Jak dbać o rozjaśniane włosy?

Z poprzednich wpisów wiesz już, jak rozjaśniać różne rodzaje włosów. Co później? Żeby zachować włosy w dobrej kondycji oraz cały czas cieszyć się ładnym odcieniem blondu, trzeba o nie odpowiednio dbać. W dzisiejszym wpisie kompendium wiedzy o tym, jak dbać o rozjaśniane włosy. Zapraszam do lektury!

Jak rozjaśniać włosy?

Jeśli to zagadnienie nadal sprawia Ci problem, zapraszam do poprzednich wpisów. Z TEJ publikacji dowiesz się, jak działa rozjaśniać, czy i jak niszczy włosy, jak krok po kroku go stosować. Drugi wpis (znajdziesz go TUTAJ) mówi o tym, jak rozjaśniać ciemne i grube włosy, dzielę się w nim własnymi doświadczeniami z rozjaśnianiem włosów w salonie i zwracam uwagę na błędy, które popełniła fryzjerka. Nie będę powtarzać kwestii poruszonych w poprzednich wpisach, więc jeśli interesuje Cię technika rozjaśniania włosów, najpierw przeczytaj podlinkowane wpisy, ale koniecznie zapoznaj się później z przepisem, jak dbać o rozjaśniane włosy.

Jak wyglądają rozjaśniane włosy?

Z wpisów, które podlinkowałam wyżej, wiesz, że rozjaśnianie niszczy włosy. Przy regularnym powtarzaniu zabiegu jest duża szansa, że włosy staną się wysokoporowate. Oznacza to, że ich łuski będą rozchylone, przez co szybciej wyparowuje z nich woda, ale mają również większą skłonność do zbierania wilgoci i mocno się puszą. Spróbuję to wytłumaczyć jak najbardziej obrazowo. Każdy włos pokryty jest łuskami. Zdrowy włos ma zamknięte i szczelne łuski. Dzięki temu chroni włos, który nie jest aż tak bardzo narażony na zniszczenia. Włosy wysokoporowate mają rozchylone lub wykruszone łuski. Przez to włosy są jakby dziurawe. Łatwiej podważyć lub wykruszyć kolejne łuski, zniszczenia mechaniczne dotykają głębszych partii. Włosy są również bardziej spragnione, pochłaniają wilgoć i odżywki, ale jako że są nieszczelne, substancje te szybciej z nich uciekają, trudniej skutecznie je nawilżyć. Stają się suche i puszące. Przez otwarte łuski mogą być chropowate i szorstkie.

Brzmi strasznie?

Zaczęłam dość tragicznie, ale nikt nie powiedział, że włosy rozjaśniane nie mogą być piękne. Kręcone włosy również często są wysokoporowate, a ich posiadaczki cieszą się błyszczącymi i zdrowymi czuprynami. Podstawą dbania o nie jest regularność zabiegów pielęgnacyjnych, używanie właściwych kosmetyków oraz zabezpieczenie włosów przed zniszczeniami.

Jak dbać o rozjaśniane włosy, podstawy pielęgnacji

Jeśli rozjaśniasz włosy, powinnaś unikać czynników, które pogorszą ich stan. Są to: stylizacja z użyciem wysokiej temperatury, gorący nawiew suszarki, metalowe spinki, plastikowych szczotek szarpiących włosy, ciężkich warunków atmosferycznych: wiatru, słońca, słonej wody. Ich stan poprawi pielęgnacja bogata w oleje, olejki i silikony, które pokrywają włosy zabezpieczającą warstwą, podcinanie zniszczonych końcówek, w miarę możliwości związywanie włosów, aby uniknąć tarcia (zwłaszcza podczas spania).

Kosmetyki, od czego zacząć?

Kosmetyki podzieliłabym na dwie grupy. Pierwsza to nawilżanie i odżywianie. Wybieramy kosmetyki o bogatych składach. Może być to jeden szampon do codziennego mycia, dwie różne odżywki i jedna maska lub jedna odżywka i dwie maski. Dlaczego takie kombinacje? Chodzi o dostarczanie włosom różnych składników. Jeśli nie masz ochoty dublować żadnego rodzaju kosmetyków, pojedyncza maska i odżywka wystarczą.

Druga grupa to kosmetyki do blondu. Spotkałaś się kiedyś z tym, że chłodne odcienie blondów żółkną? Ma to związek z wypłukiwaniem się barwnika. Rozjaśniacz to mieszanka różnych barwników. Są wśród nich czerwone i niebieskie lub fioletowe. Cząsteczki tych ostatnich najszybciej wypłukuję się z włosów, pozostawiając przewagę czerwonych. Dlatego mamy do czynienia z żółtymi tonami. Jeśli farbujemy włosy na chłodny blond, to raczej żółte odcienie nie są mile widziane. Warto sięgać po kosmetyki dedykowane do ochładzania koloru i przedłużania efektu, zamiast zwiększać częstotliwość rozjaśniania włosów.

Rozjaśniane włosy, intensywna pielęgnacja

Tak jak pisałam wyżej, rozjaśniane włosy potrzebują w pierwszym kroku silnego nawilżenia i odżywienia. Polecałabym wybrać kombinację dwóch lub trzech kosmetyków. Maska i odżywka to podstawa pielęgnacji w każdym planie pielęgnacyjnym. Ja lubię używać miksów różnych kosmetyków, więc dodałabym do tego jeszcze jedną maskę lub odżywkę. Jako fanka masek, wybrałabym maskę. Odżywki używam po każdym myciu . Maski nawilżającej do włosów używam tak często, jak to możliwe. Po umyciu i osuszeniu włosów nakładam maskę, zakładam czepek i trzymam około 20 minut.

Jakie serie polecam?

  • Kemon ACTYVA Nutrizione. Czy ktoś jeszcze nie zna kosmetyków Kemon? Jeśli nie, to spieszę donieść, że naprawdę warto się tą serią zainteresować! Mocno nawilżająca i odżywiająca. Mnóstwo fantastycznych składników, polecam sięgnąć po szampon (są bardzo delikatne i idealnie nadają się do codziennego mycia włosów zniszczonych) i odżywkę lub maskę.
  • Damaged Hair, seria do włosów zniszczonych. Również śmiało można sięgnąć po ten szampon, jest delikatny i nie zawiera ciężkich detergentów. W składzie moc olejów, maseł i ekstraktów (skład przeczytasz w sklepie w opisie produktów). Bardzo polecam, również warto sięgnąć nie tylko po szampon, ale również po odżywkę lub maskę.
  • Loreal Nutrifier, seria mocno nawilżająca z olejem kokosowym. Mocno nawilża, kondycjonuje włosy i „stawia je na nogi”. Jeśli chodzi o szampon, polecałabym jeden z powyższych propozycji, ale po odżywkę i maskę od Loreal możecie sięgać śmiało.
  • Maski i odżywki od Anwen. Możecie wybrać dowolną wersję najbardziej dopasowaną do potrzeb swoich włosów. Wszystkie są bardzo bogate w drogocenne składniki: ekstrakty i olejki. Są rewelacyjne, treściwe i dostarczą włosom mnóstwa odżywczych składników. 

Krok drugi, ochrona koloru

Kiedy mówimy o tym, jak dbać o rozjaśniane włosy, musi pojawić się kwestia ochrony i podtrzymania koloru. Tak, jak pisałam wyżej, blondy „lubią” żółknąć. Naprawdę polecam używanie kosmetyków, które ochładzają odcień. Dzięki temu nie będziesz musiała tak często farbować. Chodzi nie tylko o oszczędność czasu i kosztów, ale również o kondycję włosów. Im rzadziej rozjaśniamy, tym lepiej. Wiem, że niektórzy, żeby nie farbować tak często, dzielnie przełykają gorycz noszenia na głowie żółtych tonów. Nie jest to konieczne! Proponuję sięgnąć po jeden z szamponów ochładzających i podtrzymujących kolor rozjaśnianych włosów. Polecam serie:

  • Fanola No Yellow, kultowa i błyskawicznie znikająca z naszych magazynów seria od Fanola. W stu procentach spełnia swoje zadanie, ochładza kolor, przedłuża trwałość koloru. Włosy po kosmetykach są błyszczące, nabierają blasku.
  • Loreal Blondifier to druga sztandarowa seria do pielęgnacji włosów blond. Neutralizuje żółte tony, podtrzymuje kolor, dodatkowo kondycjonuje i odżywia włosy.

Więcej o tym, dlaczego blondy żółkną i jak powtrzymać ten proces, znajdziesz TUTAJ we wpisie poświęconym temu tematowi.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu wiesz już, jak dbać o rozjaśniane włosy i zniszczenia przestaną być Twoim problemem. Warto sięgnąć po kilka kosmetyków, żeby urozmaicić włosową dietę i zadbać o kompleksowe dostarczanie składników.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.