Jak obciąć grzywkę w domu?

jak-obciac-grzywke

Jak obciąć grzywkę samodzielnie? Czy dasz radę zrobić to w domu? Jakich narzędzi potrzebujesz? W tym wpisie wyjaśnię szczegółowo wszystkie kwestie i krok po kroku przeprowadzę Cię przez obcinanie grzywki!
Zapraszam do lektury.

Czego potrzebujesz, żeby obciąć grzywkę w domu?

Przede wszystkim dobrych nożyczek. Nie zabieraj się za obcinanie włosów w domu bez odpowiedniego narzędzia! Obcinanie grzywki lub włosów tępymi nożyczkami (nawet jeśli wydają Ci się one ostre, kiedy tniesz na przykład papier) nieprzystosowanymi do cięcia włosów, bardzo niszczy włosy. Nieodpowiednie nożyczki miażdżą włos, co dewastuje strukturę i prowadzi do rozdwojonych końcówek, które znowu będzie trzeba ściąć. To nie jest dobry pomysł, bo zamiast odświeżenia fryzury po prostu ją zniszczysz. Fryzjerskie nożyczki szybko i bezboleśnie łamią włosy, pozostawiając końcówki w nienaruszonym stanie. Polecam nożyczki FOX. Są poręczne, wygodne i bardzo ostre! Cena również bardzo przystępna jak na tę jakość.

Niezbędne będzie również coś do precyzyjnego wydzielenia sekcji, którą będziemy obcinać. Najwygodniej będzie to zrobić grzebieniem ze szpikulcem, ale nie jest on konieczny. Ja polecam ten. Szpikulcem wygodnie można wyodrębnić i oddzielić wybraną sekcję. Przygotujcie również bardzo cienką gumkę do włosów.

Ogólne zasady, o których musisz pamiętać!

Aby z sukcesem obciąć grzywkę, musisz przestrzegać poniższych zasad:

 • używaj ostrych nożyczek, dedykowanych do obcinania włosów
 • najlepiej obcinaj grzywkę na sucho (po wyschnięciu włosy uniosą się, więc lepiej na bieżąco kontrolować długość cięcia)
 • podczas cięcia włosy muszą być proste! Wysusz je na prosto lub użyj prostownicy, nie obcinaj pofalowanych włosów
 • zaczynaj od rzadszej i dłuższej grzywki. Jeśli nie zadowoli Cię efekt, możesz ją zagęścić lub skrócić. Jeśłi od razu „pójdziesz na całość” już nie będziesz mieć szansy na poprawki.

Jak obciąć grzywkę?

Mam dla Ciebie przepis na dwie grzywki — tradycyjna, sięgająca „oczu” nieco dłuższa po bokach i krótsza na środku oraz grzywka typu curtain bangs.

Początek jest uniwersalny. Wyznacz trójkąt, który wydzieli grzywkę od reszty włosów. Postaraj się, żeby był możliwie najbardziej równy. Zwiąż resztę włosów w kucyk i spróbuj poeksperymentować ze swoją jeszcze nieobciętą grzywką. Możesz podwinąć włosy, jeśli robisz grzywkę dłuższą, taką na boki spróbuj ułożyć ją, tak jak będzie układać się docelowo. Przyjrzyj się, czy grzywka nie będzie zbyt gęsta. Jeśli uznasz, że dobrze oddzieliłaś sekcję, idź dalej i wybierz jedną z propozycji na grzywkę.

Grzywka tradycyjna

 • wyznaczoną sekcję dokładnie rozczesz na gładko, zwiąż ją gumką mniej więcej na wysokości nasady nosa.
  Weź nożyczki i przytnij grzywkę na pożądanej długości, nie tnij włosów zaraz pod gumką! Ogólna zasada jest taka, że miejsce, pod gumką to dobre miejsce do ścięcia grzywki, ale być może nie u wszystkich się to sprawdzi, warto więc zacząć od dłuższej grzywki. Obetnij grzywkę na początek sporo niżej i rozpuść włosy
 • najpierw obetnij na prosto, a później (nie rozpuszczając włosów) weź nożyczki i rób minimalne pionowe cięcia od dołu, tak żeby trochę „postrzępić” grzywkę, nadać jej naturalności (tak, żeby nie wyglądała, jak od linijki)
 • rozpuść włosy i sprawdź długość. Czynność powtarzaj, aż grzywka będzie takiej długości, jaką sobie wymarzyłaś.

Jak obciąć grzywkę typu curtain bangs?

Co to jest grzywka curtain bangs? To tak zwana zasłonowa grzywka. Jest dłuższa i tworzy jakby zasłony po bokach twarzy. Można ją podkręcać lub wypuścić kosmetyki, kiedy robimy kucyka. To taka romantyczna i mało inwazyjna, ale efektowna opcja, jeśli potrzebujesz zmiany fryzury. 

jak-obciac-grzywke-curtain,bangs
 • Kiedy masz już wyznaczony trójkąt, zastanów się, jaka długość Cię interesuje. Taka grzywka powinna sięgać mniej więcej końca podbródka lub kilka centymetrów dłużej, ale ostatecznie ta decyzja zależy od Ciebie. Tak jak w poprzednim przypadku, lepiej zacząć od dłuższej opcji, a w miarę potrzeby podciąć.
 • Chwyć włosy między palce i pionowo od dołu przytnij grzywkę na jedną długość,
 • podziel grzywkę na dwie sekcje. W tym momencie masz w miarę proste cięcie, więc chwyć pierwszą sekcję między palce i nadaj jej płynne kształt. Chodzi o to, aby włosy od wewnętrznej części twarzy były nieco krótsze, a zewnętrzne dłuższe. Zrób nożyczkami płynne przejście, ostrożnie podcinając grzywkę pionowo od dołu.
 • Nieduże pasmo najkrótszych włosów przełóż na drugą stronę i do niego dorównaj najkrótszy moment grzywki z drugiej strony.
 • Taką grzywkę możesz pięknie wystylizować, nadając jej wyglądu z poniższego zdjęcia, wystarczy obydwa pasma wykręcić na bok prostownicą! Twoja grzywka utworzy piękne i romantyczne „zasłony” z włosów.

Podsumowanie

Przede wszystkim weź sobie do serca zasady, które wymieniłam wyżej. Od ich przestrzegania zależy sukces Twojego strzyżenia. Nie spiesz się, wszystkie kroki wykonuj powoli i bardzo dokładnie. Najważniejsze jest, żebyś nie ścięła grzywki zbyt krótko! Mam nadzieję, że wiesz już, jak obciąć grzywkę w domu.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.