Każdy z nas ma zupełnie inny typ cery. Dlatego ciężko znaleźć kosmetyki, które sprawdzą się u wszystkich osób. Jednak są produkty niemalże uniwersalne, a co najważniejsze – naturalne i bogate w dobroczynne składniki. Mam na myśli naturalne oleje. Jeśli znane Ci są problemy takie, jak trądzik, sucha skóra, zaskórniki lub przetłuszczanie, polecam zaprzyjaźnić się z olejami. Są to produkty bogate w minerały, witaminy i kwasy tłuszczowe. Dzięki temu świetnie zwalczają problemy skórne oraz poprawiają kondycję skóry. Pielęgnacja olejami jest dobra dla każdego. Wystarczy wybrać odpowiedni olej i zapoznać się z podstawowymi zasadami. Jednak zanim przedstawię Ci rodzaje i właściwości olejów, najpierw przyjrzyjmy się, co może powodować złą kondycję naszej cery. Dzięki temu łatwiej pozbędziesz się uporczywych problemów.
Częste przyczyny problemów skórnych
Nieprawidłowa dieta – nawet najwspanialsze kosmetyki nie przyniosą pożądanych efektów jeśli nie zadbamy o nasze wnętrze. To co spożywamy ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Źle zbilansowana dieta może powodować trądzik oraz inne problemy skórne. Produkty, które często mają negatywny wpływ to nabiał, gluten, cukier, kawa i alkohol. Jeśli zaobserwujesz pogorszenie stanu skóry po spożyciu tych produktów, postaraj się ograniczyć je lub całkowicie wyeliminować. Zadbaj o to, aby dieta była bogata w owoce i warzywa. Unikaj przetworzonej żywności oraz regularnie pij wodę.
Nieodpowiedni styl życia – zdrowe odżywianie to nie tylko jakość posiłków, ale też sposób w jaki jemy. Pamiętaj, że posiłki powinny być spożywane powoli, regularnie i bez przejadania się. Głodzenie się przez cały dzień i nadrabianie wieczorem też nie jest dobre. Warto również zadbać o odpowiednią dawkę ruchu oraz unikanie stresu, który negatywnie wpływa na skórę, włosy oraz zdrowie całego ciała.
Źle dobrane kosmetyki – zdarza się, że źle rozpoznajemy typ naszej cery. W rezultacie dobieramy nieodpowiednie kosmetyki, które zamiast pomóc, jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Co więcej, korzystamy z różnych kosmetyków do makijażu. Wiele z nich zapycha skórę, a przez to powoduje powstawanie wyprysków i zaskórników. Pielęgnacja olejami również może powodować problemy skórnej jeśli nie dobierzesz odpowiedniego produktu.
Niepoprawny sposób pielęgnacji – sposób w jaki wykonujemy codzienny rytuał pielęgnacyjny ma ogromne znaczenie. Pamiętaj, że skóra twarzy jest wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego podczas mycia wykonuj delikatne ruchy i używaj letniej wody (najlepiej przegotowanej lub termalnej). Unikaj mocnego tarcia, gorącej wody oraz ręczników używanych przez inne osoby.
Choroby lub niedobór witamin – jeśli stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i diety nie pomaga, warto przyjrzeć się zdrowiu. Słaba kondycja skóry może również oznaczać niedobór biotyny, witamin (najczęściej A, C, D, E oraz z grupy B) lub problemy z tarczycą, hormonalne lub jelitowe.
Pielęgnacja olejami jako lek na całe zło
Niezależnie od typu cery, problemów skórnych i potrzeb, odpowiednia pielęgnacja olejami może okazać się ratunkiem dla naszej cery. Oleje roślinne mają mnóstwo witamin, składników mineralnych oraz kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim są to kosmetyki naturalne. Mają właściwości regenerujące, nawilżające, odżywcze i przeciwzapalne. Dzielą się na schnące, półschnące oraz nieschnące. Więcej o pielęgnacji olejami oraz ich charakterystyce przeczytasz TUTAJ. Pamiętaj, że złe dopasowanie oleju do typu skóry i problemu, może skutkować pogorszeniem stanu cery. Jaki olej wybrać? Poniżej przedstawię Ci charakterystykę wybranych olejów do pielęgnacji twarzy.
Najlepsze oleje do pielęgnacji twarzy oraz ich zastosowanie
Skóra sucha i wrażliwa:
Z pestek malin – dobrze sprawdza się do cery wrażliwej i suchej. Łagodzi podrażnienia, nawilża i przywraca zdrowy wygląd skóry. Chroni przed promieniowaniem słonecznym UVA oraz UVB. Spowalnia proces starzenia się, wygładza drobne zmarszczki i dodaje miękkości. Sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna.
Awokado – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i białka. Jego główną zaletą jest dogłębne nawilżenie. Zapobiega wysuszaniu skóry, dodaje elastyczności i ujędrnia. Świetnie sprawdza się do skóry wrażliwej, problematycznej i dojrzałej. Pomaga w leczeniu łuszczycy, egzemy, a także trądziku. Co więcej, pomaga walczyć z bliznami, przebarwieniami i rozstępami. Opóźnia proces starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Z pachnotki perilla – doskonały do skóry dojrzałej, wrażliwej oraz z problemami np. trądzikiem czy AZS. Łagodzi podrażnienia, zmiany trądzikowe, a także wyrównuje koloryt i zmniejsza przebarwienia. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Natomiast dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, spowalnia proces starzenia, ujędrnia, wygładza i uelastycznia skórę.
Makadamia – idealny do każdego typu cery. Skutecznie nawilża, odżywia i regeneruje. Zapobiega starzeniu się skóry, zwiększa jej elastyczność i jędrność. Dobrze wygładza i rozświetla. Sprawia, że skóra wygląda promiennie i młodo.
Arganowy – intensywnie nawilża, odżywia i regeneruje. Sprawdzi się do każdej cery, a w szczególności suchej i starzejącej się. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E sprawia, że olej arganowy ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Zapobiega powstawaniu zmarszczek, uelastycznia i przywraca jędrność. Co więcej, reguluje pracę gruczołów łojowych.
Skóra dojrzała:
Migdałowy – uniwersalny olej do każdego typu skóry. Mimo lekkiej i delikatnej formuły, skutecznie nawilża i odżywia. Sprawdzi się również do skóry suchej, wrażliwej i problematycznej. Ma działanie wygładzające ujędrniające i sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne.
Z opuncji Figowej – ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, ma wiele zastosowań. Sprawdzi się do każdego typu skóry, a w szczególności dojrzałej, starzejącej się, a także suchej. Ma działanie nawilżające, regenerujące, wygładzające, ujędrniające, antyoksydacyjne i ochronne. Duża zawartość witaminy E oraz kwasów tłuszczowych sprawia, że olejek z opuncji figowej nazywany jest naturalnym botoksem.
Z ziaren zielonej kawy – polecany przede wszystkim do skóry suchej, problematycznej i dojrzałej z oznakami starzenia. Ma właściwości mocno nawilżające. Ponadto dogłębnie odżywia, a także uelastycznia, ujędrnia i zmniejsza widoczność zmarszczek. Ma właściwości przeciwzapalne, więc zmniejsza powstawanie zmian skórnych oraz redukuje wydzielanie sebum.
Skóra trądzikowa i problematyczna:
Konopny – zawiera kwas linolowy (Omega-6), gamma-linolowy oraz wiele właściwości pielęgnujących skórę. Dobrze sprawdzi się do cery trądzikowej, problematycznej, a także mieszanej i normalnej. Łagodzi egzemę, łuszczycę i zwalcza trądzik. Reguluje wydzielanie sebum, zwalcza zaskórniki oraz regeneruje, nawilża i wygładza.
Rycynowy – ma działanie antybakteryjnie i przeciwzapalnie, więc sprawdza się w walce z trądzikiem oraz innymi zmianami skórnymi. Idealny do skóry problematycznej, mieszanej, dojrzałej i suchej. Pomaga zmniejszać blizny i przebarwienia. Zapobiega zmarszczkom, redukuje tzw. kurze łapki i uelastycznia. W pielęgnacji olejami jest podstawą w demakijażu OCM.
Tamanu – dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym, przyspiesza gojenie się ran i krostek. Skutecznie zwalcza trądzik i podrażnienia. Łagodzi stany zapalne i zmniejsza występowanie zaskórników. Ponadto spłyca blizny i pobudza skórę do regeneracji. Dodatkowo nawilża i odżywia, więc sprawdzi się do skóry problematycznej i mieszanej.
Jojoba – sprawdzi się do skóry tłustej, mieszanej, a także suchej. Skutecznie reguluje wydzielanie sebum, które powoduje zapychanie skóry. Dzięki temu zmniejsza powstawanie trądziku i zaskórników. Przywraca odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu skóra przestaje produkować nadmierną ilość sebum. Ma działanie przeciwbakteryjnie i odżywczo działa na skórę łagodząc wszelkie podrażnienia.
Pielęgnacja twarzy olejami eterycznymi
Pielęgnacja olejami to też olejki eteryczne. Należy z nimi uważać, ponieważ duża ilość może podrażnić skórę. Pamiętaj, że przed zastosowaniem trzeba je rozcieńczyć np. wodą, tonikiem lub olejem. Jaki wybrać olej do cery problematycznej? Jeśli masz problem z trądzikiem, polecam olejek z drzewa herbacianego. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Przyspiesza gojenie się ran i wspomaga leczenie trądziku oraz infekcji. Dodatkowo redukuje wydzielanie sebum i normalizuje. Podobnym działaniem wykazuje się olejek z trawy cytrynowej. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, dzięki czemu sprawdzi się do skóry trądzikowej. Eteryczny olejek cedrowy również będzie dobry do cery problematycznej. Skutecznie reguluje wydzielanie sebum, tonizuje oraz łagodzi stany zapalne. Innym znanym olejkiem eterycznym jest lawendowy. Oprócz właściwości przeciwzapalnych, łagodzi podrażnienia, tonizuje i ujędrnia. Wspomaga leczenie wszelkich zmian trądzikowych. Mniej znany w kosmetyce, ale równie skuteczny jest olejek pomarańczowy. Najlepiej sprawdza się do skóry dojrzałej. Wspomaga regenerację, poprawia elastyczność, odmładza i redukuje zmarszczki.
Jak wykorzystać oleje w pielęgnacji?
Pielęgnacja olejami to nic trudnego, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest to, aby stosować olej na oczyszczoną twarz. W przeciwnym razie cera może się zapchać i produkt się nie wchłonie. Zbyt duże nakładanie oleju również może zaszkodzić. Nie przesadzaj z ilością, ponieważ może przetłuszczać, zatkać pory i nie wchłonąć się. Olej ma właściwości natłuszczające, odżywcze i ochronne. Dlatego kolejną istotną kwestią jest nakładanie oleju na warstwę nawilżającą. Dzięki temu spełni swoje wszystkie zadania i nie spowoduje przesuszenia. Staraj się wybierać dobrej jakości olej nierafinowany w ciemnej szklanej butelce. Takie produkty należy chronić przed działaniem światła słonecznego. Nieprawidłowo przechowywany olej może szybko stracić swoje właściwości. Ostatnią ważną zasadą jest regularność. Olej działa przede wszystkim na głębsze warstwy skóry. Dlatego potrzeba nieco więcej czasu na pełną regenerację i odżywienie. Rezultat może pojawić się dopiero po kilku tygodniach. Mimo to, warto uzbroić się w cierpliwość, bo efekty są zaskakujące i długotrwałe.
Pielęgnacja olejami ma wiele zalet. Jedną z nich jest uniwersalność. Olej można wykorzystać na wiele sposobów:
- Punktowo – to dobry sposób na zwalczanie trądziku, krost oraz innych zmian skórnych np. opryszczki, grzybicy i kurzajek. Wystarczy nałożyć odrobinę oleju na zmianę skórną. W tym przypadku dobrze sprawdza się olejek z drzewa herbacianego. Przed użyciem należy go rozcieńczyć z wodą, hydrolatem lub innym olejem.
- Dodatek do kremu lub maseczki – olej świetnie sprawdza się jako składnik wzmacniający działanie kremu i maseczek. Wystarczy wymieszać wybrany produkt z odrobiną oleju i nałożyć na twarz.
- Na podkład – nakładanie oleju na warstwę humektantową (nawilżającą) świetnie odżywia, regeneruje i dogłębnie nawilża. Takim podkładem może być żel aloesowy lub hialuronowy.
- Solo – olej świetnie sprawdzi się jako produkt samodzielny. Pamiętaj, że olej zawsze nakładamy na zwilżoną twarz. Dlatego przed olejowaniem zwilż twarz tonikiem lub hydrolatem.
- Peeling – do zrobienia domowego peelingu możesz wykorzystać wybrany olej i zmieszać go z cukrem, kawą lub płatkami owsianymi.
- Pod oczy – jeśli masz problem z suchą skórą lub cieniami pod oczami, możesz wklepać niewielką ilość lekkiego oleju wokół oczu. Pamiętaj żeby nałożyć na warstwę nawilżającą np. krem lub hydrolat.
- Na usta – oleje świetnie działają na opryszczki i zajady, a także regenerują popękane usta. Ponadto możesz pozbyć się suchych skórek wykonując peeling z cukru, oleju i miodu.
- Do brwi i rzęs – pielęgnacja olejami jest dobra nie tylko dla skóry. Nakładanie oleju arganowego lub rycynowego sprawia, że włoski są wyraziste, mocne i szybciej rosną.
- Parówki i inhalacje – zabieg pomaga otworzyć pory i oczyścić skórę. Wystarczy, że do zagotowanej wody dodasz kilka kropel olejku np. cedrowego, a następnie pochylisz się nad naczyniem i przykryjesz głowę ręcznikiem. Parę wdychamy przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie warto nałożyć maseczkę oczyszczającą lub odżywczą.
- Do demakijażu OCM – olej świetnie rozpuszcza makijaż oraz brud, a jednocześnie pielęgnuje twarz. Jest to świetny sposób na dogłębne oczyszczanie skóry (więcej o OCM przeczytasz TUTAJ).
Zalety pielęgnacji olejami
Już wiesz, że największymi zaletami są właściwości oraz uniwersalność olejów. Można wykorzystać je na wiele sposób – nie tylko do pielęgnacji twarzy. Dobrze sprawdzają się do włosów, ciała, dłoni, paznokci, a także do brody. Kupując jeden lub dwa oleje, można wykorzystać je do pielęgnacji całego ciała. Wiąże się z tym oszczędność pieniędzy oraz miejsca. Co więcej, są to kosmetyki naturalne, które sprzyjają środowisku. Można je dopasować do swoich potrzeb, a także problemów. Zapewniają niezawodną i długotrwałą ochronę. Pielęgnacja olejami jest prosta i skuteczna. Jednak efekty nie zawsze pojawiają się od razu. Skóra potrzebuje czasu na wchłonięcie wszystkich składników, regenerację oraz oczyszczenie. Mimo to, warto dać jej szansę i wypróbować na sobie. Być może okaże się strzałem w dziesiątkę i tak jak ja, nie wrócisz już do wcześniejszych kosmetyków.