Pielęgnacja włosów, 10 najważniejszych zasad

Nawet najlepszym zdarzają się błędy. Dziś wpis dla początkujących oraz doświadczonych włosomaniaczek. Pielęgnacja włosów nie jest skomplikowana, ale są zasady, których musimy przestrzegać, żeby przynosiła efekty. Dziś przedstawię 10 według mnie najważniejszych zasad, które znacznie poprawią Twoja pielęgnację. Zapraszam do lektury!

Pielęgnacja włosów, ile czasu trzeba poświęcić?

Kiedy zaczęłam interesować się złożoną pielęgnacją włosów, czytać i układać wszystkie elementy, byłam zdezorientowana i nieco przerażona. Myślałam, że to nie może być proste, ciężko było mi wszystko zapamiętać, a co dopiero mówić, wprowadzić w życie. Teraz wiem, że tak naprawdę wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Argumentem, który słyszę najczęściej, kiedy namawiam swoje koleżanki na wzbogacenie pielęgnacji, jest: nie mam czasu. Jest to prawie automatyczna odpowiedź, żyjemy w czasach, w których nikt nie ma czasu. Najciężej zacząć i złożyć wszystko w całość. Najwięcej czasu zajmuje wyłuskanie wartościowych informacji i ułożenie sobie ich w głowie. Dlatego dziś ściąga. 10 zasad pielęgnacji włosów, których powinniśmy przestrzegać.

1. Unikaj tarcia, to niszczy łuski!

To jest coś, czego w ogóle nie brałam pod uwagę. Kiedy zgłębiłam budowę włosa, wszystkie uszkodzenia mechaniczne stały się dla mnie jasne. Najbardziej zewnętrzną częścią włosa, są jego łuski. Osłaniają one korę łodygi i są odpowiedzialne za jej kondycję. Im bardziej o nie zadbamy, im bardziej będą przylegać do kory, tym ładniejsze będą włosy. I na odwrót, jeśli je naruszymy, zaczną odstawać od włosów i pozbawią kory niezbędnej ochrony. W efekcie włosy staną się przesuszone, chropowate, matowe, po prostu zniszczone. Co powoduje uszkodzenia łusek? Tego unikaj!

  • tarcie włosów ręcznikiem
  • spanie na chropowatych poszewkach
  • spanie w rozpuszczonych włosach
  • wyciąganie włosów spod płaszcza, swetra
  • noszenie włosów pod paskiem torebki
  • noszenie cienkich, ciasnych gumek do włosów

Wszystkie powyższe czynności sprawiają, że łuski włosów ulegają znacznemu uszkodzeniu.

2. Oczyszczaj skórę głowy

Niby pielęgnacja włosów, a ja wyjeżdżam ze skórą głowy. Jednak jest to bardzo ważny element pielęgnacji. Często poświęcamy jej za mało uwagi lub w ogóle nie bierzemy pod uwagę znaczenia skóry głowy. Jednak jest ona bardzo ważna. Jej zła kondycja może być początkiem poważnych problemów nie tylko z włosami, ale również z chorobami skórnymi, takimi jak łupież, nadmierne przetłuszczanie. Aby uniknąć takich komplikacji, naskórek należy oczyszczać, traktować delikatnie i odżywiać (to w następnym kroku). Jak oczyszczać skórę głowy? Podczas mycia włosów, skup uwagę głównie na skórze. Zawsze masuj ją zdecydowanie opuszkami palców przez dłuższą chwilę. Co tydzień lub dwa tygodnie zrób peeling (w zależności od tego, ile stosujesz w swojej pielęgnacji stylizatorów i silikonów, jeśli dużo możesz stosować peeling raz w tygodniu). Ja bardzo polecam ten od Dermofuture, jest naprawdę bardzo dobry! Dokładnie oczyszcza, ale jest przy tym bardzo delikatny. Peeling usuwa wszystkie zanieczyszczenia, których nie usuwają szampony. Dzięki temu skóra głowy, a co za tym idzie cebulki i włosy będą zdrowe i silne.

3. Wzmacniaj skórę głowy

Oczyszczanie to jedno, ale dostarczanie skórze składników odżywczych i pobudzających cebulki, jest równie ważne! Jeśli oprócz oczyszczania zadbamy również o odżywienie skóry głowy oraz dostarczymy odpowiednich składników, włosy będą rosły szybciej i staną się mocniejsze. Jak to zrobić? Za pomocą wcierek do włosów. Jakie są korzyści z używania wcierek?

  • wzmocnienie cebulek i skóry głowy
  • przyspieszenie porostu włosów
  • pielęgnacja i nawilżenie skóry głowy
  • walka z łupieżem
  • zapobieganie wypadaniu włosów

Wcierki to rewelacyjny sposób na wszelkie problemy ze skalpem. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, czyli jak dokładnie działają, jak je stosować i aplikować, to zapraszam TUTAJ na obszerny wpis poświęcony wcierkom.

4. Zbilansowana dieta dla włosów

Trochę przewrotnie zatytułowałam ten punkt, ale naprawdę chodził o dietę dla włosów. Ich pożywieniem są kosmetyki i zawarte w nich substancje, musimy się więc postarać, aby dostarczać wszystkiego w prawidłowych ilościach i dobrej jakości. Jak to zrobić? Warto wybierać szampony, które oprócz oczyszczania będą również dbać o skórę głowy. Maski i odżywki powinny odżywiać, nawilżać, wzmacniać i chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Warto również urozmaicać pielęgnację. Ja nigdy nie używam w kółko jednej odżywki lub maski. Zawsze są to dwa lub trzy produkty na zmianę. Na co dzień używam odżywek z olejkami i substancjami nawilżającymi. Dobrze jest również, jeśli odżywka będzie zawierać substancje ochronne. Minimalnie dwa razy w tygodniu robię swoim włosom SPA. Nakładam wtedy maskę, zawijam włosy w czepek lub bezbarwną folię i nakładam turban z ręcznika. Raz w tygodniu używam maski z keratyną. Keratyna to proteina, podstawowy budulec włosa, z niej właściwe zbudowane są łuski. Druga maska jest zazwyczaj bardzo mocno nawilżająca i odżywiająca.

To może małe propozycje kosmetyków dla poszczególnych grup wymienionych wyżej

  • mocno oczyszczający szampon (stosuj go raz w tygodniu), polecam TEN od Herbaria
  • delikatny szampon do codziennego mycia włosów, możesz wybrać tę wersję od Anwen 
  • odżywki, polecam Ci wybrać zestaw od Anwen dopasowany do potrzeb Twoich włosów. W każdym zestawie znajdziesz aż trzy odżywki, emolientową (z przewagą maseł i olejów), humektantową (nawilżającą) i proteinową. W zależności od potrzeb swich włosów wybierz: tę wersję, jeśli Twoje włosy są zniszczone, ten zestaw, jeśli masz włosy normalne (mają lepsze i gorsze dni) lub ten zestaw jeśli masz zdrowe włosy w dobrej kondycji.

5. Unikaj gorącego nawiewu

To jest coś, co ekstremalnie niszczy włosy! Musisz koniecznie mieć suszarkę ze średnim lub chłodnym nawiewem. Nigdy nie używaj gorącego. Jest prawdą, że pod gorącym nawiewem włosy są bardziej podatne na stylizację na szczotce, ale takie suszenie bardzo je niszczy! Jednak odpowiednia pielęgnacja włosów i suszarka nie wykluczają się. Musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie i korzystać z dwóch stopni powietrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o suszarkach, czyli jaką wybrać i jak używać, zapraszam do TEGO wpisu o suszarkach.

6. Stylizacja włosów, tak, ale tylko z termoochroną i odpowiednimi kosmetykami

Drażliwy temat, stylizacja włosów. Można czy nie można? Według mnie jak najbardziej można, ale trzeba to robić mądrze. Ja zrezygnowałam ze stylizacji kosmetykami, kiedy np. idę na zakupy, czy na spacer. Daję wtedy swoim włosom odpocząć. Jednak bardzo często myję włosy, wyciągam na szczotce i używam stylizatora do uzyskania objętości, a moje włosy nic na tym nie tracą. Jak to możliwe? Po pierwsze, zawsze przy suszeniu używam termoochrony, nawet jeśli suszę zimnym nawiewem. Wtedy jestem pewna, że moje włosy są w 100% bezpieczne. Dodatkowo używam dobrych produktów do stylizacji, które nie niszczą włosów. Lakiery, pianki, pudry potrafią znacznie pogorszyć stan włosów. Warto wybierać kosmetyki, które nie tylko stylizują, ale także pielęgnują. Bardzo dobrą propozycją są stylizatory od Goldwell, które zawierają nawilżające i odżywiające substancje.

7. Podcinaj i zabezpieczaj końcówki

Końcówki są ważne! Może się wydawać, że zapuszczanie i podcinanie włosów nie jest dobrym pomysłem, ale to nieprawda. Według mnie końcówki co jakiś czas trzeba podciąć. Nawet jeśli włosy są w dobrej kondycji, podcinanie dobrze im zrobi. Pielęgnacja włosów powinna zacząć się od sprawdzenia stanu końcówek. Jeśli są bardzo zniszczone, nie zdołasz zapuścić włosów, ponieważ naruszone łuski nie będą chronić włosa, będą się za to „obierać” do góry, powodując coraz gorszy stan. Najlepiej od razu je ściąć. Drugą kwestią jest zabezpieczanie końcówek. Aby jak najdłużej utrzymać je w dobrym stanie, powinno używać się olejku lub silikonowego serum. Kosmetyk „oblepi włosy” i domknie łuski, co skutecznie ochroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Trzeba pamiętać, że olejku lub serum używamy tylko kropelkę i nakładamy na końcówki, a jeśli włosy są zniszczone maksymalnie na wysokość ucha. Nigdy prze skórze głowy, ponieważ doprowadzi to do przetłuszczania się włosów.

8. Prawidłowo rozczesuj włosy

Pielęgnacja włosów i dobra szczotka są nierozłączne, prawidłowa technika czesania również. Przede wszystkim nieodpowiednia szczotka to wielkie spustoszenie na głowie! Taka, która szarpie, urywa i plącze włosy powinna natychmiast znaleźć się w koszu. Szczotka musi być delikatna, szybko i skutecznie rozczesywać, rozplątywać włosy bez ich wyrywania. Zła szczotka może sprawić, że nigdy nie dochowamy się ładnych i błyszczących włosów, ponieważ będziemy sukcesywnie osłabiać i niszczyć ja każdego dnia. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o szczotkach, zapraszam TUTAJ, w tym wpisie bardzo obszernie tłumaczę jak czesać włosy, jaką szczotkę wybrać i jak o nią dbać.

9. Możesz myć włosy codziennie, ale rób to prawidłowo

Czytałam nieraz, że codzienne mycie niszczy włosy. Albo jestem wyjątkiem, albo to nie do końca prawda. Być może moje włosy są teraz bardziej odporne, ze względu na to, że są zdrowe, ale bardzo ważna jest technika. Jak prawidłowo myć włosy?
Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na głowę. Rozetrzyj go w wilgotnych dłoniach lub wymieszaj z wodą w oddzielnym pojemniczku i dopiero wtedy rozpocznij mycie. Skup się na skórze głowy, włosom wystarczy piana, która na nie spadnie. Masuj dokładnie skalp opuszkami palców, wykonuj czynność przez dłuższą chwilę. Podczas mycia nigdy nie używaj ani bardzo zimnej, ani gorącej wody. Między szamponem a odżywką lub maską możesz użyć ciepłej wody (ciepła woda otwiera łuski, zimna je zamyka), ale podczas ostatniego spłukiwania zawsze używaj chłodnej wody, aby zamknąć łuski. Podczas mycia staraj się nie plątać włosów, nie pocieraj ich w dłoniach, nie pocieraj ich też ręcznikiem. Po umyciu delikatnie wgnieć je w delikatną tkaninę. Pamiętaj też, że nie wolno rozczesywać mokrych włosów (chyba że są zabezpieczone odżywką)! Najpierw podsusz je suszarką lub poczekaj aż wyschną naturalnie i dopiero wtedy rozczesz. Mokre włosy są bardzo podatne na łamanie i zniszczenia.

Zadbaj o właściwą dietę

Czy ten punkt to jeszcze pielęgnacja włosów? Myślę, że jak najbardziej tak. Nasza skóra, włosy i paznokcie potrzebują właściwej diety. Jeśli bardzo źle się odżywiamy, nie możemy się spodziewać, że będziemy mieć piękne włosy. Musimy im również dostarczać odpowiednich witamin i minerałów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwej diecie, zajrzyj do TEGO wpisu. Tam opisuję, co jeść, żeby mieć zdrowe włosy.

Podsumowanie

Nawet jeśli na początek wydaję Ci się, że tych zmian jest dużo, wprowadzaj je stopniowo. Jestem pewna, że po czasie zobaczysz znaczną różnicę w kondycji swoich włosów. 

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.