Keratynowe prostowanie włosów z Encanto

Jak wiele ten zabieg ma wspólnego z prostowaniem i do czego tak naprawdę służy? Prostowanie a farbowanie włosów? Jaki efekt uzyskasz? Czy jest bezpiecznie? Czy można wykonać zabieg w domu? Jak pielęgnować włosy po zabiegu? I dlaczego najbardziej polecam produkty Encanto? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie.

Keratynowe prostowanie, a zniszczone włosy

Nazwa może być nieco myląca. Keratynowe prostowanie rzeczywiście rozprostowuje włosy, ale nie jest to główny cel. Oryginalna nazwa tej metody to Brazilian Keratin Treatment (BKT). Bardzo luźno można przetłumaczyć jako „leczenie keratyną”. Służy do odżywania i regeneracji włosów poprzez uzupełnienia ich struktury o niedobory keratyny, czyli naturalnego budulca włosów.

Może bardziej obrazowo. Wyobraźmy sobie, że włos składa się z małych cegiełek (a te cegiełki to keratyna, białko, z którego zbudowane są osłonka oraz kora włosa). Podczas stosowania kosmetyków do stylizacji, prostownic, lokówek, zabiegów chemicznych, farbowania, nasze keratynowe cegiełki wykruszają się, a włosy stają się coraz bardziej podatne na uszkodzenia, przesuszenia, łamanie.

Aby uzupełnić braki, możemy zdecydować się na keratynowe prostowanie, na przykład produktami Encanto (o nich niżej). Polega ono na wprasowaniu we włosy keratyny za pomocą prostownicy. Pod wpływem ciepła otwierają łuski, a keratyna wnika w strukturę włosa, uzupełniając ubytki.

Dzięki wzmocnieniu i uzupełnianiu struktury włosy mniej się łamią. Są bardzo błyszczące, gładkie, miłe w dotyku, są mocniejsze. Keratynowe prostowanie może być też sposobem na zapuszczenie włosów. Dzięki temu, że mniej się łamią i są wzmocnione, łatwiej je zapuścić. Jeśli marzyliście o długich włosach z efektem tafli, to ten zabieg spełni Wasze marzenia.

Keratynowe prostowanie a prostowanie włosów

Zabieg keratynowego prostowania polega na prasowaniu włosów prostownicą. Jedno pasmo prostujemy kilka lub kilkanaście razy, w zależności od włosów i od kosmetyku, jaki wybierzemy. Zabieg ten oprócz odbudowy struktury, trwale prostuje włosy, całkowicie zapobiega puszeniu, a efekt ten może utrzymywać się do kilku tygodni.

Keratynowe prostowanie a farbowanie włosów

Trzeba pamiętać, żeby keratynowego prostowania nie wykonywać równolegle z farbowaniem włosów. Najlepiej jest zachować dwutygodniowy odstęp – dwa tygodnie przed lub po farbowaniu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że keratyna może rozjaśnić farbowane włosy.

Czy zabieg można wykonać w domu?

Jak najbardziej! Nie jest to trudne. Do wykonania zabiegu potrzebne są podstawowe przyrządy: rękawiczki, pędzelek, miseczka (zależnie od keratyny) oraz dobra prostownica. Jeśli jesteśmy posiadaczkami cienkich i rzadkich włosów, możemy wykonać zabieg same. Jeśli Twoje włosy są grube i gęste, rozsądniej będzie poprosić kogoś o pomoc. Długość zabiegu również zależy od ilości włosów. Maksymalny czas to według mnie 6 godzin. Jest to totalne maksimum trwania pierwszego zabiegu i dotyczy włosów długich i gęstych (kolejne prostowania będą trwały krócej, pierwsze jest najdłuższe). Jeśli wybierzesz keratynę Encanto z formaldehydem, koniecznie wykonaj zabieg w dobrze wentylowanym pomieszczeniu oraz zaopatrz się w maseczkę dla siebie i osoby, która będzie prostować! Kosmetyki z formaldehydem mocniej prostują włosy, ale ich zapach jest dość nieprzyjemny i może być drażniący.Są również zestawy bez tego składnika. Podczas prostowania nie wydziela się żaden zapach.

Niewątpliwą zaletą samodzielnego prostowania jest cena. Jedyny koszt to zakup keratyny. Nawet jeśli musisz zainwestować w prostownicę, to cena zakupów będzie niższa niż prostowanie w salonie, a po kilku razach zwróci się z nawiązką.

Jak pielęgnować włosy po zabiegu?

Jest to bardzo ważny punkt. Samo keratynowe prostowanie jest bardzo łatwe do przeprowadzenia w domu, ale szybko zniszczysz efekt, jeśli sięgniesz po nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów. ”Doklejona” keratyna będzie stopniowo wypłukiwać się z włosów, trzeba więc zadbać, aby kosmetyki, których używamy, nie były zbyt inwazyjne i nie przyczyniły się do zbyt szybkiego zmycia keratyny. Przede wszystkim nie mogą zawierać mocnych alkoholi i soli. Po drugie, w składzie powinny zawierać keratynę, aby regularnie dobudowywać ją do struktury włosów. Najlepiej używać kosmetyków dedykowanych specjalnie po keratynowym prostowaniu. Ich składy są przystosowane do delikatnej pielęgnacji, zabezpieczającej włosy i nadbudowującej keratynę. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji po zabiegu, zapraszam TUTAJ do obszernego wpisu poświęconego temu tematowi.

Keratynowe prostowanie, dla kogo?

Tak jak pisałam wyżej, będzie lekiem dla posiadaczek, suchych, niesfornych, zniszczonych zabiegami włosów. Usunie również problemy z puszeniem, falowaniem czy plątaniem. Włosy po zabiegu są idealnie proste, nawilżone, zregenerowane, miękkie i bardzo błyszczące.
U kogo się nie sprawdzi? U posiadaczek zdrowych i naturalnie prostych włosów bez żadnych zniszczeń. Tutaj zabieg po prostu nie ma sensu i nie żadna zmiana nie będzie widoczna.

Jak wygląda keratynowe prostowanie?

Jak wykonać zabieg krok po kroku? Zapraszam do TEGO wpisu. Podaję tam instrukcję wykonania keratynowego prostowania. Pamiętaj, że przed wykonaniem zabiegu należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Poniższy schemat jest uniwersalny, będzie pasował do większości zestawów, ale w zależności od marki poszczególne kroki mogą się różnić.

Który zestaw od Encanto wybrać?

Encanto do Brasil Nanox, zestaw bez formaldehydu
Zapewnia duży komfort podczas przeprowadzania zabiegu, ponieważ nie wydziela żadnego zapachu. Skutecznie prostuje i odżywia włosy, pozostawia taflę, jednak efekty są nieco mniej trwałe niż w przypadku zabiegu z formaldehydem. Keratyna szybciej się wypłukuje, ale ja jednak wolę tę wersję, ze względu na brak zapachu. 

Encanto do Brasil, klastyczny zestaw do keratynowego prostowania
Ten kultowy, bazowy, najbardziej znany zestaw. Zawiera formaldehyd, przez co zabieg jest bardziej męczący, towarzyszy mu nieprzyjemny zapach. Warto skorzystać z maseczki dołączonej do zestawu i koniecznie trzeba nałożyć rękawiczki! Ale ma ogromne plusy: mocniej działa, włosy są idealnie proste i gładkie, a efekt utrzymuje się dłużej.

Czy keratynowe prostowanie jest bezpiecznie?

Jak już pisałam wyżej, keratynowe prostowanie polega na uzupełnieniu keratyny, czyli białka, które jest składnikiem budulcowym włosów. Podczas zabiegu, ciepło uwalniane z prostownicy otwiera łuski włosa, a keratyna wnika w jego strukturę i wypełnia ubytki. Jedyne, nad czym warto się zastanowić to sam zestaw do prostowania. Jeśli jesteś alergiczką bądź po prostu jesteś wrażliwa na silne zapachy, wybierz keratynę bez formaldehydu. Keratyna z formaldehydem bardzo mocno prostuje włosy, jednak zapach jest dość silny i drażniący. Keratyna bez formaldehydu jest również skuteczna, a dodatkowo nie wydziela się żaden zapach.

Podsumowanie

Zabieg keratynowego prostowania można wykonać samemu w domu. Będzie idealny dla osób, które zmagają się ze zniszczonymi, puszącymi się i matowymi włosami. Po zabiegu włosy są zregenerowane, nawilżone, błyszczące, sypkie i oczywiście proste.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.