaw na aktywność fizyczną, która łagodzi jego zły wpływ na zdrowie i przeciwdziała skutkom.
5. Zła dieta
Jak się odżywiasz? Może jesteś na restrykcyjnej diecie odchudzającej? Jedzenie może mieć ogromny związek z wypadaniem włosów. Zła dieta osłabia organizm oraz układ odpornościowy. Chyba nie muszę tłumaczyć, że zdrowa i zbilansowana dieta jest ogromnym wsparciem, a wręcz koniecznością dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Im zdrowiej jemy, tym zdrowsi jesteśmy. W końcu mówi się, że jesteś tym, co jesz.
Jakie składniki wprowadzić do diety, aby wzmocnić włosy?
- witamina A, pobudza mieszki włosowe do wzrostu, wspiera procesy nawilżania włosów i ich ochronę przed czynnikami atmosferycznymi; znajdziesz ją w brokułach, dyni, kapuście, marchewce, natce pietruszki, szpinaku, pomarańczach, pomidorach.
- witamina C, poprawia krążenie, zwalcza wolne rodniki wytwarzane przez stres i zanieczyszczenia; znajdziesz ją w cytrusach, malinach, papryce, natce pietruszki, szpinaku.
- witamina E, przyspiesza wzrost, poprawia nawilżenie włosów; znajdziesz ją w ziarnach słonecznika, migdałach, szpinaku, oleju słonecznikowym, jagodach, papryce.
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B12), sporo tego i oczywiście nie musimy każdego dnia przyjmować produktów z każdą z witamin B. Poszczególne odpowiadają za produkcję składników budulcowych włosa (B1, B2, B3, które znajdziemy między innymi w botwince, burakach, marchewce, cytrynie, pietruszce, szpinaku); witamina B5 jest bardzo ważna, pobudza produkcję keratyny, a znajdziemy ją w ziemniakach, brokułach, awokado, bananach, pomarańczach; B12 jest witaminą, której ciągły niedobór może rzeczywiście powodować wypadanie włosów, warto więc zadbać o jej dostarczanie organizmowi, występuje w mięsie, rybach, mleku, jajach.
- cynk, niedobór cynku zwiększa wypadanie włosów, cynk znajdziemy w pomidorach, pszennych otrębach.
- żelazo, wzmacnia strukturę włosa, znajdziemy je w pestkach dyni, nasionach lnu, otrębach pszennych, jajkach, fasoli czy natce pietruszki.
- selen – jest silnym antyoksydantem, usuwa nadmiar wolnych rodników, zapobiega przesuszaniu się włosów; znajdziemy go w pestkach dyni, jajach, tuńczyku, kaszy jęczmiennej, brokułach, szparagach.
Czy to dieta?
Jeśli chcesz wiedzieć, czy za Twój stan odpowiedzialna jest dieta, możesz zrobić badania na niedobory poszczególnych składników. Ja ze swojej strony szczerze radzę: postaw po prostu na dietę bogatą w owoce, warzywa (zwłaszcza zielone), pestki i nasiona oraz zdrowe mięso (wołowina, drób bez hormonów i antybiotyków). Prawidłowe nawyki żywieniowe wpłyną nie tylko na stan Twoich włosów, ale również poprawią Twoje zdrowie, samopoczucie oraz cerę.
6. Pora roku
Jeśli zbliża się wiosna lub jesień, a Ty zaczynasz się mierzyć z nadmiernym wypadaniem włosów, to najprawdopodobniej nie masz się czym przejmować. Te dwa momenty, często nazywane przesileniem, mogą rzeczywiście odbić się na kondycji włosów. Jest to związane z chwilowym osłabieniem organizmu oraz zmęczeniem włosów (skóry także) po lecie i zimie. Pamiętaj, że wypadanie włosów powinno być chwilowe i odejść wraz ze zmianą pory roku. Jeśli jesień już dawno za Tobą, a włosy wypadają nadal, należy poszukać innej przyczyny.
7. Nieodpowiednia pielęgnacja
Dlaczego włosy wypadają? Czy może być winna pielęgnacja? W końcu doszliśmy i tu. Wypadanie włosów bardzo często jest spowodowane złą pielęgnacją. Zachęcam Was do przejrzenia moich wpisów na blogu Gobli, gdzie poruszam wiele tematów związanych z dbaniem o włosy. Szczególnie zachęcam do przeczytania podstawowego planu pielęgnacji oraz o najczęstszych błędach w pielęgnacji włosów. O tym, jak zminimalizować wypadanie i dbać o osłabione włosy opowiem już w następnym wpisie.
Podsumowanie
Na dziś to już koniec. Mam nadzieję, że pozostawiam Was z pewnym niedosytem, ponieważ w kolejnym wpisie będzie o tym, jak pielęgnacją i dietą wzmocnić włosy i je zagęścić. Ta lektura miała przybliżyć Wam temat, dlaczego włosy wypadają. Mam nadzieję, że wpadniecie na pierwsze tropy, które pomogę rozwiązać problem.