Najlepsza henna do brwi — poradnik jak zrobić hennę brwi w domu

Podkreślone brwi potrafią doskonale dopełnić wizerunek. Wiele osób sięga więc po kredki do brwi lub pomady. Jednak nie jest to długotrwały sposób na podkreślenie makijażu. Dlatego henna do brwi staje się coraz popularniejsza jako alternatywa dla codziennego malowania brwi. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak robić hennę brwi, to zapraszam do przeczytania tego artykułu. Dowiesz się w nim również, jaka jest najlepsza henna do brwi i rzęs. Poznasz przydatne wskazówki oraz najczęściej popełniane błędy.

Poradnik jak zrobić hennę brwi w domu

Czym jest henna do brwi oraz jakie są rodzaje henny do brwi?

Henna do brwi i rzęs nie jest nowością w świecie urody. Mimo to jej popularność stale rośnie. Jest to produkt kosmetyczny stworzony z naturalnych składników. Od wieków jest wykorzystywany do podkreślania i modelowania brwi. Pochodzi z liści rośliny Lawsonia Bezbronna, która rośnie m.in. w Azji i Afryce. Henna jest znana z tego, że nadaje skórze i włosom głęboki, trwały kolor. Ponadto jest wodoodporna i co najważniejsze — może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Rodzaje henny do brwi

  • Henna pudrowa — najtrwalsza forma henny. Ma intensywne działanie, dlatego jest przeznaczona do użytku profesjonalnego. Wykorzystywana jest w salonach kosmetycznych. Jej skład wzbogacony jest o witaminy i minerały, które pielęgnują oraz wzmacniają włoski. Utrzymuje się aż do 6 tygodni na włoskach, a na skórze ok. 4 tygodnie. Nie zaleca się stosować jej samodzielnie w domu, ponieważ efekt może być niezadowalający.
  • Henna proszkowa — jest bardzo wydajna i charakteryzuje się mocnym kryciem. Barwi zarówno włoski, jak i skórę. Pozostaje na włoskach do 4 tygodni, a na skórze do 2 tygodni. Jest łatwiejsza w użyciu niż pudrowa.
  • Henna żelowa — ma postać gęstego żelu, który należy wymieszać z aktywatorem. Jest łagodna i nie uczula. Nie barwi skóry, a na włoskach utrzymuje się do 2 tygodni. W rezultacie efekt jest delikatny i naturalny.
  • Henna kremowa — tak jak w przypadku żelowej, henna kremowa utrzymuje się do 2 tygodni. Nadaje delikatny efekt, dlatego sprawdzi się podczas domowych zabiegów. Jednak należy uważać, ponieważ może powodować podrażnienia.

 

Henna do brwi to doskonały sposób na podkreślenie i modelowanie brwi w naturalny sposób. Dzięki różnym rodzajom henny, z pewnością każda osoba znajdzie produkt idealny dla siebie. Niezależnie od tego, czy szuka naturalnego efektu, czy bardziej wyrazistego i trwałego koloru.

Jaką hennę do brwi wybrać?

Henna brwi nie jest trudnym zabiegiem. Jednak jeśli nigdy nie robiłaś tego samodzielnie, warto wybrać się do kosmetyczki. Swoim fachowym okiem oceni Twoje potrzeby. Ponadto w specjalistyczny sposób dobierze twarzowy kształt brwi oraz odcień. Poinformuje także o właściwej, domowej pielęgnacji. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób dobrze wykonać hennowanie brwi w domu. Jeśli jednak wolisz zrobić ten zabieg samodzielnie, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Na rynku dostępne są różne rodzaje henny do brwi. W związku z tym wybór odpowiedniego produktu nie jest łatwy. Czym się kierować przy wyborze? Przede wszystkim własnymi preferencjami. Zastanów się, czy wolisz mocny efekt, czy może naturalny i delikatny. Jeśli chcesz osiągnąć mocny i wyrazisty efekt, wybierz hennę pudrową lub proszkową. Natomiast jeśli chcesz otrzymać delikatny rezultat, sięgnij po formę żelową lub kremową.

Jeśli już znasz swoje potrzeby, możesz przejść do kolejnych czynników. Po pierwsze, zwróć uwagę na skład. Niektóre produkty mogą zawierać drażniące składniki. Dlatego, jeśli Twoja skóra jest podatna na uczulenia, wybierz delikatną hennę np. żelową. Po drugie, dopasuj kolor do swojego wizerunku. Wybór odpowiedniego odcienia jest kluczowy dla osiągnięcia naturalnego wyglądu. Wybierz odcień, który komponuje się z Twoim kolorem skóry i włosów.

Pamiętaj, że nie każda henna sprawdzi się tak samo u każdego. Zdarza się, że u jednej osoby produkt może działać mocniej, a u innej słabiej. Dlatego warto przetestować kilka produktów, aby móc znaleźć ten najlepszy. Na początek przygody z henną, polecam wybrać tę w formie żelowej. Jest najłatwiejsza w użyciu i nie powinna wyrządzić krzywdy.

Już od wielu lat regularnie robię hennę w domu. Dlatego udało mi się przetestować wiele produktów tego typu. Korzystałam z kosmetyków typowo drogeryjnych, ale też z tych profesjonalnych. W rezultacie mogę powiedzieć, że bez wątpienia najlepsza henna do brwi i rzęs to RefectoCil. Jest łatwa w użyciu, a efekt jest długotrwały i bardzo ładny.

Jednak zanim sięgniesz po ten produkt, pamiętaj, że jest on przeznaczony do użytku profesjonalnego. Dlatego przed użyciem dokładnie przeczytaj instrukcję. Następnie wykonaj próbę uczuleniową. Mimo profesjonalnego przeznaczenia bez problemu możesz używać go samodzielnie w domu. Nie musisz mieć doświadczenia, wystarczy zapoznanie się ze wskazówkami.

Dlaczego uważam, że najlepsza henna do brwi to RefectoCil?

Po pierwsze, wyróżnia się świetną trwałością. W porównaniu do innych produktów tego typu RefectoCil utrzymuje się ok. 4-6 tygodnie. Oczywiście trwałość zależy również od tego, jakich kosmetyków używamy na co dzień. Sposób pielęgnacji włosów oraz ich kondycja też mają duży wpływ na trwałość. Po drugie, kolor tej henny jest intensywny i dobrze napigmentowany. Ponadto ma szeroką gamę kolorów do wyboru. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Dodatkowo fajne jest to, że kolory można ze sobą mieszać.

Za co jeszcze lubię RefectoCil?

Niewątpliwie kolejną zaletą jest łatwość w stosowaniu. Wystarczy wymieszać produkt z aktywatorem i gotowe. Cały proces jest łatwy, bezpieczny i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Dodatkowym atutem jest to, że henna nie farbuje skóry. Więc jeśli nie uda Ci się zrobić precyzyjnego kształtu, na skórze nie będzie widać. Nawet jeśli się ubrudzisz, to łatwo będzie Ci zmyć. Tą henną ciężko zrobić sobie krzywdę. RefectoCil stosuję już kilka lat i nigdy nie wywołał u mnie problemów ani podrażnień. Jednak każdy może reagować inaczej, więc pamiętaj o próbie uczuleniowej. Za co jeszcze henna do brwi RefectoCil przypadła mi do gustu? Przede wszystkim za cenę i wydajność. Biorąc pod uwagę działanie i wydajność, cenowo wychodzi bardzo korzystnie. Tubka starcza na ok. 30 aplikacji.

Opakowanie zawiera tubkę z henną, ulotkę oraz patyczek do mieszania produktu. Chcąc wykonać zabieg, musisz jeszcze dokupić aktywator. Możesz skorzystać ze specjalnego oxydantu. Do wyboru jest Refectocil Oxidant 3% Cream lub Refectocil Oxidant 3% Liquid. Możesz również użyć zwykłej wody utlenionej. Ja zawsze korzystam z oxydantów od producenta i tę opcję polecam. Stosowanie oryginalnych aktywatorów zapewnia lepszą skuteczność i trwalszy efekt.

RefectoCil w swojej palecie kolorów posiada również pastę rozjaśniającą. Dzięki niej z łatwością możesz zmienić kolor swoich włosków. Pamiętaj, żeby dobrać odpowiedni odcień. Zbyt ciemne brwi mogą sprawić, że będziesz wyglądać groźnie. Twarz wygląda wtedy sztucznie i jest „przerysowana”. Przy pierwszym użyciu polecam więc trzymać hennę 5 minut. Dzięki temu efekt będzie lekki i naturalny. Wtedy będziesz mogła zdecydować czy taki efekt Ci odpowiada, czy wolisz nieco mocniejszy.

Jakie są minusy?

RefectoCil to dla mnie najlepsza henna do brwi. Nie mam zbyt wielu zastrzeżeń do tego produktu. Dla niektórych minusem może być zbyt słaby efekt i brak barwienia skóry. Jeśli ktoś lubi mocne i wyraziste brwi, ta henna może się nie sprawdzić. Jednak należy pamiętać, że henna żelowa zazwyczaj nie barwi skóry. Dlatego nie jest to wada tego konkretnego produktu. Przede wszystkim jest to cecha każdej henny żelowej.

Największym minusem może być brak aktywatora oraz dobrego pędzelka w zestawie. Oxydant trzeba dokupić osobno. Co więcej, henna do brwi RefectoCil jest ciężko dostępna stacjonarnie. Można ją znaleźć w niektórych hurtowniach kosmetycznych i specjalistycznych drogeriach. Ponadto bez problemu kupisz ją w sklepach internetowych.

Jak zrobić brwi henną w domu? Poradnik krok po kroku

Hennowanie brwi w domu jest procesem, który może wydawać się skomplikowany. Ale z właściwą uwagą i starannością można osiągnąć profesjonalne efekty. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor oraz przygotować odpowiednio brwi. Pamiętaj, że zawsze należy wykonać próbę uczuleniową. Przed przystąpieniem do zabiegu, dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do opakowania. A jeśli chcesz poznać proces hennowania brwi i rzęs, oto przewodnik krok po kroku.

Przygotowanie brwi i skóry

Przygotowanie brwi przed hennowaniem to kluczowy etap, który ma wpływ na końcowy efekt. Oto jak odpowiednio przygotować brwi do tego procesu, zwracając uwagę na ważne kwestie:

1. Stylizacja brwi — stylizacja brwi przed nałożeniem henny pomoże w uzyskaniu precyzyjnego i równomiernego kształtu. Wykonaj ją za pomocą pęsety lub wosku. Jeśli wybierzesz pęsetę, wyrywaj włoski w kierunku ich wzrostu, zaczynając od dolnej linii brwi. Regulację brwi najlepiej zrobić dzień przed hennowaniem. Dzięki temu unikniesz niepożądanych podrażnień. Jeśli Twoje brwi są zbyt długie, możesz je przyciąć przy użyciu nożyczek lub trymera. Pamiętaj, że wyrywanie zbyt wielu włosków może dać nienaturalny wygląd. Natomiast przycinanie zbyt blisko skóry może sprawić, że brwi będą wyglądały rzadko.

2. Dobór kształtu brwi — kształt brwi może wyraźnie wpłynąć na wygląd twarzy. Oto kilka wskazówek, jak dobrać kształt:

dopasowanie brwi do ksztaltu twarzy
  • twarz okrągła — dłuższe brwi o zaostrzonym kształcie pomogą wyszczuplić oraz wyostrzyć rysy twarzy;
  • twarz owalna — idealny będzie prosty kształt bez ostrych łuków. Nie powinny być blisko osadzone. Dobrze wyglądają nieco dłuższe brwi;
  • twarz trójkątna — dobrze sprawdzi się lekkie półkole bez ostrych kształtów;
  • twarz podłużna — poziome i proste brwi pomogą zrównoważyć dłuższą twarz. Nie powinny zawierać wyraźnego i ostrego załamania;
  • twarz kwadratowa — sprawdzą się łagodne, długie łuki i zaokrąglone kształty. Pomogą zmiękczyć ostre kąty twarzy i złagodzą jej rysy.

3. Oczyszczenie brwi — przed przystąpieniem do hennowania, dokładnie oczyść brwi. Usuń wszelkie resztki makijażu i tłuszczu. Możesz użyć dobrze myjącego żelu lub toniku. Wybierz taki produkt, który nie pozostawi żadnej lepkiej lub tłustej warstwy i zmatowi skórę. Warto też przetrzeć brwi spirytusem salicylowym.

4. Wyszczotkuj brwi — szczotkuj brwi do góry, używając odpowiedniej szczoteczki. Może to być zwykła spiralka do brwi lub rzęs. Zwróć uwagę na to, aby była czysta i nie pozostawiła na włoskach brudu.

Henna do brwi — przygotowanie produktu

Wybierz odpowiedni kolor do swojej cery oraz włosów. Zazwyczaj sprawdza się o jeden ton jaśniejszy niż kolor włosów. Hennę należy przygotować zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce. Zazwyczaj należy wymieszać hennę z aktywatorem (najlepiej w szklanym pojemniczku). Zwykle jest to ok. 2 cm oraz 5-6 kropel aktywatora. Całość mieszamy do momentu połączenia składników. Konsystencja henny powinna przypominać gęstą śmietanę. Nie może być zbyt płynna, ponieważ wtedy będzie spływać ze skóry.

Nakładanie henny na brwi

Przed nałożeniem henny możesz zabezpieczyć skórę wokół brwi. Wystarczy, że nałożysz tłusty krem lub wazelinę na miejsca, których nie chcesz zabarwić. Do nakładania henny dobrze sprawdzi się skośny i płaski pędzelek. Dzięki niemu możesz precyzyjnie nałożyć produkt. Pomoże Ci również nadać odpowiedni kształt. Jak nałożysz hennę na brwi, odczekaj 5-10 minut. Czas możesz wydłużać lub skracać w zależności od pożądanego efektu. Im dłużej zostawisz hennę na brwiach, tym efekt będzie mocniejszy. Jeśli wykonujesz hennę pierwszy raz, polecam odczekać 5 minut. Jeśli efekt będzie dla Ciebie za słaby, możesz ponowić zabieg. Dzięki temu uzyskasz wymarzony efekt i unikniesz wtopy ze zbyt wyrazistymi brwiami. Po upływie wyznaczonego czasu zmyj hennę wacikiem nasączonym ciepłą wodą.

Henna rzęs

Tak jak w przypadku henny brwi, dokładnie oczyść rzęsy. Następnie zabezpiecz skórę wokół rzęs przy użyciu tłustego kremu lub wazeliny. Żeby uniknąć zabrudzeń, możesz pod rzęsy przyłożyć cienki wacik kosmetyczny. Następnie przy użyciu szczoteczki precyzyjnie nałóż hennę. Uważaj, aby produkt nie dostał się do oka. Hennę nakładaj wyłącznie na rzęsy. Odczekaj 10 minut, a następnie dokładnie zmyj wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Do nakładania produktu możesz użyć spiralnej szczoteczki lub szczoteczki od tuszu. Jeśli wybierzesz drugą opcję, pamiętaj, aby dokładnie oczyścić ją z pozostałości tuszu. Szczoteczka musi być czysta.

Pielęgnacja po hennowaniu

Przez 24 godziny staraj się nie używać mocnych produktów do mycia brwi. W kolejnych dniach najlepiej stosować delikatne środki myjące, bez mocnego tarcia. Staraj się również nie trzeć brwi płynem micelarnym lub płynem do demakijażu. Na szybsze ścieranie się koloru wpływają również wszelkie olejki, produkty zawierające alkohol oraz mleczka. Natomiast warto stosować filtry SPF, które ochronią kolor przed blaknięciem. Polecam również stosowanie odżywki wzmacniającej kondycję włosków.

Uwaga! Nie stosuj henny, jeśli masz alergię lub uczulenie. Nie należy również stosować, jeśli skóra jest podrażniona, ma jakieś zmiany lub rany. W przypadku henny rzęs nie wykonuj zabiegu w soczewkach. Unikaj jej również przy zapaleniu spojówek, jeśli występuje jęczmień oraz przy wszelkich chorobach.

Hennowanie brwi krok po kroku poradnik

Henna do brwi i rzęs — najczęstsze błędy

Pewnie już wiesz, że hennowanie nie jest wcale takie straszne. Jednak zdarza się, że efekt nie wychodzi zadowalający. Najczęstszą przyczyną są popularne błędy, które popełniają osoby początkujące. Po pierwsze, zadbaj o swoje brwi i rzęsy. Obchodź się z nimi delikatnie i stosuj odpowiednią pielęgnację. Warto sięgnąć po wzmacniające odżywki, które zawierają cenne składniki. Dobrym pomysłem jest również olejek arganowy do brwi i rzęs. Regularne stosowanie widocznie wzmacnia, odżywia i pogrubia włoski. Może je również lekko przyciemnić. Ponadto zadbaj również o skórę, aby była nawilżona i odżywiona. Dzięki temu Twoje brwi będą jeszcze piękniejsze. Pamiętaj, że zdrowe włosy i skóra lepiej przyjmują i utrzymują kolor.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Brak uprzedniej regulacji brwi może sprawić, że finalny efekt będzie koślawy. Ponadto pojedyncze włoski rosnące poza pożądanym kształtem mogą zepsuć ostateczny wizerunek. Pamiętaj jednak, że nie powinno się nakładać henny tuż po wyrywaniu włosków. Przez to farbka może zabarwić otwarte pory i pozostawić ciemne kropki. Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu skóry. Zbyt tłusta skóra nie przyjmie dobrze henny, a jej trwałość będzie słaba.

Nie zmieniaj naturalnego kształtu brwi na siłę. Jeśli Twoje brwi są mocno kanciaste, ciężko będzie Ci zrobić z nich półokrągły kształt. Warto więc jedynie delikatnie zmienić kształt lub podkreślić go. Drastyczna zmiana może spowodować niezbyt ładny i sztuczny efekt.

Dużym błędem jest złe dopasowanie koloru. Najczęściej zdarza się, że wybierany jest zbyt ciemny kolor. Dlatego lepiej wybrać kolor jaśniejszy od włosów o dwa lub jeden ton. Dopiero później stopniowo zwiększać intensywność. Możesz to zrobić poprzez dodanie ciemniejszej farbki lub dłużej trzymając produkt na brwiach.

Natomiast słaba trwałość może wynikać z nieodpowiedniego przygotowania skóry lub ze słabej jakości produktu. Dlatego polecam wybrać sprawdzoną i profesjonalną hennę. Dużym błędem jest też niewykonanie próby uczuleniowej lub nakładanie produktu na skórę podrażnioną. Skutkiem będzie zaczerwienienie, swędzenie lub ból. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze wykonywać próbę uczuleniową.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kolejny błędem podczas robienia henny w domu jest nieprecyzyjna aplikacja. Po pierwsze, zadbaj o to, aby henna miała odpowiednią konsystencję. Rzadki produkt będzie dobry, jeśli chcesz uzyskać bardzo delikatny efekt. Będzie on odpowiedni na wewnętrzne fragmenty brwi. Jednak nie może być zbyt wodnisty, bo wtedy spłynie. Natomiast gęsta henna pomoże uzyskać mocny efekt. Sprawdzi się więc do środkowego fragmentu oraz na końcówki. W ten sposób uzyskasz łagodne i naturalne przejścia.

Błędem jest również używanie złych narzędzi, które pozostawiają smugi i plamy. Sięgaj po dobrej jakości cienkie pędzelki. Dzięki nim otrzymasz pożądany kształt. Dobrze jest również zabezpieczyć skórę wokół brwi. Dzięki temu unikniesz niechcianych zabarwień. A jeśli przypadkowo wyjdziesz poza linię brwi, łatwo będzie Ci usunąć hennę patyczkiem higienicznym. Nakładając hennę, staraj się robić to równomiernie. Plamy i prześwity to kolejny błąd, który potrafi zepsuć efekt.

Ostatnim i często powtarzanym błędem jest używanie mocnych produktów wypłukujących kolor. Staraj się nie używać olejków, płynów micelarnych oraz produktów zawierających alkohol. Korzystaj z delikatnych środków myjących i nie trzyj brwi.

Czy warto robić hennę brwi?

Opinie na temat henny są podzielone. Jedni uważają, że jest to świetny wynalazek, a inni nie są zwolennikami takich zabiegów. Ja jestem zdecydowanie w tej pierwszej grupie. Hennowanie brwi jest zabiegiem, który zyskuje na popularności ze względu na liczne zalety. To nie tylko długotrwała alternatywa dla codziennego malowania brwi. Jest to doskonały sposób na podkreślenie swojego wyglądu. Największą zaletą henny do brwi jest trwałość. Robiąc hennę brwi, mamy spokój na ok. 2 tygodnie. Jest to niewątpliwe ułatwienie podczas codziennego makijażu. Co więcej, henna podkreśla naturalny kolor. Dzięki niej możesz zmienić barwę swoich brwi, np. po koloryzacji włosów. Dzięki temu utrzymasz spójny wizerunek.

Hennowanie brwi w domu jest osiągalne dla każdego, kto chce spróbować. Wybierając odpowiedni produkt, możesz osiągnąć profesjonalne efekty w zaciszu własnego domu. Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz mieć pewność, że efekty będą zadowalające. Nie tylko podkreślisz swoje naturalne piękno. Możesz także zaoszczędzić czas każdego ranka, nie malując brwi. Reasumując — uważam, że warto robić hennę brwi. Zwłaszcza jeśli posiada się cienkie, rzadkie i mało wyraziste.

Autor wpisu
Katarzyna Gryzka

Katarzyna Gryzka

Jestem magistrem technologii cyfrowych i zajmuję się projektowaniem grafiki, fotografią oraz tworzeniem treści wizualnych. Moją pasją jest taniec, gotowanie i wszystko co związane z branżą beauty. Jako posiadaczka długich i kręconych włosów, nieustannie zgłębiam wiedzę na temat świadomej pielęgnacji oraz kosmetyków.