Skuteczne nawilżanie włosów

Nawilżanie włosów to jeden z filarów pielęgnacji. Przesuszone zaczynają przypominać przysłowiowe siano, kruszą się, łamią, wszystkie zabiegi stylizacyjne pogarszają ich stan. Dziś artykuł o tym, jak nawilżać włosy i jakich kosmetyków używać. Zapraszam na wpis!

Suche włosy, przyczyny

Bez względu na porowatość i rodzaj włosów (przetłuszczające, normalne, ze skłonnością do łupieżu), powinniśmy je nawilżać. Błędne jest myślenie, że tłuste włosy nie potrzebują nawilżenia (o tym zaraz). Przyczyn długoterminowych przesuszeń może być kilka, ale nieco przekornie mówiąc, zawsze jest to niedostateczne nawilżanie włosów. Im więcej negatywnych czynników, tym bardziej bogatą pielęgnację powinniśmy zastosować. Dodatkowo powinniśmy skupić się na domknięciu łusek włosa, ponieważ właśnie poprzez otwarte, naruszone łuski włosy tracą wodę.

Przyczyny suchych włosów:

  • często stylizacja na gorąco bez zastosowania termoochrony
  • częste mycie głowy, zwłaszcza jeśli nie stosujemy odżywki lub maski: ja myję głowę codziennie i po każdym myciu stosuję bogatą maskę, więc nie cierpią
  • często koloryzacja lub rozjaśniania, zwłaszcza jeśli używamy złej jakości produktów
  • warunki zewnętrzne, czyli słońce, słona woda, suche powietrze.

Przetłuszczanie a nawilżanie włosów

Osoby z tłustą cerą, przetłuszczającymi się włosami często rezygnują z nawilżania i używania „bogatych” konsystencji na konto wysuszających. W obydwu przypadkach to bardzo złe podejście. Włosy przetłuszczają się od skóry głowy, nie na długości. Jeśli uważasz, że każda odżywka lub maska obciąża włosy, nie nakładaj kosmetyków od nasady, ale od wysokości ucha. To samo dotyczy stosowania olejków i ser silikonowych do zabezpieczania końcówek.

Jak wyglądają suche włosy?

Przesuszone włosy mają tendencję do puszenia się, mogą dawać efekt „waty cukrowej”. Są matowe, szorstkie, często nie chcą poddać się lokówce lub prostownicy. Im gorsza kondycja, tym trudniej włosy ułożyć. Często mają rozdwojone końcówki, plączą się i są trudne do rozczesania. Dodatkowo im bardziej suche włosy, tym większa tendencja do elektryzowania.

Nawilżanie włosów, jak to zrobić?

Z pomocą przyjdą nam odpowiednie kosmetyki oraz dobre praktyki w pielęgnacji. Bardzo przesuszone włosy są zazwyczaj słabe i połamane, często sztywne, wyginają się w różne strony. Im bardziej próbujemy je ujarzmić stylizacją, tym bardziej z nami walczą.

Aby nawilżyć włosy, trzeba zaopatrzyć się w dobre kosmetyki, które nie tylko dostarczą nawilżenia, ale również odżywią włosy. Bezwzględnie trzeba unikać kosmetyków wysuszających. Chcę Wam polecić moje ulubione i wypróbowane serie, które działają niezawodnie w przywracaniu równowagi i utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia we włosie.

Goldwell Dualsenses Just Smooth

To bardzo ciekawa seria. Przeznaczona jest do włosów puszących się, ale swój sukces zawdzięcza bardzo silnemu nawilżeniu. To tak naprawdę antidotum na puszenie poprzez nawilżenie. Kosmetyki zawierają w składzie olej z orzeszków kuki, który ma właściwości regenerujące oraz zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ten składnik przy suchych włosach sprawdzi się jak złoto. Kolejnym bardzo ciekawym składnikiem jest wyciąg z wierzby czarnej, który przyspiesza procesy regeneracji. W składzie znajdziemy też glicerynę i pantenol, które mają właściwości nawilżające. Seria ta więc nie tylko skutecznie nawilża, ale także chroni przesuszone włosy i wspiera ich regenerację.

Wella Invigo Nutri-Enrich

Seria typowo nawilżająca. W składzie znajdziemy stearyl alcohol oraz cetyl alcohol. Bez obaw, są to tak zwane „dobre” alkohole tłuszczowe. Należą do grupy emolientów, chronią włosy i odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Kosmetyki zawierają też glicerynę, czyli nawilżacz oraz ekstrakt z owoców goji, który poprawia elastyczność i nawilża. Są to więc kosmetyki zajmujące się dogłębnym nawilżeniem i zatrzymaniem go we włosach.

Schwarzkopf BC Hyaluronic Moisture

Jedna z moich ulubionych serii kosmetyków do włosów. Zawiera cetearyl alcohol (znów z grupy dobrych alkoholi), który nawilża, wygładza i zmiękcza. Jest emolientem, więc odpowiada za utrzymanie wilgoci we włosach. Dodatkowo w składzie znajdziemy kwas hialuronowy, czyli nawilżacz oraz keratynę. Mieszanka składników w tych kosmetykach jest rewelacyjna! Stosując jeden kosmetyk, dostarczamy nawilżenia i to jakiego! Kwas hialuronowy jest jednym z najlepiej działających nawilżaczy. Dzięki emolientowi zamykamy wilgoć we włosach. Dodatkowo dostarczamy keratyny, która jest naturalnym budulcem włosa, czyli uzupełniamy ubytki. Seria działa cuda i jak za tę jakość kosztuje naprawdę niewiele.

 

Jak używać kosmetyków?

Przede wszystkim po każdym myciu powinna być nałożona odżywka nawilżająca do włosów. Nigdy nie pomijaj tego kroku, bez względu na to, w jakiej kondycji są teraz Twoje włosy. Tym bardziej, jeśli są suche i zniszczone. Po każdym umyciu nanieś na włosy odżywkę, odczekaj, chociaż minutę i spłucz chłodną wodą. Spłukiwanie jest bardzo ważne! Jeśli użyjesz bardzo ciepłej lub gorącej wody, łuski Twoich włosów pozostaną otwarte. W pielęgnacji chodzi przede wszystkim o to, aby domknąć łuski i ochronić je przed uszkodzeniami.

Tak często, jak to możliwe, urządź swoim włosom domowe SPA. Będzie Ci do tego potrzebna maska nawilżająca do włosów oraz czepek. Umyj włosy, nałóż na nie maskę i czepek. Możesz także zawinąć wszystko w ręcznik, aby nieco podgrzać włosy. Rozchyla się łuski, a składniki nawilżające i odżywcze skuteczniej wniknął w strukturę włosa. Maskę spłucz po około pół godziny. Pamiętaj, aby to zrobić chłodną wodą.

Dobre praktyki przy suchych włosach

Czesanie

Suche włosy trudno się rozczesują. Są niesforne i sztywne, często szczotki sobie z nimi nie radzą. Zadbaj o to, aby Twoja szczotka skutecznie rozczesywała, ale nie niszczyła i nie wyrywała przy tym włosów. Jeśli masz zastrzeżenia do swojej szczotki polecam Ci te od Olivia Garden. Radzą sobie z najbardziej problematycznymi włosami, a przy tym zaskoczy Cię, jak mało włosów zostanie między ząbkami.

Zabezpieczanie końcówek

Powtarzam się, wiem. Temat końcówek pojawia się chyba w każdym moim wpisie, ale jest on niezwykle ważny w pielęgnacji każdego rodzaju włosów! O ile przy zdrowych i mocnych można pokusić się o pominięcie zabezpieczania końcówek (ale po co?), tak przy suchych i zniszczonych, nie wolno tego robić! Bardzo zniszczone końcówki niestety trzeba obciąć. O zdrowe lub względnie zdrowe końce trzeba codziennie dbać nakładając na nie olejek lub silikonowe serum. Kosmetyki te „oblepiają” włosy niewyczuwalną warstwą, zamykając łuski i chroniąc jest przed działaniem czynników zewnętrznych. Tak jak pisałam wyżej, suche włosy często mają otwarte łuski. Kora włosa wtedy narażona jest na zniszczenia. Dzięki zabezpieczaniu końcówek i włosów na długości możemy tego uniknąć. Aby uniknąć obciążenia, takie kosmetyki nakładamy w niewielkiej ilości (kropelka, dwie) na wysokość poniżej ucha.

Spanie w związanych włosach, unikanie tarcia

Robimy wszystko, żeby nie naruszać struktury suchych włosów, które są osłabione. Kiedy włosy są w gorszej kondycji, polecam je związywać. To być może zła wiadomość dla miłośniczek rozpuszczonych włosów, ale nie musimy popadać w skrajności. Przede wszystkim związuj włosy na noc, aby uniknąć niszczenia ich łusek w wyniku tarcia o poduszkę. Postaraj się też, aby w ciągu dnia postępować z nimi delikatnie. Ostrożnie wyciągać je spod kurtki lub szalika, nie szarpać ich.

Suszenie, prostowanie, używanie lokówki

Jeśli Twoje słowy są bardzo suche, mam złą wiadomość. Lepiej zrezygnuj ze stylizacji na gorąco. Możesz suszyć włosy, ale zawsze używaj termoochrony oraz chłodnego lub średniego nawiewu. Jeśli zdarzy Ci się użyć prostownicy lub lokówki, zadbaj o odpowiednie nawilżanie włosów. Daj włosom odpocząć i się zregenerować. Zamiast prostować, zrób kucyka.

Podsumowanie

Suche, puszące się włosy to powszechny problem. Odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie włosów i kilka dobrych praktyk, pomoże Ci skutecznie zwalczyć problem. Pamiętaj, żeby uzbroić się w cierpliwość i dobre kosmetyki, a gwarantuję Ci sukces.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.