Jak dbać o cienkie włosy?

Cienkie i rzadkie włosy. Sama jestem ich posiadaczką i od lat walczę o objętość i zagęszczenie. Być może powinnam mianować się w tej dziedzinie specjalistką. Tak czy inaczej, chciałabym podzielić się z Wami moimi trikami i doświadczeniami. Dziś cienkie włosy bez tajemnic.

Co oznacza, że włosy są cienkie?

Cienkie włosy. Co to tak właściwie znaczy? Czy jesteś ich posiadaczką i dlaczego jedne włosy są grube inne wręcz odwrotnie? Musimy rozróżnić dwie sytuacje, a dokładnie cienkie włosy od zniszczonych. Często posiadaczki tych drugich, czyli włosów maltretowanych agresywnymi zabiegami, zrzucają ich kondycję na karb uwarunkowań genetycznych. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, który problem nas dotyczy. Zniszczone włosy mogą wypadać i wtedy się przerzedzają, to jasne, ale żeby zaprzestać wypadaniu, trzeba znaleźć przyczynę. Jeśli Twoje włosy są suche, matowe, elektryzujące, łamią się, zapraszam Cię TUTAJ do wpisu o regeneracji zniszczonych włosów. Cienkie włosy też oczywiście mogą być zniszczone. Jeśli dotyczą Ci obydwa problemy, przeczytaj te dwa wpisy.

Cienkie włosy, trochę wiedzy technicznej

Kilka słów o budowie włosa. A raczej o jego powierzchni. Składają się na nią łuski, a jeśli czytasz moje wpisy, to wiesz, że to chronią one włosy przed uszkodzeniami oraz dbają o odpowiedni poziom wilgoci. Cienkie włosy mają mniej łusek oraz mniej naturalnego budulca, jakim jest keratyna. Skoro łusek mniej, to włosy szybciej mogą się wycierać i wykruszać, a same łuski mają większą tendencję do bycia nieszczelnymi. Różnica grubości włosa cienkiego a grubego może wynosić aż 0,06 mm. Wydaje się mało, ale w rzeczywistości to bardzo dużo.

Włosy cienkie, rzadkie, grube, gęste, jak się w tym połapać?

Często spotykam się z opinią, że grube włosy są gęste, a cienkie włosy są rzadkie. Otóż niekoniecznie. Okazuje się, że najwięcej sztuk na głowie mają blondynki i blondyni, a właściciele ciemnych włosów mają ich mniej. Jednak jaśniejsze włosy są dużo cieńsze i to sprawia, że do grubości domyślnie parujemy gęstość. Inaczej mówiąc, włosów cienkich i gęstych często będzie wizualnie mniej niż grubych i rzadszych, ale liczebnie będą mieć przewagę. To nie są jedyne możliwe kombinacje! Można mieć cienkie i rzadkie włosy, co jest dość częstym zjawiskiem, jak i gęste i grube. Jeśli nie jesteś pewna, sprawdź, czy masz między włosami prześwity, zwłaszcza w miejscu tak zwanych zakoli, w okolicach skroni. Jeśli tutaj pojawiają się “dziury” Twoich włosów prawdopodobnie jest mało.

Jak dbać o cienkie włosy?

U mnie pielęgnacja i stylizacja skupiają się niezmiennie wokół 3 obszarów: objętość, pogrubienie i zagęszczenie oraz kondycja.

Jak dodać cienkim włosom objętości?

Będę trochę bezlitosna, ale o tym niebawem pojawi się oddzielny wpis. Objętość cienkich włosów to bardzo obszerny temat i jeśli zawrę wszystko w jednym artykule, to nikt nie dobrnie do jego końca. Jeśli chcesz poznać 10 najlepszych sposobów na objętość włosów, zapraszam Cię TUTAJ.

Jak pogrubić i zagęścić cienkie włosy?

Wszyscy fryzjerzy zgodnie mówią, że z ilością moich włosów wszystko jest okej, ale dla nikogo nie będzie niespodzianką, że im ich więcej, tym lepiej. Dlatego cały czas dążę do nie tylko pogrubienia, ale również zagęszczenia czupryny.

Żeby zagęścić włosy, trzeba sprawić, żeby było ich więcej. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jest na to prosty sposób, który wymaga tylko systematyczności. Jeśli poświęcisz 5 minut 4 razy w tygodniu, gwarantuję Ci, że po miesiącu będziesz mieć wysyp babyhairów. Będziesz do tej magii potrzebować wcierki do włosów. Absolutnie najlepsze wcierki to te od Banfi, obejrzysz je TUTAJ. Po ich stosowaniu dorobiłam się mnóstwa nowych włosów. Wcierkę stosujemy masując skórę głowy. Jej składniki, które stymulują cebulki w połączeniu z masażem dają niesamowite efekty. Chociaż już niejedno we włosowym świecie widziałam, to mnie zaskoczyło. Włosy szybciej rosną i wyrasta dużo, dużo nowych. więcej o wcierkach, jak dokładnie działają, jak stosować, przeczytasz TUTAJ.

Pogrubienie włosów

Teraz część z Was pomyśli, że to straszne banialuki, ale efekt pogrubienie możemy uzyskać farbując włosy. Celowo nie piszę, że pogrubienie, ale jego efekt. Bardzo wiele lat farbowałam włosy. Teraz nie farbuję i mam porównanie. Włosy farbowane są sztywniejsze, mają większą skłonność do odbicia od nasady. Dodatkowo płaski i jednowymiarowe fryzury sprawiają, że włosów wydaje się mniej. Kiedy dodamy im trójwymiarowości, stosując refleksy, kolory, które odbijają światło, włosów wydaje się więcej. Do uzyskania “przestrzennego” efektu na włosach polecam farbę od Loreal Luo Color. Farba podkreśla kolorystyczną różnorodność włosów, dodaje świetlistych refleksów, sprawia, że włosy odbijają światło. Jest rewelacyjna do stworzenia efektu “trójwymiaru”.

Zioła to już co innego

Zioła mogą pogrubić cienkie włosy. Wiele z nich ma zdolność, aby nadbudować się na włosach, uszczelnić ich strukturę i dodać milimetrów. Dodatkowo zioła działają jak odżywka. Więc z jednej strony mamy koloryzację, z drugiej odżywienie włosów. Żeby uzyskać efekt, trzeba stosować je w miarę regularnie, tak żeby zioła miały okazję systematycznie przywierać do włosa. Nie da to takiego efektu, jak na przykład doczepy (których raczej nie polecam), ale dla osób, które chcą spróbować naturalnych i dbających o kondycję metod, może to być ciekawa propozycja.

Kondycja cienkich włosów

Jako że cienkie włosy mają mniej łusek, mniejszą średnicę i są bardziej narażone na zniszczenia. Wiadomo, im cieńszy sznurek, tym łatwiej go przerwać. Dlatego musimy zadbać o kondycję.

Kosmetyki

Jeśli masz cienkie włosy, polecałabym kosmetyki, które intensywnie pielęgnują, ale przy tym dodają objętości. Używając ich, wygrywamy, z jednej strony dostarczamy włosom potrzebnych składników, z drugiej już podczas mycia delikatnie odbijamy od nasady. Bardzo polecam serie:

  • Dualsenses Ultra Volume, czyli niezawodny Goldwell. Sprawdzona marka, która u mnie plasuje się bardzo wysoko w rankingu producentów najlepszych kosmetyków do włosów. W serii Ultra Volume znajdziemy stylizację oraz szampon, odżywkę i serum wzmacniające. W składzie wysoko proteiny ryżowe, które dodadzą objętości, mają też zdolność uzupełniania luk w strukturze włosów.

Unikaj zniszczeń

Ważne jest, żeby nie narażać włosów na niepotrzebne przejścia. Przede wszystkim, jeśli używasz suszarki, zawsze stosuj termoochronę. Kosmetyki termoochronne to bariera między niszczącym działaniem ciepłego nawiewu (jak ognia unikaj stosowania najwyższej temperatury powietrza) a włosami. Nakładaj taki kosmetyk na wilgotne włosy przed ich wysuszeniem.

Po drugie, zabezpieczaj końcówki. Piszę o tym do znudzenia, ale muszę mieć pewność, że każdy po drugiej stronie jest świadomy tego, że końcówki trzeba chronić. Używamy do tego olejku lub serum. Jeśli włosy są przetłuszczające, kosmetyk nakładamy tylko na końce i w małych ilościach (jedna mała kropelka). Jeśli włosy się nie przetłuszczają, można nakładać na długość od uszu w dół. Jednak polecam samemu przetestować ilość, to kwestia bardzo indywidualna. Ten mały krok będzie wielkim krokiem dla Twoich włosów. Zamknie pielęgnację, wygładzającą i zamykając łuski. Kolejną ważną rzeczą jest to, że pokryje włosy niewidocznym filmem, który będzie chronił włosy przed zniszczeniami w ciągu dnia.

Podsumowanie

Próbowałam to wszystko ułożyć w logiczną i spójną całość. Tak naprawdę pielęgnacja każdego rodzaju włosów, to przepastny temat. Podstawy są takie same, więc jeśli zastosujecie uniwersalny plan pielęgnacji, nie zrobicie sobie szkody, ale z włosów zawsze da się wyciągnąć więcej i więcej.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.