Kręcone włosy, jak sobie z nimi poradzić?

Pielęgnacja kręconych włosów potrafi przysporzyć niemałych problemów. Głównie dlatego, że kręciołki rządzą się swoimi własnymi prawami, jednakowo w pielęgnacji, stylizacji, a nawet strzyżeniu. Jeśli Twoje włosy wykazują tendencję do skrętu, ale każda próba jego wydobycia kończy się u Ciebie „siankiem” i jedyne, co możesz zrobić to związanie całych swoich starań w kucyk, ten wpis jest dla Ciebie! Naucz się jak z nimi postępować i pokochaj swoje kręcone włosy.

Czy mam kręcone włosy?

Być może część z Was zdziwi się, czytając ten nagłówek, ale wierzcie mi na słowo: wiele z nas nie ma pojęcia, że ich włosy mają tendencję do skrętu i stara się te włosy na siłę prostować. To „siano” na głowie, często jest wynikiem prób rozczesania i wyprostowania właśnie włosów kręconych. Najprościej mówiąc, kręcone włosy po takim rozczesaniu są szorstkie, bardzo się puszą, plączą, są przy tym suche i tępe. Jeśli to się zgadza, a Ty swoją fryzurę określasz mianem „waty cukrowej”, to może jesteś posiadaczką kręconych włosów.

Dlaczego nie mam pięknych zdefiniowanych loków

Niestety, winna jest nieodpowiednia pielęgnacja i stylizacja. Moja Siostra, o której często tu wspominam, jest posiadaczką kręconych włosów. Wiele lat temu, zanim moja przygoda z włosami zaczęła się na dobre, dawałam jej rady związane z pielęgnacją, które sprawdzały się u mnie. Ja mam niskoporowate włosy, proste jak druty. A dawałam rady kręconowłosej. Teraz dostrzegam absurd tej sytuacji, wtedy chciałam jak najlepiej i za wszelką cenę chciałam pomóc, ponieważ Siostra bardzo męczyła się ze swoimi włosami. Cały czas były suche, wydobycie skrętu przysparzało problemów, a fryzjerzy dokładali swoje trzy grosze nieodpowiednimi cięciami (najprawdopodobniej dostosowanymi do prostych włosów, podobnie jak moje rady pielęgnacyjne). Włosy kręcone wymagają innych metod pielęgnacji i stylizacji. Jeśli chodzi o stylizatory, warto wybrać takie, które podbiją skręt. Bardzo ważne są metody i zasady działania! Są rzeczy, których z kręconymi włosami robić nie wolno i o tym niżej.

Jak czesać kręcone włosy? Na pewno nie na sucho

Wprowadzenie tej zasady wiele zmieni. Kręconych włosów nigdy nie czeszemy na sucho! To działanie gwarantuje puch i siano na głowie. Kręcone włosy rozczesuj tylko na mokro palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami (ten świetnie się sprawdzi).

Pielęgnacja i stylizacja włosów kręconych krok po kroku

Kręcone włosy są suche z natury, bardziej podatne na uszkodzenia, utratę wilgoci i puszenie się. Musisz uważać, aby zapewnić im podczas mycia maksymalną ochronę, żeby dodatkowo ich nie przesuszać i nie niszczyć. Pamiętaj, że mycie włosów na długości nie jest każdorazowo potrzebne! Raz na jakiś czas można umyć całe włosy, aby zmyć z nich silikony i stylizatory. Jednak do codziennego oczyszczania skóry głowy używamy dwóch metod. Albo myjemy skalp rozwodnionym szamponem i na włosy spada tylko piana, albo zabezpieczamy włosy na długości odżywką i myjemy skórę głowy rozwodnionym szamponem. Dla włosów kręconych polecam drugi sposób. Czyli na długość włosów nakładamy odżywkę, najlepiej, jeśli wczeszemy ją grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. W pojemniku mieszamy szampon z wodą i taką mieszanką (robimy jak najwięcej piany) myjemy skórę głowy (włosy cały czas zostają zabezpieczone odżywką). Później nakładamy odzywkę, najlepiej emolientową, aby zakończyć stylizację. Dla zobrazowania, nie robimy, jak Pani na zdjęciu:

Nie bierzemy całych włosów do góry i nie robimy prania rękami. Dążymy bardziej do tego:

Bez względu na to, czy myjesz włosy pod prysznicem, czy nad wanną z głową w dół, stosuj się do tej samej zasady, nie zbieraj włosów do góry, tylko naturalnie je rozpuść, rozwodniony szampon nakładaj na skalp i masuj palcami tylko skórę głowy. 

Co jakiś czas umyj całe włosy szamponem oczyszczającym, aby pozbyć się łoju, kurzu, resztek kosmetyków. Nie zabezpieczaj ich wtedy odżywką na długości. Jednak zasada jest taka sama: nie szoruj włosów, zbierając je wszystkie na czubku głowy! Umyj skórę głowy rozwodnionym szamponem, a włosy delikatnie umyj pianą.

Po umyciu

Zmywamy szampon i odżywkę, a na włosy nakładamy maskę. Możesz dodać do niej kilka kropli ulubionego oleju. Jeśli masz czas, nałóż czepek i potrzymaj ją dłużej, jeśli nie masz czasu, potrzymaj dwie minuty i spłucz chłodną wodą, aby domknąć łuski.

Od razu po myciu rozczesz włosy na mokro. Tak jak pisałam wyżej, możesz to zrobić palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Osusz włosy i nałóż na nie stylizator, wysusz. 


Na koniec nałóż olejek zabezpieczający końcówki lub jedwab. Ten ostatni krok zabezpieczy włosy przed utratą wilgoci i zniszczeniami. Wysusz włosy lub pozostaw do wyschnięcia. Jeśli pozostawiasz do wyschnięcia, możesz je dodatkowo „pognieść” od dołu.

Jak suszyć kręcone włosy?

Przede wszystkim suszenie musi być prawidłowe. Przed suszeniem odciskamy lekko włosy z nadmiaru wody. Dlaczego? Odsączone włosy suszy się krócej, tym samym nie narażając ich aż tak na działanie suszarki. Mokre włosy łapiemy u nasady i odsączamy, ugniatając od dołu w sprężynki. Nakładamy stylizator, tak samo wgniatając we włosy. Bardzo polecam również używanie dobrej suszarki o dużej mocy i z jonizacją. Taka suszarka wysuszy włosy i dodatkowo ochroni je przed zniszczeniami. Ważna jest też regulacja temperatury i co bardzo ważne, nigdy nie suszymy najwyższą temperaturą! Używamy średniego lub chłodnego nawiewu.

Suszarka z dyfuzorem

Do kręconych włosów polecam suszarkę z dyfuzorem! To bardzo ułatwia stylizację włosów. Jak suszyć włosy z dyfuzorem? Ustawiamy suszarkę pionowo, końcówką dyfuzora do góry i nakładamy włosy na dyfuzor, układając je między wypustkami. Suszymy włosy suszarką i trzymamy w bezruchu. Ważne jest, aby w tym momencie nie poruszać suszarką! Nie róbcie ruchów w górę i w dół. Wiem, że tak pokazuje się na wielu reklamach, ale to jedynie dodatkowo rozdmucha i spuszy włosy. Lepszy efekt osiągniesz, nakładając suszarkę na dyfuzor i trzymając ją bez ruchu podczas suszenia. Kiedy partia jest sucha, włącz suszarkę i susz kolejne sekcje. 

Suszenie włosów na sitku

Jeśli nie masz dyfuzora, możesz spróbować triku z sitkiem. Jakiś czas temu ta metoda była hitem internetów i możesz znaleźć mnóstwo filmików, które pokazują efekty. Najlepiej sprawdzi się średniej wielkości metalowe sitko z gęstymi oczkami. Włosy osusz, nałóż stylizator, podziel na sekcje i postępuj podobnie jak z dyfuzorem. Zaczynając od końcówek, włóż włosy w sitku i susz je od dołu suszarką ustawioną pionowo. Sitko zadziała tak samo, jak dyfuzor.

Podsumowanie

Jeśli do tej pory uważałeś swoje kręcone włosy za wątpliwy uśmiech losu, jestem pewna, że Twoja pielęgnacja i stylizacja była inna niż to, metody, które przedstawiłam w tym wpisie. Zmień nawyki, a gwarantuję ci, że pokochasz swoje kręciołki!

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.