Frezy do paznokci i skórek. Jak używać frezów? Jakie są rodzaje? Poradnik dla początkujących

Stylizacja paznokci to sztuka, pasja i profesja, która zdobywa coraz większą popularność. Nic dziwnego, gdyż piękne i zadbane paznokcie to wizytówka każdej osoby, bez względu na płeć czy wiek. Bogactwo dostępnych technik i produktów pozwala na nieograniczoną ekspresję i kreatywność. Z pewnością warto pamiętać, że stylizacja paznokci oprócz podstawowej wiedzy, wymaga również odpowiednich narzędzi. W związku z tym, jednym z najważniejszych elementów w pielęgnacji paznokci jest frezarka i odpowiednio dobrane do niej frezy do paznokci, ponieważ pozwala ona na precyzyjną obróbkę płytki paznokcia oraz skórek. W tym artykule opowiem o rodzajach frezów, ich zastosowaniu i jak prawidłowo ich używać.

frezy do paznokci i skorek poradnik

Co to są frezy do paznokci i czym jest frezarka?

Niewątpliwie jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do manicure jest przede wszystkim frezarka do paznokci. Jest to elektryczne urządzenie wykorzystywane do precyzyjnego opracowywania płytki paznokcia, skórek oraz usuwania masy czy hybrydy. Dlatego to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w profesjonalnym salonie kosmetycznym, ale również w domowym zaciszu, o ile dysponujemy odpowiednimi frezami do paznokci.
A jeśli zastanawiasz się, co to są frezy do paznokci, są to wymienne końcówki, które montujemy w frezarce. Są wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika czy diament. Frezy mają różnorodne kształty oraz stopnie gradacji. Dzięki nim możemy przeprowadzać precyzyjne zabiegi na paznokciach oraz skórkach, takie jak usuwanie hybrydy, opracowywanie masy żelowej czy też opracowywanie skórek. Dobór odpowiedniego frezu jest kluczowy dla bezpieczeństwa i efektywności zabiegu.

W kolejnych fragmentach artykułu przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom frezów, ich zastosowaniom oraz konkretnym modelom, które warto wypróbować. Z pewnością pozwoli to na lepsze zrozumienie tematu i ułatwi wybór odpowiednich frezów dla swoich potrzeb.

Jakie są rodzaje frezów i do czego są dane frezy do paznokci?

W świecie stylizacji paznokci istnieje wiele rodzajów frezów, które różnią się materiałem wykonania, kształtem i zastosowaniem. Dlatego w tym fragmencie przybliżę Ci najpopularniejsze rodzaje frezów i ich przeznaczenie.

Podział frezów ze względu na materiał

Frezy diamentowe – niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych rodzajów frezów. Wykonane ze stali nierdzewnej pokrytej warstwą diamentowego pyłu. Są wyjątkowo trwałe, ostre i precyzyjne, co sprawia, że doskonale nadają się do opracowywania skórek, paznokci naturalnych oraz sztucznych. Diamentowe frezy do paznokci są dostępne w różnych kształtach, takich jak stożek, walec czy kulka, co pozwala na wykonywanie różnorodnych zabiegów.

Frezy ceramiczne – są przede wszystkim dedykowane do delikatniejszych prac. Wykonane są z wysokiej jakości ceramiki, dlatego są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Są lżejsze niż frezy diamentowe, a ich gładka powierzchnia minimalizuje ryzyko przegrzewania paznokcia. Frezy ceramiczne doskonale sprawdzają się w usuwaniu masy żelowej, ściąganiu hybrydy czy też opracowywaniu płytki paznokcia.

Rodzaje frezów ze względu na przeznaczenie

Frezy do skórek – służą do delikatnego opracowywania skórek wokół paznokcia. Dzięki specjalnemu kształtowi i gradacji, można precyzyjnie i bezpiecznie usunąć nadmiar skóry oraz zrogowaciały naskórek.

Frezy do wygładzania i opracowywania paznokcia – mają za zadanie przygotować powierzchnię płytki paznokcia przed nałożeniem żelu, akrylu czy hybrydy. Umożliwiają delikatne zmatowienie paznokcia, usunięcie nierówności czy też opracowanie kształtu.

Frezy do usuwania masy – są przeznaczone do redukcji grubości paznokci żelowych, akrylowych czy też z innych materiałów. Ich kształt i gradacja pozwala na szybkie i precyzyjne opracowanie paznokcia, a także na ściąganie hybrydy.

Jak wybrać frezy do paznokci?

Wybór odpowiednich frezów do paznokci zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj prac, które zamierzamy wykonać, twardość paznokci, z którymi mamy do czynienia, czy poziom naszych umiejętności. W przypadku początkujących warto postawić na delikatniejsze frezy, które będą łatwiejsze w obsłudze. W przypadku twardszych paznokci warto z kolei postawić na frezy diamentowe lub ceramiczne, które są bardziej wytrzymałe i skuteczne w pracy.
Bardzo często wybór odpowiednich frezów do paznokci może być nieco przytłaczający, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze stylizacją paznokci. Dlatego aby ułatwić Ci tę decyzję, przygotowałam krótki poradnik, który pomoże Ci zrozumieć, jakie frezy są potrzebne do różnych zabiegów.

Jaki frez do czego służy i jakie wybrać frezy do paznokci?

Frezy do paznokci to niewątpliwie niezbędne narzędzia w stylizacji, ułatwiające precyzyjną pracę ze skórkami, płytką paznokcia i masą. Jednak zanim zaczniesz pracę frezarką, musisz wiedzieć jakie frezy do czego służą i do jakich czynności wybrać dany frez. Dla ułatwienia przygotowałam zestawienie frezów marki SunOne, które świetnie sprawdzają się podczas domowej stylizacji, a także w profesjonalnych salonach.

Frezy do skórek

Opracowywanie skórek to proces, który wymaga delikatności i precyzji. Dlatego warto wybierać frezy delikatne o niewielkich kształtach. Do opracowywania skórek sprawdzą się m. in.:

SunOne DS1

Delikatny frez diamentowy w kształcie stożka. Idealny do łagodnej obróbki skórek i wygładzania paznokci. Świetny dla początkujących. Dobrze radzi sobie z opracowywaniem krawędzi paznokci czy usuwaniem resztek hybrydy. Doskonale sprawdza się również do pracy z wrażliwymi paznokciami.

SunOne DK1

Delikatny frez diamentowy w kształcie kulki. Dzięki swojemu kształtowi świetnie radzi sobie z pracą na trudno dostępnych miejscach. Dlatego jest idealny do delikatnego opracowywania skórek, wygładzania i usuwania niewielkich naskórków.

SunOne CK1

Delikatny frez ceramiczny w kształcie kulki. Doskonale radzi sobie z pracą na skórce wokół paznokci. Jego kształt pozwala na dokładne i precyzyjne działanie. Jest doskonały do pracy z delikatnymi skórkami, wygładzania powierzchni paznokcia oraz usuwania naskórka.

SunOne CSZ1

Delikatny frez ceramiczny szczelinowy. Charakteryzuje się dużą precyzją, co pozwala na dokładne opracowywanie powierzchni paznokci. Jest to idealna końcówka do pracy na delikatnych paznokciach. Polecany do opracowywania skórek oraz paznokci o wrażliwej płytce. Idealny do podważania skórek i usuwania zrogowaciałości.

SunOne DSZ2

Średni frez diamentowy w kształcie szpica. Charakteryzuje się dużą precyzją, co pozwala na dokładną pracę na powierzchniach paznokci. Doskonale sprawdza się w pracy z trudno dostępnymi miejscami. Idealny do oczyszczania przestrzeni między płytką paznokcia a skórkami.

SunOne DW2

Średni frez diamentowy w kształcie walca. Doskonale sprawdza się w pracy z powierzchniami paznokci, które wymagają delikatnego opracowania. Idealny do wygładzania wału okołopaznokciowego. Frez można wykorzystać także do kształtowania i formowania krzywej C paznokcia.

Frezy do wygładzania i modelowania płytki paznokcia

Przed nałożeniem masy żelowej lub lakieru hybrydowego, warto delikatnie wygładzić płytkę paznokcia. Dzięki temu usuniesz pozostałości i zmatowisz powierzchnię, co zwiększy przyczepność.
Do wygładzania i modelowania paznokci sprawdzą się m. in.:

SunOne CS1

Delikatny frez ceramiczny w kształcie stożka. Charakteryzuje się dużą precyzją, co pozwala na dokładne opracowywanie krawędzi paznokci czy usuwanie resztek hybrydy. Odpowiedni do opracowywania paznokci o różnej grubości. Dobrze sprawdzi się do wygładzania powierzchni.

SunOne DS2

Średni frez diamentowy w kształcie stożka. Charakteryzuje się większą wytrzymałością niż DS1, co pozwala na dłuższe użytkowanie. Doskonale sprawdza się w pracy z twardszymi paznokciami. Dobry do usuwania skórek i wygładzania płytki paznokcia. Średni stopień agresywności, odpowiedni dla zaawansowanych użytkowników.

Frezy do ściągania hybrydy i żelu

Do zdejmowania hybrydy można użyć acetonu, ale zdecydowanie lepszym wyjściem jest użycie frezarki. W tym celu warto wybrać frezy o średniej mocy, które skutecznie ściągną lakier i bazę, ale nie spowodują przepiłowania płytki paznokcia.

Natomiast do ściągania masy żelowej lub akrylowej, warto wybrać nieco mocniejsze frezy. Z łatwością poradzą sobie z grubą warstwą masy żelowej.

SunOne CS2

Średni frez ceramiczny w kształcie stożka. Doskonale sprawdza się w pracy z twardszymi paznokciami i umożliwia precyzyjne i skuteczne usuwanie resztek hybrydy. Świetny do pracy ze średniej grubości paznokciami. Dobrze sprawdzi się do zdejmowania hybrydy i bazy.

SunOne CS3

Mocny frez ceramiczny w kształcie stożka, który doskonale radzi sobie z trudniejszymi zadaniami, takimi jak usuwanie masy żelowej czy obróbka paznokci. Polecany do opracowywania twardych i grubych paznokci, także do usuwania masy żelowej czy akrylowej.

SunOne DS3

Mocny frez diamentowy w kształcie stożka, który doskonale radzi sobie z usuwaniem i opracowywaniem żelu. Jego wytrzymałość pozwala na długie użytkowanie, co jest nieocenione w przypadku profesjonalnej stylizacji paznokci. Idealny do opracowywania twardych i grubych paznokci, także do usuwania starej hybrydy czy żelu. Polecany dla doświadczonych stylistów paznokci.

Uniwersalne frezy do paznokci

Niektóre frezy do paznokci mają uniwersalne zastosowanie i sprawdzą się do skórek, wygładzania, a nawet usuwania hybrydy. Przykładem są frezy stożkowe (np. SunOne DS1, DS2, DS3), a także frezy diamentowe w kształcie stożka o różnych stopniach gradacji, które mogą być używane do wielu różnych zastosowań, takich jak opracowywanie skórek, wygładzanie płytki paznokcia czy usuwanie hybrydy.

Jakie frezy do paznokci dla początkujących?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze stylizacją paznokci i zastanawiasz się, jakie frezy będą dla Ciebie odpowiednie, przygotowałam kilka wskazówek. Na początek warto wybierać delikatne frezy, które nie są podatne na nagrzewanie, są łatwe w użyciu i nie spowodują poważnych uszkodzeń przy niewłaściwym użytkowaniu. Poniżej znajdziesz listę frezów, które są rekomendowane dla początkujących ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie oraz łagodne właściwości ścieralne:

 • Delikatny frez ceramiczny w kształcie stożka (np. SunOne CS1) – świetny do delikatnego opracowywania płytki paznokcia oraz skórek.
 • Delikatny frez ceramiczny w kształcie kulki (np. SunOne CK1) – idealny do opracowywania skórek i wygładzania niewielkich nierówności.
 • Średni frez ceramiczny w kształcie stożka (np. SunOne CS2) – polecany do bardziej zaawansowanego modelowania płytki paznokcia oraz usuwania masy żelowej.

Warto zacząć od tych podstawowych frezów, które pozwolą na zdobycie doświadczenia oraz wprawy w pracy z frezarką. Pamiętaj, że każdy frez należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz zasadami bezpieczeństwa, aby uniknąć uszkodzeń paznokci i skórek.

W miarę zdobywania doświadczenia możesz zacząć eksperymentować z innymi rodzajami frezów oraz materiałami, takimi jak frezy diamentowe. Dzięki temu będziesz w stanie wykonywać coraz bardziej zaawansowane zabiegi oraz osiągać profesjonalne rezultaty w domowych warunkach.

Jak używać frezów do paznokci?

Opracowanie skórek i przygotowanie paznokci do manicure hybrydowego czy żelowego jest niezwykle istotne dla uzyskania perfekcyjnego efektu końcowego. Właściwe narzędzia, takie jak frezarka do paznokci oraz odpowiednie frezy, mogą znacznie ułatwić ten proces. Wiedząc już, jakie frezy służą do jakich zadań, warto poznać także techniki, które pozwolą Ci bezpiecznie i skutecznie korzystać z frezów podczas stylizacji paznokci. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w opanowaniu umiejętności pracy z frezarką.

Opracowywanie skórek

 1. Zanim przystąpisz do pracy, wybierz odpowiednie frezy. Przy opracowywaniu skórek warto użyć frezów ceramicznych lub diamentowych o delikatnym działaniu. Zanim sięgniesz po frezarkę, możesz odsunąć skórki przy użyciu drewnianych patyczków lub kopytka np. Herome.
 2. Przed rozpoczęciem pracy z frezarką upewnij się, że masz właściwe ustawienia prędkości oraz kierunek obrotów. Pracuj na niskiej prędkości, aby uniknąć uszkodzenia skórek czy paznokci.
 3. Podczas opracowywania skórek delikatnie przesuwaj frezem wzdłuż linii skórki, nie naciskając zbyt mocno. Pracuj na niskich obrotach pod kątem 45 stopni względem płytki paznokcia, aby nie uszkodzić skórek ani paznokci. Pracuj powoli i dokładnie, aby uniknąć zranienia. Pamiętaj, że celem jest usunięcie nadmiaru skórek, a nie ich całkowite wycinanie.
 4. Na początku odepchnij skórki i usuń nabłonek przy użyciu frezu w kształcie stożka np. DS2. Następnie wybierz frez w kształcie szpica DSZ2, którym dokładniej opracujesz skórki i stworzysz tunel. Uważaj żeby nie dotykać płytki paznokcia, a jedynie skórki. W razie potrzeby, trudniejsze miejsca możesz wygładzić przy użyciu kulki lub frezu szczelinowego. Po usunięciu nadmiaru skórek, wygładź wał okołopaznokciowy przy użyciu frezu DW2.

Wygładzanie, modelowanie i przygotowanie paznokci

 1. Po opracowaniu skórek, warto wygładzić płytkę paznokcia lub warstwę żelu, która nie została zdjęta w całości. Możesz też całkowicie usunąć ewentualne pozostałości po żelu. Możesz to zrobić pilnikiem lub delikatnymi frezami.
 2. Jeśli chcesz skrócić długość paznokcia, wybierz frez typu walec lub stożek np. CS2.
 3. Natomiast jeśli chcesz wygładzić i wyrównać paznokieć, wybierz delikatne frezy. Pamiętaj, aby używać płynnych ruchów i nie przyciskać zbyt mocno frezów do paznokcia. Do wygładzania płytki możesz użyć np. DW2 lub DS1.
 4. Przed nałożeniem produktów warto również zmatowić płytkę. Dzięki temu zwiększysz przyczepność.

Zdejmowanie żelu lub hybrydy

 1. Ustaw frezarkę na średniej prędkości i zacznij delikatnie, ale systematycznie, ściągać warstwę żelu czy hybrydy. Postaraj się robić to płynnie i równomiernie. Unikaj zbyt długiego utrzymywania frezu w jednym miejscu, aby nie uszkodzić płytki paznokcia.
 2. Do zdejmowania masy żelowej najlepiej użyć frezów o średnim lub mocnym działaniu. Dobrze sprawdzi się SunOne DS3 lub SunOne CS3. Oba są mocne i świetnie sprawdzą się do zdejmowania grubej i twardej warstwy żelowej.
 3. Natomiast ściąganie hybrydy warto wykonać frezami o średniej mocy np. Stożek CS2.
 4. Po usunięciu większości masy, możesz zmienić frez na delikatniejszy, np. SunOne DS1 (średni frez diamentowy w kształcie stożka), aby precyzyjnie oczyścić paznokcie z pozostałości produktu. Pracuj na niskiej prędkości, aby uniknąć uszkodzeń.
zdejmowanie-zelu-frezem

Frezy do paznokci - co warto wiedzieć?

Frezarka oraz frezy do paznokci to narzędzia, które są niezbędne w profesjonalnej stylizacji paznokci. Dzięki różnorodności rodzajów frezów, każdy może znaleźć coś dla siebie i dopasować narzędzia do swoich potrzeb. Przy wyborze odpowiednich frezów warto kierować się rodzajem prac, które zamierzamy wykonać, twardością paznokci czy poziomem naszych umiejętności. W pracy z frezami warto również pamiętać o ich właściwej obsłudze i wykorzystaniu odpowiedniego kształtu frezu do konkretnych zadań. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Czy frezarka niszczy paznokcie i czy frezy do paznokci są bezpieczne?

Frezarka jest bezpieczna i nie niszczy paznokci. Jednak pamiętaj, że podczas nieumiejętnego posługiwania się frezarką oraz źle dobranymi frezami możesz uszkodzić płytkę paznokcia lub skórki. Dlatego warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, m. in.

 • odpowiednio dobrane frezy;
 • odpowiednia prędkość i kierunek obrotów;
 • odpowiedni kąt podczas frezowania;
 • unikaj dociskania frezów do paznokci;
 • sprawdzaj grubość warstwy żelu tak, aby nie doprowadzić do przepiłowania i przegrzania płytki;
 • staraj się wykonywać płynne i zdecydowane ruchy, bez zatrzymywania frezarki w jednym miejscu;
 • zapewnij dobre podparcie, stabilność i oświetlenie podczas pracy.

Higiena i dezynfekcja - jak czyścić frezy do paznokci?

Pamiętaj o utrzymaniu czystości wszystkich narzędzi i frezów, dezynfekując je zgodnie z zaleceniami producenta. Higiena jest kluczowa dla zdrowia. Pamiętaj o ochronie swojego zdrowia oraz zdrowia klientów, stosując odpowiednie środki ostrożności, takie jak rękawiczki jednorazowe czy maski przeciwpyłowe. Uwzględniaj również możliwe alergie na poszczególne produkty. Ponadto regularnie sprawdzaj stan swoich frezów, kontrolując ich ostrość i wydajność. W razie potrzeby wymieniaj zużyte narzędzia na nowe, aby zapewnić najwyższą jakość pracy.
Natomiast jeśli chcesz oczyścić frezy z zalegających na nich pozostałościach, to mam dla Ciebie łatwy sposób. Jak oczyścić frezy? Wystarczy, że do szklanego kieliszka wlejesz aceton, a następnie włożysz frezy. Pozostaw je na ok. 10 minut. Po tym czasie resztki żelu lub lakieru powinny się rozpuścić. Na koniec usuń resztki szczoteczką.

Odpowiednia technika i dobrze dopasowane frezy do paznokci

Podczas stylizacji paznokci, bardzo ważne są akcesoria i sprzęt, których używamy. Przy wyborze frezarki do paznokci warto zwrócić uwagę na jej moc, prędkość obrotową oraz wygodę użytkowania. Dobrze dobrana frezarka pozwoli Ci na precyzyjną i komfortową pracę z frezami. Zwróć uwagę na jakość frezarki. Wybierz taką, która nie powoduje dużych drgań. Natomiast wybierając frezy, zwróć uwagę na to jaką mają grubość i z jakiego są materiału.

Praktyka czyni mistrza!

Doskonalenie umiejętności i praktyka to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie, a stylizacja paznokci nie jest wyjątkiem. Im więcej czasu poświęcisz na naukę i praktykę, tym lepsze efekty będziesz osiągać w swojej pracy. Nie zrażaj się początkowymi trudnościami, ale traktuj je jako motywację do dalszego rozwoju. W miarę jak nabierasz doświadczenia, zyskujesz pewność siebie i umiejętność radzenia sobie z różnymi wyzwaniami, które napotykasz podczas stylizacji paznokci.
Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący czy doświadczony w stylizacji paznokci, warto inwestować w dalsze szkolenia i rozwój swoich umiejętności. Im więcej wiesz na temat różnych technik i narzędzi, tym lepsze rezultaty możesz osiągnąć. Bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w stylizacji paznokci. Obserwuj branżowe portale, blogi, profile na Instagramie czy Pinterest, gdzie można znaleźć mnóstwo inspiracji oraz nowości związanych z paznokciami.

Frezy do paznokci - podsumowanie

Frezarki i frezy do paznokci to niezbędne narzędzia w pracy stylisty paznokci. Dzięki odpowiedniej wiedzy, umiejętnościom oraz dbałości o higienę i bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów, możesz zagwarantować sobie i swoim klientom profesjonalne usługi na najwyższym poziomie. Pamiętaj o bezpiecznym i odpowiednim stosowaniu frezów, dbaniu o higienę pracy, regularnym konserwowaniu narzędzi oraz nieustannym zgłębianiu wiedzy. Zachęcam do eksperymentowania z różnymi rodzajami frezów i odkrywania, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twojej pracy. Pamiętaj, że odpowiednie narzędzia to klucz do sukcesu w profesjonalnej stylizacji paznokci.

Autor wpisu
Katarzyna Gryzka

Katarzyna Gryzka

Jestem magistrem technologii cyfrowych i zajmuję się projektowaniem grafiki, fotografią oraz tworzeniem treści wizualnych. Moją pasją jest taniec, gotowanie i wszystko co związane z branżą beauty. Jako posiadaczka długich i kręconych włosów, nieustannie zgłębiam wiedzę na temat świadomej pielęgnacji oraz kosmetyków.