Równowaga PEH – najlepszy sposób na zniszczone włosy

Zapewne każda kobieta dąży do tego, aby jej włosy były piękne. Często sięgamy więc po lokówki, prostownice i suszarki, które gorącą temperaturą uszkadzają strukturę włosa. Chcąc poprawić ich kondycję, szukamy najróżniejszych sposobów oraz wybieramy kosmetyki z wyższej półki. Jednak zdarza się, że stosowanie nawet najdroższych produktów nie przynosi zadowalających efektów. Jak sobie z tym poradzić? Jak zregenerować przesuszone i zniszczone włosy? Moim rozwiązaniem tego problemu jest równowaga PEH.

Co to jest równowaga PEH?

PEH to nic innego jak skrót od proteiny, emolienty i humektanty. Są to trzy podstawowe grupy składników, które powinniśmy dostarczać naszym włosom. Możemy je znaleźć w gotowych produktach np. odżywkach i maskach do włosów, a także w artykułach spożywczych oraz tzw. półproduktach. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, polecam zajrzeć do poprzedniego wpisu (TUTAJ), w którym opisałam podstawowe kwestie związane z PEH. Dowiesz się tam więcej o tych trzech grupach, poznasz przykłady składników oraz produktów, a także dowiesz się po czym poznać nadmiar lub niedobór składników.

Opanowanie podstawowych informacji na temat poszczególnych komponentów pomoże Ci utrzymać równowagę PEH. Co to właściwie jest? To sposób pielęgnacji włosów, który polega na dostarczaniu protein, emolientów i humektantów w odpowiednich ilościach. Jednak pamiętaj, że równowaga PEH nie oznacza dostarczania tych składników w równych proporcjach. Ilość powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb Twoich włosów. Dlatego u każdego równowaga PEH będzie oznaczać zupełnie co innego.

Dla kogo jest równowaga PEH?

Świadoma pielęgnacja jest odpowiednia dla wszystkich – niezależnie od stanu, długości, koloru czy też porowatości włosów. Każda osoba, która chce poprawić kondycję swoich włosów powinna dążyć do utrzymania równowagi PEH. Ten sposób pielęgnacji sprawdzi się w szczególności osobom, których pasma zostały uszkodzone w wyniku zabiegów chemicznych lub stylizacji na gorąco. Widoczne rezultaty pojawią się również u osób z falami lub lokami. Włosy kręcone są bardzo wymagające i potrzebują intensywnej pielęgnacji. Równowaga PEH pomoże podbić skręt i zdefiniować loki, a przy okazji zminimalizuje puszenie.

Jak rozpoznać kosmetyki P/E/H?

Utrzymanie równowagi PEH wymaga znajomości poszczególnych składników. Czasami na etykietach produktów można znaleźć zachęcające napisy typu nawilżający, regenerujący, odbudowujący itd. Moja rada – nie ufaj im. Zazwyczaj nie odnoszą się do faktycznego działania produktu. Jeśli na butelce jest napisane “nawilżający”, nie oznacza, że produkt jest humektantowy. Żeby móc ocenić, czy odżywka/maska jest proteinowa, emolientowa czy humektantowa, należy spojrzeć na skład. Jeśli znajdziesz w nim kilka rodzajów protein lub znajdują się one na początku składu, oznacza to, że kosmetyk jest proteinowy. Analogicznie jest z emolientami i humektantami. Może się również zdarzyć, że produkt będzie PEH, czyli w składzie znajdują się wszystkie trzy grupy. Są również inne kombinacje np. EH, gdzie najwyżej w składzie znajdują się emolienty (E), a także humektanty (H), ale nieco niżej. W poprzednim wpisie dotyczącym PEH wymieniłam składniki z każdej grupy. Powinno Ci to ułatwić rozpoznawanie rodzaju produktów, dzięki czemu równowaga PEH nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Jak dopasować składniki do rodzaju włosów?

Włosy niskoporowate:

 • proteiny (roślinne) – ekstrakty roślinne i glinki np. Soy, Wheat, Corn, Oat,
 • emolienty (oleje małocząsteczkowe) – olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe,
 • humektanty – aloes, kwa hialuronowy, pantenol.

 

Wskazówka: unikaj dużej ilości olejów, ponieważ mogą obciążyć włosy. Niskopory lubią proteiny, ale musisz uważać żeby dobierać je do swoich włosów i pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością.

Włosy średnioporowate:

 • proteiny (średniej wielkości cząsteczek) – hydrolizowany jedwab, keratyna,
 • emolienty (oleje średniocząsteczkowe) – olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, oliwa z oliwek,
 • humektanty – wszystkie, ale stosowane z umiarem.

 

Wskazówka: uważaj na olej kokosowy, ponieważ niektórym osobom puszy włosy. Unikaj kosmetyków, które mają bardzo wysoko w składzie glicerynę – niektóre włosy jej nie tolerują w dużych ilościach.

Włosy wysokoporowate:

 • proteiny (wielkocząsteczkowe) – kolagen, elastyna, kazeina, proteiny mleczne, owsiane, jedwabiu i pszeniczne,
 • emolienty (oleje wielkocząsteczkowe) – olej z nasion bawełny, olej z nasion ogórecznika nasion czarnuszki,
 • humektanty – kwas hialuronowy, siemię lniane, a pozostałe z umiarem.

 

Wskazówka: włosy wysokoporowate uwielbiają emolienty i to one powinny być podstawą pielęgnacji tej porowatości. Uważaj na olej kokosowy i masła – lubią powodować puch. Tak samo jak aloes, miód i gliceryna. Nie stosuj ich zbyt często.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Kluczem do równowagi PEH jest testowanie i obserwacja. Niestety w tym przypadku nie działa zasada “u koleżanki się sprawdziło, to u mnie pewnie też się sprawdzi”. Świadoma pielęgnacja wymaga indywidualnego podejścia. Mimo, że to brzmi jak skomplikowany proces, zapewniam Cię, że nie jest to nic trudnego. Dla ułatwienia, przygotowałam kilka punktów, które pomogły mi wdrożyć się w tematykę równowagi PEH i mam nadzieję, że Tobie też pomogą.

 1. Poznaj porowatość włosów – określenie porowatości może być dobrą wskazówką, która pomoże dopasować odpowiednie składniki i produkty do pielęgnacji włosów:
  niskoporowate – zazwyczaj są gładkie, lśniące i mają zdrowy wygląd. Są mniej podatne na układanie,
  wysokoporowate – szorstkie, suche, matowe i “sianowate”. Są skłonne do puszenia i podatne na stylizację,
  średnioporowate – mieszanka dwóch powyższych typów. Bywają zniszczone, spuszone i sianowate, ale też mają dobre dni, podczas których prezentują się pięknie i zdrowo.
 2. Wybierz odpowiednie produkty – jeśli już znasz potrzeby i porowatość swoich włosów, teraz kolej na dopasowanie kosmetyków. Jeśli zapoznasz się z nazwami składników, podziałem na P/E/H oraz objawami oznaczającymi niedobór lub nadmiar poszczególnych komponentów, będzie Ci łatwiej wybrać kosmetyki, które nie powinny zrobić krzywdy Twoim włosom.
 3. Stwórz plan pielęgnacji – bez tego ani rusz! To będzie Twój osobisty notatnik, który pomoże Ci osiągnąć równowagę PEH. Dzięki niemu bez problemu wyeliminujesz niekorzystne produkty i odpowiednio dostosujesz pielęgnację do swoich włosów. W dalszej części wpisu pokażę Ci, jak stworzyć taki plan i osiągnąć wymarzone rezultaty.
 4. Obserwuj, zapisuj i testuj – żeby osiągnąć równowagę PEH trzeba poznać preferencje i zapotrzebowanie włosów, a także ich tolerancję na poszczególne składniki. Dlatego konieczne jest obserwowanie reakcji włosów po każdym myciu, a także zapisywanie wykorzystanych produktów.

Przykładowy plan pielęgnacyjny – równowaga PEH

Mycie 1

I etap: mycie oczyszczającym szamponem z SLS (np. Anwen Wake It Up).
II etap: proteiny (np. Anwen Proteinowa Orchidea).
III etap: humektanty + emolienty (np. Anwen Maska Kiełki Pszenicy i Kakao).
IV etap: serum na końcówki (np. Bioelixire Olejek z Czarnuszki).

Mycie 2

I etap: emolienty (np. Kallos Mango).
II etap: mycie łagodnym szamponem bez SLS (np. Insight Dry Hair).
III etap: emolienty (np. Anwen Emolientowa Róża).
IV etap: serum na końcówki (np. Anwen Happy Ends płynne serum).

Mycie 3

I etap: humektanty (np. Anwen Nawilżający Bez).
II etap: mycie łagodnym szamponem bez SLS (np. Anwen Szampon Brzoskwinia i Kolendra).
III etap: emolienty (np. Insight Dry Hair Maska).
IV etap: serum na końcówki (np. Cztery Szpaki odżywcze serum).

Mycie 4

I etap: emolienty (np. Kallos Avocado).
II etap: mycie łagodnym szamponem bez SLS (np. Anwen Pomarańcza i Bergamotka).
III etap: emolienty (np. Anwen Zielona Herbata).
IV etap: serum na końcówki (np. Insight Liquid Crystals).

Mycie 5

I etap: proteiny + emolienty + humektanty (np. Maska Anwen Winogrona i Keratyna).
II etap: mycie łagodnym szamponem bez SLS (np. Anwen Szampon Brzoskwinia i Kolendra).
III etap: emolienty (np. Anwen Emolientowa Róża).
IV etap: serum na końcówki (np. Bioelixire Olejek z Czarnuszki).

Mycie 6

I etap: humektanty (np. Anwen Nawilżający Bez).
II etap: mycie łagodnym szamponem bez SLS (np. Insight Dry Hair).
III etap: emolienty (np. Maska Insight Daily Use).
IV etap: serum na końcówki (np. Anwen Happy Ends serum w słoiczku).

Pamiętaj:

 • wykonuj mycia tak często, jak tego potrzebujesz – raz w tygodniu, dwa razy, a nawet codziennie,
 • co 4-6 myć używaj mocniejszego szamponu oczyszczającego (najlepiej z peelingiem),
 • używaj kosmetyków odpowiednich dla Twoich włosów – testuj i zapisuj wnioski,
 • każde mycie zamykaj emolientem,
 • maski i odżywki najlepiej trzymać na włosach 15-30 minut, ale nie więcej,
 • dla lepszych rezultatów warto dołączyć do pielęgnacji olejowanie włosów (więcej dowiesz się o nim TUTAJ),
 • po każdym myciu zabezpiecz końce serum. Dzięki temu zmniejszysz podatność na uszkodzenia mechaniczne.

 

W planie przedstawiłam 6 myć. Jeśli wykonasz wszystkie, zacznij od początku. Ważne jest to, aby trzymać się rodzaju mycia. Kosmetyki, które wpisałam są przykładowe i możesz je wymieniać według własnych potrzeb i preferencji. Dążenie do równowagi PEH, wiąże się ze zmianą sposobu mycia włosów. Ten sposób nazywa się OMO (odżywianie, mycie, odżywianie). Dlatego podzieliłam tabelę na cztery etapy:

Etap I

Jest to tzw. pierwsze “O”. Na tym etapie zazwyczaj nakładamy na długość włosów odżywkę lub maskę, aby zabezpieczyć je, a przy okazji dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych. Wyjątkiem są mycia oczyszczające, podczas których pierwszym etapem jest umycie włosów mocnym szamponem.

Etap II

Mycie. Pamiętaj, aby nie spłukiwać odżywki, która została nałożona w poprzednim etapie. Mycie rozpocznij od nałożenia delikatnego szampon na skórę głowy, a następnie wykonaj delikatny, ale dokładny masaż. Po kilku minutach spłucz włosy ciepłą, ale nie gorącą wodą. Jeśli drugi etap był myciem oczyszczającym, nałóż odpowiednią maskę na 5-10 minut, a następnie spłucz włosy.

Etap III

Drugie “O”. W tym momencie zazwyczaj należy zamknąć proces mycia emolientem. Wybraną maskę lub odżywkę nałóż na włosy. Jest to idealny moment na rozczesanie ich. Następnie warto założyć czepek oraz ręcznik. Ciepło umożliwi lepsze wchłanianie składników odżywczych. Po ok. 15-20 minutach spłucz włosy letnią wodą.

Etap IV

Zabezpieczanie włosów. Jeśli ostatni produkt podczas mycia nie był emolientowy, warto w tym momencie nałożyć emolientową odżywkę bez spłukiwania (możesz ją wykonać poprzez rozcieńczenie wodą wybranej odżywki/maski emolientowej np. Kallos Mango). Następnie zabezpiecz końcówki włosów wybranym serum.

Co warto wiedzieć o równowadze PEH?

 • deklaracje producenta i napisy na etykiecie nie zawsze są adekwatne do faktycznego działania produktu – warto patrzeć na skład i analizować zawarte w nim komponenty,
 • równowaga PEH poprawia kondycję włosów, a w rezultacie ich porowatość może się zmienić. Dlatego nieustannie obserwuj swoje włosy, ich reakcję oraz potrzeby,
 • zanim podejmiesz decyzję jakich kosmetyków użyć podczas mycia, zwróć uwagę na pogodę oraz punkt rosy. Jeśli jest wilgotno oraz deszczowo, zrezygnuj z humektantów i użyj emolientów. Natomiast jeśli jest sucho i słonecznie, warto użyć humektantów,
 • cena produktów nie ma znaczenia. Jeśli produkt kosztuje 50 zł, to nie oznacza, że będzie lepszy niż ten za 15 zł. Najważniejszy jest skład produktu,
 • utrzymanie równowagi PEH nie jest drogie. Bez problemu można zrobić domowe maski, które wykonasz z produktów spożywczych mieszając np. jogurt i jajko. Możesz również zakupić bazową maskę (emolientową) i modyfikować ją dodając odpowiednie produkty np. keratynę, aloes, miód, olej itd. Dzięki temu zmienisz jej właściwości według własnych preferencji,
 • zaopatrz się w dwa szampony – jeden delikatny, a drugi mocno oczyszczający. Ten drugi stosuj co 4 mycia. Pamiętaj, aby myć wyłącznie skórę głowy. Włosy na długości zostaną oczyszczone spływającą pianą,
 • pamiętaj o prawidłowej kolejności nakładania produktów – humektanty i proteiny powinny być jako pierwsze. Jako ostatni etap stosuj emolienty, które tworzą ochronny film na włosach,
 • co zrobić w przypadku przeproteinowania? Umyj włosy szamponem z SLES i nałóż na nie sporo emolientów. Aby zniwelować przesusz, daj także humektanty,
 • co zrobić z przeemolientowanymi włosami? Najlepszym wyjściem będzie zastosowanie oczyszczającego mycia PEH z dużą ilością protein i humektantów, zamkniętych emolientem. Dzięki temu nadasz włosom lekkości i pozbędziesz się strąków. Zastanów się także, czy emolienty, których używasz nie są za ciężkie dla Twoich włosów,
 • co zrobić w przypadku przehumektantowania? Jeśli przenawilżysz włosy, to najlepszą radą będzie ich umycie, dołożenie protein dla usztywnienia oraz zamknięcie pielęgnacji emolientami.

Równowaga PEH – czy warto do niej dążyć?

Świadoma pielęgnacja to dostarczanie odpowiednich składników i reagowanie na potrzeby włosów. Dzięki temu stają się miękkie, gładkie, odżywione i prawidłowo nawilżone. Ich kondycja ulega poprawie, są mocniejsze, a także mniej podatne na uszkodzenia. Wydaje mi się, że to są wystarczające powody, dla których warto utrzymać równowagę PEH. Nie od razu zobaczysz zmiany, ale nie rezygnuj i nie poddawaj się. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanie warto dążyć do równowagi PEH. Będąc posiadaczką długich, gęstych i kręconych włosów, zawsze miałam z nimi problem. Rzadko byłam z nich zadowolona. W dotyku były szorstkie, matowe i wyglądały na zniszczone. Po każdym umyciu przypominały siano i fryzurę filmowego Hagrida. Równowaga PEH poprawiła kondycję moich włosów, a co najważniejsze – udało mi się wydobyć i zdefiniować skręt. Żeby Cię zmotywować do zmiany sposobu pielęgnacji, a przy okazji potwierdzić moje słowa na temat zalet równowagi PEH, poniżej przedstawiam Ci metamorfozę moich włosów.

Pielęgnacja z pierwszego zdjęcia polegała na myciu włosów losowym szamponem z drogerii, a następnie nałożeniu odżywki na kilka minut (tylko po to, aby móc rozczesać włosy). Nawet nie przyszło mi na myśl, że moje pasma potrzebują różnych składników. Żyłam w przekonaniu, że jeden produkt mi wystarczy. Zrozumienie potrzeb moich włosów, dążenie do równowagi PEH, zmiana sposobu pielęgnacji oraz stylizacji sprawiły, że moje włosy wyglądają zdecydowanie lepiej. Mam nadzieję, że mój post pomógł Ci zrozumieć równowagę PEH, a wdrożenie jej do codziennej pielęgnacji przyniesie zadowalające efekty.

Autor wpisu
Katarzyna Gryzka

Katarzyna Gryzka

Jestem magistrem technologii cyfrowych i zajmuję się projektowaniem grafiki, fotografią oraz tworzeniem treści wizualnych. Moją pasją jest taniec, gotowanie i wszystko co związane z branżą beauty. Jako posiadaczka długich i kręconych włosów, nieustannie zgłębiam wiedzę na temat świadomej pielęgnacji oraz kosmetyków.