Idealna szczotka do włosów? Olivia Garden

Dlaczego szczotka do włosów jest ważna? Czy niewłaściwą szczotką można sobie zrobić krzywdę? Jaką szczotkę wybrać, tak aby posłużyła nam, jak najdłużej w naszej włosowej przygodzie? Jak dbać o szczotkę? (Czyli o “praniu” szczotek do włosów). Oraz dlaczego warto sięgnąć po szczotki od Olivia Garden. To wszystko w dzisiejszym wpisie, zapraszam.

Warto przejmować się włosami?

Kiedyś przywiązywałam małą uwagę do pielęgnacji włosów, do szczotki również. Jeden szampon i jedna odżywka wystarczały mi w zupełności. Przełomem była pewna sytuacja. Podczas spotkania ze znajomymi jedna koleżanka powiedziała drugiej, że ma ładne, błyszczące włosy. Przyjrzałam się dokładnie jej włosom, a później w domu przyjrzałam się swoim. Nie powiem, że były szczególnie zniszczone. Włosów w bardzo złej kondycji nie miałam nigdy, ale daleko im było do błyszczącej tafli.
Jakikolwiek szampon, jakakolwiek odżywka i pierwsza lepsza szczotka to przepis na włosy takie jak moje wtedy, nie całkowicie zniszczone, bez połysku (chyba że nałożyłam jakiś magiczny kosmetyk do stylizacji), bez grubości. Takie standardowe „średnie” włosy. Ja wtedy zapragnęłam mieć ładne i błyszczące

Pierwsza lepsza szczotka do włosów

Używałam wtedy (bez nazw) jednej z najpopularniejszych szczotek na rynku, na którą był szał, a mieściła się do torebki, więc była dla mnie idealna, przynajmniej tak mi się wtedy wydawało. Miałam też okrągłą szczotkę do modelowania, kupioną na szybko w jakimś markecie. Szczotki wydawały mi się sprawą drugorzędną, a biorąc pod uwagę, że na swoją “główną” szczotkę wydałam te kilkadziesiąt złotych, uznałam, że ten temat raz na zawsze mam zamknięty, przynajmniej do momentu, kiedy któraś nie zostanie ostatecznie pokonana przez czas i nie wyląduje w śmietniku.

Szczotki Olivia Garden

W Gobli poznałam szczotki Olivia Garden. Moje nawyki włosowe już w tym momencie były dużo bardziej cywilizowane, ale czesadeł nadal nie zmieniłam, Zainteresowała mnie tak szeroko rozwinięta “kultura szczotek”! Do cienkich włosów, do grubych, normalnych, z włosiem dzika. Samych okrągłych szczotek jest aż 4 serie! Zaczęłam czytać o nich opinie w internecie i zaczęłam się zastanawiać. Skąd ten cały nacisk na szczotki? Zaczęłam śledztwo w sieci. Nawet niedotyczące samych Olivia Garden, ale wyboru szczotki i powodu, dla którego warto produkować ich kilkanaście serii. Okazało się, że niewłaściwie dobrana szczotka może wyrządzić naszym włosom dużą krzywdę. Jakiekolwiek szarpanie, urywanie, dyskomfort przy czesaniu są niedopuszczalne! Zaczęłam zwracać baczną uwagę, co dzieje się podczas czesania i modelowania. Jak mogłam tego wcześniej nie zauważyć? Podejrzanie dużo włosów między ząbkami oraz kosmyki “wciągnięte” w rękojeść okrągłej szczotki. To prawda, że czasem pod latarnią jest najciemniej, to prawda, że najprostsze rzeczy są najtrudniejsze. Nawet najbardziej zadbane włosy będą się niszczyć, jeśli poddamy się ciągłemu szarpaniu i sukcesywnemu “urywaniu”. Żadna pielęgnacja, nawet najbogatsza nic nie zdziała, jeśli narazimy swoje włosy na tortury czesania bezlitosnym wyrywaczem.

Kiedy trzeba zmienić szczotkę? 

 • kiedy między ząbkami pojawia się podejrzanie dużo włosów; nie jestem w stanie powiedzieć, ile to dużo. Każda z nas zna swoje włosy, moje bardzo mało wypadają, więc jeśli macie tak samo, w trakcie mycia nie zostaje nic, a ze szczotki cały czas usuwacie kosmyki, warto się sprawie przyjrzeć.
 • jeśli czesząc we właściwy sposób suche włosy, czujecie szarpanie, ciągnięcie, ciężko Wam rozczesać. Dotyczy to włosów zarówno grubych, jak i cienkich! Odpowiednie szczotki Oliwia Garden świetnie się sprawdzają u posiadaczek bardzo gęstych czupryn.
 • jeśli Wasze włosy bardzo się elektryzują. Serio! Zawsze miałam problemy z elektryzowaniem się włosów. Po przeczesaniu wszystkie stawały mi dęba. Próbowałam olejków, ser, różnych odzywek i zawsze to samo, w zimie nie mogłam sobie dać rady. Problemu pozbyłam się wraz ze starą szczotką.
 • masz plastikową szczotkę, a na głowie przyklap? Cóż, nie jestem zdziwiona. Włosie dzika, świetnie nadaje objętości, natomiast plastikowe ząbki mogą powodować jej zmniejszenie.

Jak prawidłowo czesać włosy?

Wspomniałam o właściwym czesaniu. Technika używania szczotki też jest ważna. Ogólnie lepszą szczotką , na przykład od Olivia Garden, zrobimy sobie zdecydowanie mniej krzywdy, nawet jeśli będziemy używać jej w niewłaściwy sposób, ale jeśli to czytasz i chcesz świadomie używać narzędzia, warto zawsze pamiętać o tych prostych zasadach:

 • ograniczamy czesanie mokrych włosów. Mokre włosy czeszemy tylko wtedy, kiedy są zabezpieczone odżywką (tzw. wczesywanie odżywki, które bardzo polecam. Chodzi o nałożenie odżywki po myciu i czesanie włosów nią pokrytych przez kilka minut. Dzięki temu maksymalnie podkręcimy działanie odżywki lub maski). Mokrych włosów nie czeszemy w ogóle albo jeśli musimy, robimy to bardzo delikatnie (od dołu, o tym w kolejnym punkcie), grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
 • czeszemy zawsze od dołu. Splątanych włosów nie rozczeszemy bezstratnie, jeśli zaczniemy od samej góry i będziemy chciały “przejechać” przez całe pasmo. To niemożliwe! Przy okazji wyrwiemy sobie każdego dnia kilka włosów. I tak dzień w dzień, po kilka razy. Czesanie zaczynamy od dołu, łapiemy pasmo w rękę i przeczesujemy końcówki, kiedy je rozplączemy, bierzemy na szczotkę kolejne kilka centymetrów i powtarzamy czynność, aż dotrzemy do czubka głowy. Dopiero kiedy rozczeszemy w ten sposób wszystkie włosy, możemy pozwolić sobie na gładzenie szczotką całej głowy, tak jak w reklamach.
 • nie polecam zbyt długiego czesania włosów, zwłaszcza jeśli są cienkie, rozciągnięte w czasie i wielokrotne czesanie może spowodować utratę objętości. Jeśli włosy bardzo Ci się plączą na dworze, zdradzę Ci mój trik. Podczas spaceru, czy drogi do pracy zwijam je w koczek, który oplatam grubą gumką. W ten sposób włosy nieco się podnoszą i nabierają lekko falowanej struktury, a ja nie muszę ich dodatkowo rozczesywać.

Jak dbać o szczotkę do włosów?

Kolejny punkt, który dotyczy wszystkich szczotek, nie tylko Olivia Garden. Zwracasz uwagę na higienę swojej szczotki? Kiedy mówię o tym, że regularnie myje swoje szczotki, jedni są zainteresowani, inny zdziwieni. A ja się dziwię, że ktoś się dziwi! Teraz nie będzie ładnie i elegancko, bo pogadamy sobie o tym, co znajduje się w szczotce, o którą przypadkiem zapomnieliśmy odpowiednio zadbać, albo nie posłuchaliśmy osoby, która jest włosowym maniakiem i znów gada coś od rzeczy. Wasza szczotka dzień w dzień, kilka razy zbiera to wszystko, co macie na włosach i na skórze głowy. A zdrowa, zadbana i czysta skóra głowy, to pierwszy krok do pięknych włosów, bo jak zwykle wszystko zaczyna się od źródła (trwięcej o skórze głowy znajdziesz TUTAJ). Na zaniedbanej, nieumytej szczotce zbierają się łój, martwy naskórek, łupież, pot, resztki kosmetyków i produktów do stylizacji. A my sobie później to wszystko rozprowadzamy na długości. Nie róbcie tak! Szczotkę należy czyścić raz w tygodniu i tu kolejny plus dla Olivia Garden, ponieważ te szczotki piorą się świetnie! Mycie w ogóle im nie szkodzi i ich nie niszczy. Można powtarzać zabieg mycia w nieskończoność!

Jak umyć szczotkę?

Sposobów pewnie jest wiele, przedstawiam mój, dzięki niemu usuniecie wyżej wymienione zanieczyszczenia i dezynfekujecie swoje szczotki. Będziecie potrzebowały zwykłego plastikowego grzebienia z gęstymi zębami, szczoteczki do czyszczenia paznokci, oczyszczającego szamponu, polecam również użycie środka do dezynfekcji. Mycie szczotki do włosów krok po kroku:

 • za pomocą grzebienia wyciągamy włosy ze szczotki (jeśli nie zdołamy wyciągnąć wszystkich, możemy użyć pęsety);
 • myjemy szczotkę szamponem i szczoteczką do paznokci, dokładnie spłukujemy;
 • spryskujemy środkiem do dezynfekcji;
 • pozostawiamy do wyschnięcia.
 • Jeśli szczotka jest drewniana, po zmoczeniu rękojeści smarujemy ją kropelką naturalnego olejku i wycieramy do sucha.

Jak wybrać szczotkę do włosów?

Sprawa nie jest jednoznaczna. Może się okazać, że mieścicie się w moich kanonach klasyfikacji, a może się okazać, że nie. Chodzi o to, żeby szczotka nie robiła krzywdy (patrz punkt: kiedy powinnaś zmienić szczotkę).

Moje propozycje od Olivia Garden na początek:

Najbardziej uniwersalną szczotką od Olivia Garden, którą polecam na początek, jest model Fingerbrush. Występuje w róznych kolorach, w trzech wielkościach oraz w opcji z włosiem dzika lub bez niego. Szczotki według mnie nadają się do włosów cienkich, ale także do grubych (dla bardzo gęstych włosów, proponowałabym wersję Combo Large).

Do modelowania na początek proponowałabym produkty z serii Nano Thermic. Powłoka szczotki jest ceramiczna, dzięki czemu nagrzewa się podczas czesania (bez obaw, temperatura nagrzewania się szczotki nie jest wysoka, jest po prostu ciepła), ułatwiając modelowanie. Szczotki są też antystatyczne, mają bardzo wygodny trzonek zakończony szpikulcem, który u mnie przydaje się do rozdzielania przedziałka oraz  do czyszczenia szczotek.

Dla miłośników produktów ekologicznych Olivia Garden przewiduje serię ECO, których obudowa została wykonana z bambusa

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla miłośniczek okrągłych szczotek są zestawy multibrush, który według mnie warto rozważyć, jeśli interesuje Was zakup dwóch okrągłych szczotek w różnych rozmiarach. Zestaw 5 okrągłych szczotek jest szczególnie atrakcyjne, (zawiera 5 szczotek w różnych rozmiarach wraz z wymienną rękojeścią i szpikulcem).

Podsumowanie

Zakup szczotki to tak naprawdę dość indywidualna kwestia, jednak jestem pewna, że jeśli zaczniecie od dowolnej szczotki Olivia Garden, będziecie zadowolone, a czesanie włosów stanie się satysfakcjonujące i przyjemne.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.