Najlepsza termoochrona do włosów – ranking TOP 5

W dzisiejszych czasach często sięgamy po urządzenia takie jak suszarki, prostownice czy lokówki. To sprawia, że nasze włosy narażone są na działanie wysokiej temperatury. W rezultacie nasze pasma mogą być bardziej podatne na przesuszenie, uszkodzenie, a nawet spalenie. Dlatego podczas stylizacji na gorąco, warto użyć termoochronę do włosów. Zapewne zastanawiasz się, czy termoochrona naprawdę działa? Dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie kluczowe pytania dotyczące tego zagadnienia. Ponadto przedstawię Ci ranking najlepszych termoochronnych produktów do włosów.

Najlepsza-termoochrona-do-włosów-Ranking-TOP-5-kosmetyków-termoochronnych

Co to jest termoochrona do włosów i jakie ma korzyści?

Termoochrona do włosów to nic innego jak produkty posiadające specjalną formułę. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona włosów przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą. W praktyce jest to pewnego rodzaju „tarcza” dla włosów. W rezultacie minimalizuje ona szkodliwe działanie ciepła wydobywającego się z urządzeń do stylizacji. Takie produkty mogą występować przede wszystkim w postaci sprayu, serum, kremu czy olejku.

Niewątpliwie, termoochrona do włosów ma wiele korzyści:

 • ochrona przed uszkodzeniami — zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci i przesuszeniem. Ponadto chroni przed uszkodzeniami;
 • zwiększenie blasku i elastyczności włosów — regularne stosowanie termoochrony pomaga utrzymać włosy w zdrowiu. Dzięki temu stają się bardziej lśniące i elastyczne. Oprócz tego, silikony zawarte w produktach dodają jeszcze większego blasku i witalności;
 • ułatwienie stylizacji — niektóre produkty termoochronne pomagają w modelowaniu fryzury. Dodatkowo dodają objętości, a także eliminują puszenie i elektryzowanie;
 • przedłużenie trwałości koloru — wysoka temperatura powoduje blaknięcie koloru. Termoochrona chroni pasma przed blaknięciem.

Nie można zaprzeczyć, że największą zaletą jest przede wszystkim ochrona włosów podczas stylizacji. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Niewątpliwie termoochrona pomaga zachować również witalność i blask. Co więcej, zapobiega puszeniu i elektryzowaniu.

Czy termoochrona jest dobra i czy naprawdę działa?

Zanim sięgniemy po jakiś produkt, warto zastanowić się, jakie jest jego działanie. Kiedy mówimy o termoochronie do włosów, wiele osób wciąż ma wątpliwości. Jak jest naprawdę? Czy termoochrona działa?

Odpowiedź jest jednoznaczna — termoochrona działa. Mimo to należy pamiętać, że działanie termoochrony jest zależne od rodzaju produktu, jaki wybierzemy. Termoochronę można porównać do kremu SPF i jego działania na skórę. Dlatego jeśli wychodzisz na słońce, chcesz zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Podobnie jest w przypadku termoochrony — narażając włosy na działanie wysokiej temperatury, należy je zabezpieczyć.

Jeśli chcesz sprawdzić jak działa termoochrona, możesz wykonać prosty test. Po pierwsze, weź patyczek higieniczny i spray termoochronny. Spryskaj patyczek, odczekaj chwilę, a następnie przystaw do niego płomień. Dla porównania weź patyczek bez termoochrony i również podstaw nad ogień. Ten prosty eksperyment doskonale pokazuje skuteczność produktu. Możesz zobaczyć, że termoochrona działa i tworzy tarczę chroniącą przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. W związku z tym patyczek bez termoochrony będzie przypalony, a na tym zabezpieczonym w odróżnieniu do pierwszego,  nie będzie śladu przypalenia.

Podczas aplikacji termoochrony na włosy, składniki aktywne tworzą cienką warstwę na ich powierzchni. Ta warstwa działa jak izolator, rozpraszając ciepło i chroniąc włosy przed jego bezpośrednim działaniem. W rezultacie temperatura, która dotyka włosa, jest niższa. Dzięki temu minimalizuje ryzyko przesuszenia, pęknięć i łamania.

Skutki stylizowania włosów na gorąco bez termoochrony

Osoby, które przez długi czas nie używają termoochrony mogą zmagać się z problemami. Jak rozpoznać spalone włosy?

Spalone włosy przez prostownicę to niestety dość częsty problem. Zwłaszcza jeśli używasz narzędzi o wysokiej temperaturze bez odpowiedniej ochrony. Włosy można również łatwo spalić, jeśli podczas prostowania są wilgotne. Sprawdź, czy Twoje włosy są spalone. Oto kilka objawów, które wskazują poważne uszkodzenia:

 • suchość i szorstkość — spalone włosy często stają się suchsze niż zwykle. Są szorstkie i chropowate w dotyku;
 • rozdwojone końcówki — nadmierne prostowanie włosów może znacząco przyczynić się do ich powstawania;
 • łamliwość — uszkodzone przez ciepło włosy stają się bardziej podatne na łamanie. Jest to związane z utratą białek keratyny z włókien włosowych;
 • matowość — zdrowe włosy mają naturalny połysk. Jeśli zauważysz, że Twoje włosy są pozbawione blasku, może to być wynik przegrzania;
 • zmieniony zapach — czasami spalone włosy mają specyficzny, palony zapach. Jest trudny do usunięcia, nawet po umyciu;
 • trudności w stylizacji — spalone włosy mogą być trudniejsze do ułożenia. Wynika to z utraty elastyczności i sprężystości;
 • przetłuszczanie się u nasady — włosy mogą szybciej przetłuszczać się w odpowiedzi na uszkodzenia końcówek. Dzieje się tak, ponieważ skóra głowy będzie próbowała skompensować suchość, produkując więcej sebum;
 • poczucie „chrupania” – w ekstremalnych przypadkach, mogą wydawać szeleszczący dźwięk podczas dotykania.

Jeśli zauważysz powyższe objawy, warto jak najszybciej zacząć działać. Ratunkiem dla ekstremalnie zniszczonych włosów może okazać się Olaplex. Warto też zastosować pielęgnację z utrzymaniem równowagi PEH. Co więcej, należy przede wszystkim zrezygnować ze stylizacji na gorąco, aby włosy mogły się zregenerować. Warto również przyciąć końcówki i pamiętać o regularnym zabezpiecznaiu ich. W przyszłości warto również zastosować termoochronę przed użyciem prostownicy lub innych urządzeń nagrzewających.

Równowaga PEH – najlepszy sposób na zniszczone włosy

Kiedy i jak stosować termoochronę?

Kluczem do pełnej ochrony włosów jest nie tylko wybór odpowiednich produktów. Warto zwrócić uwagę na sposób użycia tych kosmetyków. Zrozumienie, kiedy i jak używać tego produktu niewątpliwie pozwoli Ci cieszyć się zdrowszymi włosami.

Kiedy używać termoochrony do włosów?

Produkty termoochronne stosuj zawsze przed użyciem stylizacji na gorąco:

 • przed używaniem suszarki — nawet jeśli suszysz włosy na chłodnym powietrzu. Termoochrona pomoże w ochronie włosów przed ewentualnym przesuszeniem. Zmniejszy również podatność na uszkodzenia. Na tym etapie dobrze sprawdzi się serum lub olejek do włosów. Dzięki nim Twoje włosy będą wygładzone, błyszczące i miękkie;
 • przed prostowaniem i kręceniem — prostownice i lokówki powodują największe uszkodzenia. Dlatego przed użyciem stylizacji z użyciem wysokiej temperatury, koniecznie zabezpiecz włosy;
 • przed ekspozycją na słońce — niektóre produkty termoochronne również chronią włosy przed szkodliwym działaniem UV. Takie promieniowanie postarza włosy, wysusza je oraz powoduje blaknięcie koloru.

Jak używać termoochrony do włosów?

Termoochronę można stosować na kilka sposobów. W zależności od rodzaju produktu termoochronę możesz stosować na mokre lub włosy. Większość produktów najlepiej działa, gdy są stosowane na lekko osuszone włosy, tuż po umyciu. Przede wszystkim umożliwia to równomierne rozprowadzenie produktu, co jest bardzo ważne. Ponadto produkt może wtedy się wchłonąć w głąb włosów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko spalenia kosmyków, a produkt lepiej będzie chronił pasma. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z ilością produktu. Zbyt duża ilość produktu może obciążyć włosy, czyniąc je ciężkimi i pozbawionymi objętości. Dlatego zawsze zaczynaj od niewielkiej ilości i dostosowuj w zależności od potrzeb.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Ci na maksymalne wykorzystanie korzyści płynących z termoochrony. Pamiętaj, że ochrona to inwestycja w długotrwałe zdrowie Twojej fryzury!

Co chroni włosy przed wysoką temperaturą?

Na rynku możemy znaleźć termoochronę w różnych postaciach. Są to m.in. spraye, kremy, mleczka, fluidy, a nawet olejki. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. Spraye są najczęściej lekkie i najłatwiejsze w użyciu. Jednak często zawierają wysuszający alkohol. Kremy, mleczka i fluidy przypominają odżywki bez spłukiwania. Często zawierają składniki odżywcze, ale trzeba uważać, bo łatwo z nimi przesadzić i obciążyć włosy. W przeciwieństwie do reszty, olejki i sera, mają nieco cięższą formułę. Świetnie sprawdzają się do codziennej stylizacji. Pamiętaj jednak, aby nie stosować produktów oleistych bezpośrednio przed prostowaniem włosów. To sprawi, że usmażysz swoje włosy. Olejki należy stosować po umyciu i osuszeniu włosów. Następnie najlepiej wysuszyć włosy, a dopiero później użyć prostownicy lub lokówki.

Jakie składniki mają właściwości termoochronne?

Kluczowymi składnikami zawartymi w produktach termoochronnych są silikony, białka (np. keratyna), witaminy oraz oleje roślinne. Dzięki nim kosmetyk nie tylko chroni, ale też nawilża, wzmacnia i nadaje włosom połysk. Poniżej możesz zobaczyć listę składników, których warto szukać w produktach termoochronych, a także te, których lepiej unikać.

Termoochrona-do-włosów-składniki

Czy silikony są termoochronne?

W obecnych czasach silikony budzą wiele kontrowersji. Chociaż często kojarzone są negatywnie, mają również wiele zalet. Świetnie sprawdzają się w produktach termoochronnych. Silikony tworzą na powierzchni włosa cienką, nieprzepuszczalną warstwę, która działa jak tarcza ochronna. Dzięki temu włosy są chronione przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur. Warstwa silikonu sprawia, że ciepło nie wnika bezpośrednio w strukturę włosa. Silikony chronią kosmyki przed uszkodzeniami i wysuszeniem. Ponadto sprawiają, że włosy stają się bardziej gładkie, łatwe do rozczesania i błyszczące. Warstwa silikonu chroni przed wilgocią, co może pomóc w kontrolowaniu puszenia w wilgotnych warunkach.
Jednak silikony mają też kilka wad. Z czasem mogą gromadzić się na włosach, powodując ich obciążenie i brak objętości. Aby usunąć nagromadzone silikony, należy użyć mocno oczyszczającego szamponu. Co więcej, silikony mogą jedynie maskować problem suchej i uszkodzonej struktury włosa. Pamiętaj, że nie dostarczają głębokiego nawilżenia i odżywienia. Olejki i sera nie nawilżają i nie odbudowują włosów. Ich zadanie jest zupełnie inne — mają właściwości ochronne.
Podsumowując, silikony pełnią ważną funkcję w termoochronie włosów. Warto być świadomym zarówno ich zalet, jak i potencjalnych wad. Silikony mniej lotne mają właściwości termoochronne, a także zabezpieczają włosy przed mechanicznymi uszkodzeniami. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie produktów z silikonami, to pamiętaj o dogłębnym oczyszczaniu. Regularne stosowanie szamponów oczyszczających pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji, a silikony nie spowodują żadnych szkód.

Termoochrona włosów - top 5 najlepszych produktów

Kiedy decydujemy się na używanie prostownicy, lokówki czy suszarki, ważne jest, aby chronić włosy przed wysoką temperaturą. Kosmetyki termoochronne to must-have w naszej kosmetyczce! Ale który z nich wybrać? Obecnie na rynku jest ogromny wybór tego typu produktów. Różnią się formułą, składnikami oraz działaniem. Wybranie jedynie 5 najlepszych produktów nie było łatwym zadaniem. Mimo to postarałam się wybrać kosmetyki, które będą odpowiednie w zależności od potrzeb. Wybierając je, brałam pod uwagę ich skład, właściwości i skuteczność. Poniżej znajdziesz ranking produktów termoochronnych, który przygotowałam po wnikliwej analizie.

1. Olaplex No. 7 i Olaplex No.9 - kompleksowa termoochrona

Na pierwszym miejscu znalazły się niezawodne produkty Olaplex. Oba mają podobne działanie i skutecznie chronią przed wysoką temperaturą. Ich skład jest bogaty w mnóstwo ekstraktów roślinnych, olejów oraz innowacyjną formułę Olaplex. Dzięki temu produkty zapewniają skuteczną termoochronę, ale także odżywienie, nawilżenie oraz odbudowę uszkodzonych wiązań siarczkowych w strukturze włosa. Są to profesjonalne kosmetyki, które kompleksowo dbają o kondycję włosów.  Olaplex zajął pierwsze miejsce, ponieważ ma bogaty i dobry skład, który świetnie działa na włosy.

Termoochrona-do-włosów-Olaplex-No.9-Olaplex.No7

Olaplex No. 7:

 • intensywnie regeneruje i wzmacnia kosmyki
 • zapewnia wysoką ochronę podczas stylizacji na gorąco
 • chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • zawiera filtry UV
 • przedłuża trwałość koloru
 • skraca czas suszenia
 • niweluje puszenie i elektryzowanie
 • nie zawiera wysuszających składników
 • idealny do włosów bardzo zniszczonych, suchych oraz po zabiegach fryzjerskich
 • dodaje blasku i wygładza
 • ułatwia stylizację i rozczesywanie

Olaplex No. 9:

 • chroni przed wysoką temperaturą, zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi
 • ułatwia rozczesywanie i stylizację (pamięć kształtu)
 • dodaje blasku, wygładza i zmiękcza
 • redukuje elektryzowanie i puszenie
 • formuła lekkiego serum
 • podkreśla skręt
 • dodaje blasku

Olaplex No. 7:

 • wysoka cena

 • mała pojemność

 • przy zbyt dużej ilości może obciążać cienkie włosy

 

Olaplex No. 9:

 • nie zawiera silikonów (w przypadku produktów termoochronnych jest to minus, ponieważ silikony dobrze chronią włosy)
 • wysoka cena
 • nie zawiera silnych składników termoochronnych, więc ma mniejszą skuteczność w bezpośredniej ochronie termicznej

2. Alter Ego Hasty Too - spray termoochronny

Standardowy spray termoochronny, którego ogromną zaletą jest brak wysuszających alkoholi. Ponadto skład wzbogacony jest o proteiny, olej oraz składniki odżywcze. Dzięki temu włosy są miękkie, pełne blasku i miłe w dotyku. Duża zawartość substancji termoochronnych skutecznie chroni podczas prostowania lub suszenia. Sprawdzi się do codziennej stylizacji, ale także na wyjątkowe okazje. Jedynym minusem jest to, że trzeba uważać podczas stosowania, ponieważ zbyt duża ilość może przetłuścić włosy.

Alter-ego-Hasty-Too-Spray-termoochrona-do-włosów
 • nie zawiera wysuszającego alkoholu
 • zawiera dużą ilość ochronnych substancji
 • skład wzbogacony o naturalne oleje, proteiny i składniki odżywcze
 • nawilża i wygładza
 • łatwo i równomiernie rozpyla się na włosach
 • ułatwia rozczesywanie i stylizację
 • użycie zbyt dużej ilości może sprawić, że włosy będą wyglądały na przetłuszczone

3. Schwarzkopf OSIS Flatliner - termoochrona

Bardzo lekki spray termoochronny, który skutecznie chroni przed wysoką temperaturą. Nie skleja i nie obciąża włosów. Jest odpowiedni zarówno do prostowania, jak i suszenia. Dobrze wygładza włosy i zapobiega puszeniu. Zapewnia subtelne utrwalenie, dzięki czemu fryzura utrzymuje swój kształt przez dłuższy czas. Dużą zaletą jest atomizer, który tworzy delikatną mgiełkę. Niestety w składzie znajduje się wysuszający alkohol, więc trzeba uważać z ilością.

Termoochrona-do-włosów-Schwarzkopf-Osis-flatliner
 • zawiera ochronne polimery oraz silikony
 • skład oparty na wielu składnikach termoochronnych, polimerach oraz silikonach
 • wzbogacony o emolienty, keratynę oraz inne składniki kondycjonujące i nawilżające
 • niweluje puszenie i chroni przed wilgocią
 • delikatnie utrwala fryzurę
 • zawiera wysuszający alkohol
 • może przesuszać włosy

4. Fanola Keraterm - spray termoochronny

Seria Fanola Keraterm to profesjonalne produkty o silnym działaniu wygładzającym. Spray termoochronny zawiera wiele składników ochronnych, a także nawilżających i odżywczych, m. in emolienty, oleje mineralne i masła, keratynę, pantenol oraz glicerynę. Dzięki temu spray nie tylko dobrze chroni włosy przed wysoką temperaturą, ale także dba o kondycję włosów. Trzeba jednak uważać, ponieważ ze względu na wysoką zawartość olejów może obciążać i przetłuszczać pasma. Jednak przy stosowaniu niewielkiej ilość, ten problem nie powinien wystąpić.

 • zawiera wygładzające silikony i keratynę
 • posiada właściwości odżywcze i nawilżające
 • skład wzbogacony o naturalne oleje i masła
 • nie zawiera wysuszających składników
 • posiada kilka składników termoaktywnych
 • gwarantuje skuteczną ochronę przed ciepłem
 • może obciążać
 • zbyt duża ilość może przetłuszczać
 • może nie sprawdzić się do włosów cienkich

5. Lisap Ultimate - keratynowy spray do termoochrony

Klasyk wśród produktów termoochronnych. Jest dosyć tani i wydajny. Przede wszystkim dobrze wygładza i zabezpiecza włosy. Sprawia, że kosmyki mniej się puszą i łatwiej się rozczesują. Z pewnością sprawdzi się podczas prostowania oraz suszenia. Dużą wadą jest zwartość wysuszającego alkoholu. Mimo, że zawiera składniki nawilżające i odżywcze, to osoby zmagające się z suchymi włosami powinny uważać z ilością i nie stosować sprayu podczas codziennej stylizacji, ponieważ może on zwiększać suchość włosów.

Lisap-Ultimate-spray-termoochronny
 • zawiera keratynę
 • zawiera termoochronne składniki i silikony
 • skład wzbogacony o naturalne ekstrakty, oleje i nawilżającą glicerynę
 • zawiera składniki kondycjonujące i wygładzające
 • zapobiega puszeniu i ułatwia rozczesywanie
 • zawiera filtr UV
 • sprawdza się podczas prostowania włosów
 • zawiera wysuszający alkohol
 • może obciążać cienkie włosy, bo zawiera oleje
 • zawiera sporo niekorzystnych składników
 • może wysuszać włosy

Termoochrona włosów - jakie produkty wybrać?

Jeśli codziennie stosujesz stylizację na gorąco, wybieraj produkty o lepszym składzie, bez wysuszającego alkoholu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kosmetyki zawierające wysuszające składniki mogą po dłuższym czasie zaszkodzić i w rezultacie przesuszyć włosy. W związku z tym dobrze sprawdzą się dobrej jakości spraye oraz olejki. Pamiętaj, że sera i olejki należy nakładać na wilgotne włosy. Następnie należy wysuszyć i dopiero na końcu można użyć wysokiej temperatury. Nie stosuj oleistych produktów tuż przed prostowaniem, ponieważ usmażysz włosy!
Wydaje się, że produkty z wysuszającym alkoholem nie zawsze są złe. Dobrze sprawdzają się w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie mamy czasu i potrzebujemy na szybko użyć wysokiej temperatury. Alkohol szybko odparowuje, w rezultacie możemy przejść do stylizacji tuż po nałożeniu produktu. Nie trzeba czekać, aż wyschnie. Pamiętaj, że nie powinno się mokrych włosów traktować prostownicą lub lokówką.


Każdy z wyżej analizowanych produktów oferuje różnorodne korzyści. Dlatego wybierając odpowiedni dla siebie, warto zwrócić uwagę nie tylko na składniki chroniące przed ciepłem, ale także na te odżywcze oraz potencjalnie wysuszające. Niewątpliwie zdrowe włosy to piękne włosy! Pamiętaj też, aby zapewnić swoim włosom odpowiednią pielęgnację, dzięki której dostarczysz wszystkich niezbędnych składników.

Sprawdź pozostałe produkty termoochronne

Autor wpisu
Katarzyna Gryzka

Katarzyna Gryzka

Jestem magistrem technologii cyfrowych i zajmuję się projektowaniem grafiki, fotografią oraz tworzeniem treści wizualnych. Moją pasją jest taniec, gotowanie i wszystko co związane z branżą beauty. Jako posiadaczka długich i kręconych włosów, nieustannie zgłębiam wiedzę na temat świadomej pielęgnacji oraz kosmetyków.