Kwasy do twarzy – jak je stosować w domowej pielęgnacji, żeby osiągnąć najlepsze efekty?

Sezon jesienno-zimowy to świetny czas na to, by zadbać o swoją skórę, wygładzić ją, pozbyć się zaskórników, przebarwień i blizn czy zredukować trądzik. Dlatego, jeśli nie próbowałaś jeszcze kuracji kwasami, to teraz jest najlepszy moment, żeby pomyśleć o wprowadzeniu ich do swojej pielęgnacji.

Pewnie zastanawiasz się, jakie kwasy na twarz zastosować? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

kwasy do twarzy na rozne nieprawidlowosci

Zabieg kwasów na twarz możesz wykonać w salonie kosmetycznym albo samodzielnie w domu, stosując do tego celu specjalnie dobrane kosmetyki, dzięki czemu będzie on bezpieczny, a Ty zaoszczędzisz czas i pieniądze. Na rynku obecnie znajdziesz wiele produktów, które z powodzeniem możesz zastosować sama i osiągnąć przy tym podobne efekty, jak po wizycie w salonie kosmetycznym.

Czym są kwasy do twarzy i do czego służą?

Kwasami do twarzy potocznie nazywamy peelingi chemiczne. Są one stosowane do wygładzenia skóry, pomagają w pozbyciu się martwego naskórka oraz przywracają cerze jednakowy koloryt. Dzięki temu, że spłycają drobne zmarszczki i stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się. Wykazują działanie bakteriobójcze i sebostatyczne, co oznacza, że przynoszą bardzo dobre rezultaty w leczeniu trądziku. W przeciwieństwie do peelingów mechanicznych, kwasy, podczas kilkumiesięcznej kuracji działają niemal nieustannie, dzięki czemu są tak bardzo skuteczne. Jeśli walczysz z zaskórnikami, przebarwieniami czy bliznami, pielęgnacja kwasami pomoże Ci rozwiązać te problemy.

Zalety stosowania kwasów do twarzy:

  • wygładzają skórę;
  • pomagają w pozbyciu się martwego naskórka;
  • przywracają jednakowy koloryt i redukują przebarwienia;
  • działają przeciwstarzeniowo;
  • wspomagają leczenie trądziku.

3 grupy kwasów – AHA, BHA i PHA

Kwasy do twarzy dzielą się na trzy grupy:

  • AHA, czyli alfa-hydroksykwasy,
  • BHA, czyli beta-hydroksykwasy,
  • PHA, czyli poli-hydroksykwasy.

Wszystkie trzy grupy różnią się między sobą budową chemiczną i intensywnością działania. Właściwości preparatu zależą również od stężenia kwasów.

Kwasy AHA – złuszczanie, oczyszczanie, walka z trądzikiem i przebarwieniami

W skład tej grupy wchodzi m.in. kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy i pirogronowy. Są one najczęstszymi i najbardziej popularnymi kwasami wykorzystywanymi w pielęgnacji domowej. Charakteryzują się małymi cząsteczkami i działają głównie na powierzchni skóry, choć mogą również przenikać w jej głąb. Nie rozpuszczają się w tłuszczach, co oznacza, że nie przechodzą przez warstwę sebum.

Zastosuj je, gdy chcesz:

  • perfekcyjnie złuszczyć cerę;
  • zredukować przebarwienia;
  • oczyścić rozszerzone pory;
  • ujednolicić koloryt cery.

Kwasy AHA poleca się przede wszystkim osobom borykającym się z problemami z trądzikiem i wykwitami skórnymi. Możesz je także zastosować, gdy Twoja skóra wymaga regeneracji i głębokiego odżywienia.

Pamiętaj, że działanie nawilżające posiadają niskie stężenia kwasów AHA (między 5% a 15%). Stężenia powyżej 15% będą działać na Twoją skórę złuszczająco, a im wyższe stężenie, tym mocniejsze działanie złuszczające.

Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stosowaniem kwasów do twarzy, nie sięgaj po produkty o wysokim stężeniu i silnie skoncentrowane formuły. Zacznij od łagodniejszych produktów i sprawdź, jak Twoja skóra na nie reaguje i czy ten zabieg jej służy.

Kwasy BHA – redukcja sebum i walka z zaskórnikami

Kwasy BHA stosowane są w przypadku skóry tłustej, problematycznej, łojotokowej i mieszanej. W grupie tej znajdziesz kwas salicylowy, który jako jedyny rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu przenika przez warstwę sebum.

Zalety stosowania kwasu salicylowego:

  • redukcja zaskórników;
  • zmniejszenie wydzielania sebum;
  • złuszczenie naskórka.

Świetnie sprawdzi się u osób borykających się z problemem zaskórników zamkniętych, czyli podskórnych grudek oraz do redukcji nadmiernego łojotoku. Ponieważ działa dogłębnie, jest w stanie poradzić sobie z nawet największymi problemami skórnymi. Dostępny jest zazwyczaj w 2% stężeniu i jest najmocniejszym dostępnym kwasem w kosmetykach przeznaczonych do użytku domowego.

Kwasy PHA – przeznaczone dla cery wrażliwej

W tej grupie znajdziesz liczne kwasy np. popularny kwas laktobionowy, które możesz stosować do skóry wrażliwej, naczynkowej oraz skłonnej do podrażnień. Kwasy PHA charakteryzują się delikatnym, a jednocześnie skutecznym działaniem, ponieważ wnikają w głębsze warstwy skóry. W większości przypadków można ich używać przez cały rok, ponieważ nie są fotouczulające. Często, w kosmetykach złuszczających, przeciwtrądzikowych i zapobiegających przebarwieniom kwasy PHA są łączone z innymi hydrokwasami.

Zalety stosowania kwasów do twarzy PHA:

  • złuszczają;
  •  łagodzą podrażnienia;
  • oczyszczają;
  • wygładzają i wyrównują koloryt skóry;
  • niwelują zmarszczki.

Jeśli masz problem z trądzikiem różowatym, wypróbuj kwas azelainowy, który wykazuje działanie złuszczające, wygładzające oraz odblokowuje pory. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym świetnie radzi sobie z redukcją rumienia i stanów zapalnych, a przy tym nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry.

kwasy do twarzy jak stosowac

Jak stosować kwasy do twarzy i na co uważać?

Chciałabyś wprowadzić kwasy na twarz do domowej pielęgnacji, ale nie wiesz, jak to zrobić? Przede wszystkim przygotuj skórę do działania. Choć stężenie kwasów w kosmetykach przeznaczonych do domowego użytku jest zazwyczaj niewielkie, to zacznij od stosowania kwasu np. co trzeci dzień. Jeśli chcesz osiągnąć najlepsze efekty, stosuj je przez cały sezon jesienny lub zimowy. Kwasy PHA są wyjątkiem i możesz aplikować je przez cały rok.

Najlepiej stosować kwasy do twarzy na noc, na suchą twarz. Dokładnie przeczytaj zalecenia producenta kosmetyku, ponieważ niektóre z produktów należy pozostawić na skórze, a inne zmyć po upływie określonego czasu.

Po zastosowaniu kwasów AHA i BHA możesz czuć pieczenie lub mrowienie na skórze. Powinno ono ustąpić po kilku minutach. Jeśli po aplikacji odczuwasz duży dyskomfort, to warto skontaktować się z dermatologiem, bo być może kwas nie został prawidłowo dobrany do potrzeb Twojej skóry.

Jeśli stosujesz peeling migdałowy lub krem z kwasem salicylowym to pamiętaj, że osłabiają one ochronną barierę Twojej skóry. Dlatego wzmacniaj ją kremami zawierającymi probiotyki, prebiotyki i witaminy (oprócz witaminy A!).

W przypadku, gdy Twoja skóra jest podrażniona, masz opryszczkę albo stan zapalny, nie stosuj serum i kremów z kwasami. Unikaj ich także, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Zasady używania kwasów do twarzy w domu

Ważne informacje, o których warto pamiętać

Nigdy nie łącz kwasów AHA i BHA z innymi kwasami, witaminą A i retinoidami. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce. Podczas trwania kuracji, a także do dwóch tygodni po jej zakończeniu używaj filtrów przeciwsłonecznych SPF50 lub 50+. Dlatego najlepiej zaplanować kurację kwasami podczas chłodniejszych miesięcy, kiedy nie jesteśmy tak mocno narażone na promieniowanie słoneczne.

Pamiętaj, żeby zawsze, przed pierwszym użyciem danego kosmetyku wykonać test czułości. Nanieś produkt na niewielki obszar twarzy. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, możesz nałożyć kwas na zgięcie łokcia lub nadgarstka. Jeśli w ciągu doby nie wystąpi podrażnienie, możesz spokojnie użyć wybranego kosmetyku. Gdybyś poczuła kłucie lub pieczenie, to jak najszybciej zmyj produkt wodą. Gdy uczucie się utrzymuje, skontaktuj się z lekarzem.

Polecane produkty, które znajdziesz w naszym sklepie

Nacomi Next Level Adios Acne serum z kwasem glikolowym 10%

Serum do twarzy z kwasem glikolowym o działaniu złuszczającym i redukującym zmiany trądzikowe. Skutecznie pozwoli Ci zadbać o cerę tłustą i z niedoskonałościami. Oprócz kwasu glikolowego w składzie znajdziesz wodę aloesową, która zapewnia głębokie odżywienie i nawilżenie oraz koi podrażnienia. Woda brzozowa oczyści i rozjaśni cerę, a także przywróci jej naturalny koloryt.

Apis Exfoliating Home Care Intensywna odnowa skóry w 20 dni

Profesjonalna kuracja odżywcza do skóry z oznakami starzenia i cery z niedoskonałościami. Zawiera kwas mlekowy, który nawilży Twoją skórę i zapewni jej optymalne nawodnienie. Kwas migdałowy złagodzi zmiany trądzikowe oraz zwiększy produkcję kolagenu, dzięki czemu ujędrni i zwiększy sprężystość Twojej skóry.

Nacomi Next Level serum kwasem migdałowym + PHA 10%

Serum do twarzy z kwasem migdałowym do cery tłustej i problematycznej. W swoim składzie zawiera wiele składników aktywnych, które wygładzają skórę, redukują niedoskonałości i wyrównują koloryt. Serum zawiera kwas laktobionowy i glukonolaton, które w połączeniu z kwasem migdałowym nawilżają skórę, przyspieszają jej regenerację i działają przeciwstarzeniowo.

Nacomi serum złuszczające do twarzy z kwasem salicylowym 2%

Profesjonalne serum do twarzy, które skutecznie wspomoże walkę z niedoskonałościami skóry. Przeznaczone jest do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i problematycznej. Oprócz kwasu salicylowego zawiera także węgiel aktywny, który kompleksowo oczyści i zmatowi skórę oraz witaminę B3 zapewniającą jej jędrność i elastyczność dzięki stymulacji produkcji kolagenu.

BasicLab Acidumis Redukcja i Zwężenie peeling kwasowy

Peeling zmniejszający niedoskonałości cery. Usuwa martwy naskórek, redukuje przebarwienia i głęboko oczyszcza, pozostawiając skórę zdrową i zregenerowaną. Wspaniale sprawdzi się do skóry ze skłonnością do trądziku. W swoim składzie zawiera kwasy szikimowy, migdałowy i laktobionowy, które działają antybakteryjnie, regulują produkcję sebum, łagodzą podrażnienia i regenerują skórę twarzy.

BasicLab Acidumis Nawilżenie i Wygładzenie peeling kwasowy

Regenerujący peeling, który skutecznie złuszcza naskórek, oczyszcza oraz wygładza cerę. Zawiera w swoim składzie kwas mlekowy i laktobionowy oraz glukonolakton i glutation, o właściwościach antyoksydacyjnych i hamujący działanie wolnych rodników.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu wiesz już, jakie kwasy na twarz będą dla Ciebie najlepsze, jak stosować pielęgnację kwasami oraz jak robić to w sposób bezpieczny. Z szerokiej gamy produktów wybierz odpowiednie dla Ciebie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób aplikować kwasy krok po kroku, to zajrzyj do naszego kolejnego artykułu, gdzie znajdziesz na ten temat kompletny poradnik.

Autor wpisu
Anna Tabor

Anna Tabor

Zawodowo zajmuję się copywritingiem i jestem wsparciem w prowadzeniu biznesu dla przedsiębiorców, którzy chcą uwolnić swój czas. Mój najlepszy sposób na relaks to czas spędzony z dobrą książką. Interesuję się nowinkami kosmetycznymi i pielęgnacją ciała.