Ciekawostki o włosach. 15 faktów, o których nie wiesz!

Jak dużo wiesz o swoich włosach? Co dzieje się na Twojej głowie, kiedy “nie patrzysz”? Niektóre ciekawostki o włosach Cię zaskoczą, a kilka być może zaszokuje! Dziś zgłębimy tajemną wiedzę, o tym, co we włosach piszczy. Zapraszam na wpis.

Trochę o włosach

Kiedyś nie miałam pojęcia o włosach. Jedyne, co mnie interesowało to szampon, odżywka, maska. Nie do końca wiedziałam, jak wygląda budowa włosa, z czego się składa, jakich składników należy dostarczać, aby włosy były zdrowe. Dzięki tej wiedzy udało mi się zapuścić naturalnie błyszczącą czuprynę i skutecznie ją zagęścić. Obiecuję, że dziś nie będzie nudy, naukowego bełkotu i pseudo ciekawostek.

Ciekawostki o włosach

 1. Przeciętnie każdy z nas ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów.
 2. Każdy włos składa się w 80% – 85% z keratyny, około 10% z wody, a reszta to pigmenty lipidy i minerały. Z tego też powodu powtarzam bardzo często, jak ważne jest dostarczanie włosom keratyny, która jest ich budulcem.
 3. Zdrowy i gruby włos jest mocniejszy od miedzianego drutu tej samej średnicy. Spokojnie wytrzyma obciążenie do 200 – 250 gram. Jeśli do tej pory bajka o Ruszpunce wydawała się Wam naciągana, okazuje się, że jej warkocz byłby w stanie utrzymać Księcia! Jeśli każdy włos utrzymuje około 250 gram, mnożąc to przez 100 tysięcy, możemy włosami utrzymać ciężar ponad 2 ton.
 4. Włosy blond są zazwyczaj cieńsze, ale rośnie ich więcej. Ciemne włosy są dużo grubsze, ale brunetki mają ich mniej.
 5. Azjaci mogą cieszyć się najszybszym przyrostem włosów, najwolniej włosy rosną u mieszkańców Afryki, Europejczycy są pośrodku.
 6. Posiadacze rudych włosów to około 4%. Reszta rudzielców to efekt farbowania.
 7. Włosy mogą się rozciągać! Każdy włos można rozciągnąć o 10% długości bez narażania go na zniszczenia. Mokre włosy rozciągają się bardziej niż suche. Zniszczone włosy mogą rozciągać się bardziej, ale grodzi to kolejnymi zniszczeniami i przerywaniem włosów.
 8. Podcinanie włosów nie sprawia, że rosną one szybciej.
 9. Każdego dnia tracimy około 100 włosów. Jest to naturalne zjawisko i póki ta liczba się nie zwiększy, nie ma powodów do niepokoju.
 10. Nazwa trychologia, czyli dziedziny zajmującej się diagnozowaniem i leczeniem problemów z włosami i skórą głowy, pochodzi od greckiego thrikhos, czyli włos.
 11. Cebulka to jedyna żywa część włosa. Reszta, czyli włosy na długości są martwi i nie są w stanie same się regenerować.
 12. Dorosły człowiek na swoim ciele ma około 5 milionów mieszków włosowych.
 13. Włosy rosną około 0,35 milimetra na dobę. Przyrost miesięczny to nieco ponad centymetr, więc rocznie powinniśmy spodziewać się przyrostu równego około 12 cm. Jest to jednak kwestia indywidualna i te uśrednione wyniki nie u wszystkich się sprawdzają, niektórym włosy rosną szybciej, innym wolniej.
 14. Podczas badania miejsca zdarzenia służby kryminalne bardzo skrupulatnie poszukują włosów. Ich właściwości fizyczne, czyli elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, sprawiają, że pozostają na miejscu zdarzenia. Badanie włosa może pomóc ustalić przyczynę śmierci, chorób właściciela oraz w porównaniu z jakąkolwiek inną tkanką pozwalają na identyfikację osoby.
 15. Włosy lubią pić wodę. Wciągają wodę podczas mycia, również tę z powietrza. Najbardziej spragnione potrafią wchłonąć aż 30% swojej masy. Bardziej zniszczone włosy wchłaniają więcej wody. Świadczy to o tym, że włosy naprawdę potrzebują nawilżenia, dlatego nigdy o nim nie zapominajcie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zainteresowały Cię ciekawostki o włosach. Być może o części już wiesze, ale jestem pewna, że część była zaskoczeniem. Warto wiedzieć, co mamy na głowie. Znając włosy, łatwiej będzie nam o nie dbać. Zapraszam do działu kosmetyki do włosów, gdzie znajdziesz kompletne plany pielęgnacji, dzięki którym Twoje włosy przejdą metamorfozę oraz poradniki o regeneracji, nawilżaniu, prawidłowym czesaniu, zabezpieczaniu włosów i wiele innych. 

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.