Dlaczego warto używać kosmetyków z filtrem SPF?

Nadeszło lato, a wraz z nim ciepłe, słoneczne dni. Chętnie spędzamy czas na powietrzu i korzystamy z pięknej pogody podczas zwiedzania, górskich wędrówek i opalania się na plaży. Czy pamiętamy jednak o codziennym stosowaniu kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym? Dlaczego są one takie ważne szczególnie latem? Po które z nich warto sięgnąć, skoro na rynku jest tak duży wybór?

Kobieta i mężczyzna opalają się na plaży w słoneczny dzień.

SPF – właściwie co to takiego?

Skrót SPF oznacza Sun Protection Factor. Jest to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, czyli informuje, o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu, po zastosowaniu kremu z filtrem, do momentu wystąpienia oparzenia. Im wyższa wartość współczynnika SPF, tym lepszą ochronę zapewnia nam wybrany preparat.

Co oznaczają skróty UVA, UVB i UVC?

Promieniowanie słoneczne, oprócz światła dziennego, obejmuje także promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, od którego pochodzi skrót UV (‘ultraviolet radiation”). Promieniowanie możemy podzielić na trzy zakresy o różnej długości fal:

  • UVC – najkrótsza z fal, praktycznie całkowicie zatrzymywana przez warstwę ozonową;
  • UVB – fale średniej długości – pomimo, że stanowią jedynie 5% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do Ziemi, to one są odpowiedzialne za opaleniznę i poparzenia słoneczne. Ponadto odpowiadają za syntezę witaminy D, tak ważnej dla naszego zdrowia;
  • UVA – najdłuższe fale, które stanowią 95% promieniowania ultrafioletowego występującego przez cały rok, bez względu na pogodę. Przenikają one w głąb skóry, znacznie mocniej niż UVB, a ich działanie w żaden sposób nie jest odczuwalne, natomiast są one odpowiedzialne za niszczenie włókien kolagenowych.

Wpływ promieniowania słonecznego na skórę

Żeby nasz organizm mógł wyprodukować niezbędną mu witaminę D, potrzebuje do tego promieni słonecznych. Jednak już stosunkowo niewielka ich dawka wystarczy do zaspokojenia potrzeb organizmu (w zależności od powierzchni odsłoniętej skóry, która ma kontakt z promieniami słonecznymi). Słońce wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i psychikę, a ponadto ekspozycja na nie może być pomocna przy leczeniu niektórych chorób dermatologicznych (zawsze trzeba to wcześniej skonsultować z lekarzem). Dlatego warto korzystać z tych możliwości w mądry i bezpieczny sposób stosując odpowiednie kosmetyki. Wystawiając niezabezpieczoną skórę na działanie promieni słonecznych narażamy się na:

  • przyspieszenie procesów starzenia się skóry (fotostarzenie, głównie UVA);
  • powstawanie przebarwień (zaburzenia pigmentacji, głównie UVB);
  • zwiększenie produkcji wolnych rodników w skórze co może wpływać na rozwój zmian nowotworowych, np. czerniaka (głównie UVB);
  • pojawienie się rumienia, zaczerwienienia, nadmiernego przesuszenia, a nawet oparzenia (UVB);
  • rozwój reakcji alergicznych (UVB);
  • zaćma (tylko UVA).
Jaki SPF wybrać na co dzień?

Jaki SPF wybrać na co dzień?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele kosmetyków, które zawierają w swoim składzie filtry. Warto zwrócić uwagę, żeby składniki produktu chroniły zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Pamiętajmy, że na działanie słońca wystawiamy się nie tylko podczas plażowania i wakacyjnych wyjazdów. Kremy z filtrem SPF powinny być tak naprawdę stosowane przez cały rok, ze względu na stale obecne promieniowanie UVA. Dodatkowo, gdy przebywamy w mieście podczas słonecznych dni, nasza skóra jest bardziej narażona na zanieczyszczenia i przesuszone powietrze i jest to dla niej dodatkowym obciążeniem.

Powszechnie rekomendowane jest stosowanie produktów z filtrami minimum SPF15. Jednak to, jaki filtr wybrać, zależne jest w znacznym stopniu od posiadanej karnacji oraz typu cery. Osoby o jasnej i delikatnej skórze potrzebują wyższego filtra, natomiast przy ciemnej karnacji ten filtr może być niższy. Dla dzieci i skóry problematycznej warto wybrać filtr SPF50.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z filtrem również zimą?

Wspomniałam wcześniej, że promieniowanie UVA odpowiada za procesy starzenia się skóry. Promieniowanie to przenika przez chmury, szyby czy ubrania, a jego skutki nie są widoczne dla oczu, ponieważ w przeciwieństwie do UVB nie powoduje opalenizny czy zaczerwienienia. Jego natężenie jest takie samo przez cały rok, niezależnie od pogody. Dlatego też, jeśli zależy nam na utrzymaniu młodego wyglądu, zapobiegnięciu przebarwieniom i chorobom skóry to warto stosować kosmetyki z filtrami przez cały rok.

Jak stosować produkty z filtrem SPF, żeby spełniały swoje zadanie?

Żeby filtr mógł odpowiednio zadziałać, należy nanieść go na wybraną powierzchnię ciała 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Najlepiej powtarzać tę czynność co 2,5 godziny, minimum 2-3 razy w ciągu dnia, oraz po każdym kontakcie z wodą, kąpieli, wytarciu się czy spoceniu. W ten sposób zapewnimy sobie skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Zalety codziennego stosowaniu kosmetyków z filtrem SPF

Kosmetyki z filtrem SPF pomagają chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warto sięgać po nie codziennie. Jeśli zastanawiasz się, czy stosować filtr na krem czy pod krem, najlepiej wybrać na lato taki krem, który zawiera filtry SPF. Jeśli mamy potrzebę zastosować osobny produkt z filtrem, zazwyczaj nakładamy go pod makijaż. Jednak w wakacje dobrze nakładać na twarz jak najmniej kosmetyków, a nasza skóra na pewno nam za to podziękuje, Ponadto, gdy się pocimy, kosmetyki mogą nie trzymać się na skórze i tracić swoje właściwości. Dlatego warto do codziennej pielęgnacji używać kremu z odpowiednim filtrem.

Jaki kosmetyk wybrać?

Do ochrony przed promieniowaniem UV idealnie sprawdzi się BasicLab Protecticus SPF 50+ Prewencja i Antyoksydacja. Jest to lekki krem ochronny, odpowiedni dla skóry bardzo suchej, suchej i normalnej. Zawiera w swoim składzie specjalne filtry przeciwsłoneczne, które skutecznie chronią przed promieniami UVA, UVB, a także światłem niebieskim HEV i szkodliwym działaniem podczerwieni IR. Charakteryzuje się lekką konsystencją o szybkim wchłanianiu. Ponadto odżywia, nawilża i wzmacnia barierę ochronną skóry. Redukuje przebarwienia i chroni przed powstawaniem wolnych rodników. Może być stosowany również pod makijaż.

Przy okazji zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie znajdziecie również inne, świetne kosmetyki marki BasicLab.

Codzienne korzystanie z kosmetyków posiadających filtry SPF chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB pozwoli nie tylko opóźnić procesy starzenia twojej skóry, zapobiegnie powstawaniu zmarszczek i przebarwień, ale także stanowi profilaktykę przed nowotworami skóry. Dlatego warto sięgnąć po te kosmetyki podczas czynności pielęgnacyjnych i przekonać się samemu o zaletach ich stosowania.

BasicLab Protecticus SPF 50+ Prewencja i Antyoksydacja, przejdź do sklepu.
Autor wpisu
Anna Tabor

Anna Tabor

Zawodowo zajmuję się copywritingiem i jestem wsparciem w prowadzeniu biznesu dla przedsiębiorców, którzy chcą uwolnić swój czas. Mój najlepszy sposób na relaks to czas spędzony z dobrą książką. Interesuję się nowinkami kosmetycznymi i pielęgnacją ciała.