Jak ostrzyc włosy maszynką?

Strzyżenie włosów w domu może wydawać się trudne. W dzisiejszym wpisie pokażę, że wcale takie nie jest! Wystarczy dobra maszynka i odrobina wiedzy, żeby z sukcesem wykonać strzyżenie męskie w domu. Zapraszam na instrukcję krok po kroku, jak ostrzyc włosy maszynką!

Maszynka do włosów

Zacznij od porządnej maszynki. Jeśli kupisz słaby sprzęt, ryzykujesz, że szybko się zepsuje i będziesz musiał inwestować co jakiś czas. Małe kwoty szybko zbiorą się w większą i okaże się, że zakupy kilku maszynek były mniej opłacalne niż inwestycja w jedną. Nie martw się, ta dobra maszynka wcale nie musi być nie wiadomo jak droga! To często kwestia kilkudziesięciu złotych, a później będziesz bezproblemowym sprzętem cieszyć się od kilku do kilkunastu lat.

Jaka maszynka do strzyżenia?

Najlepsza maszynka do strzyżenia włosów? Jak ją wybrać? Przede wszystkim przyjrzyjmy się Twoim potrzebom.

Bezprzewodowa czy z kablem?

Możesz zdecydować się na maszynkę bezprzewodową, czyli akumulatorową lub taką z kablem, czyli sieciowa. Są też maszynki akumulatorowo-sieciowe. Która najlepsza? Zależy od tego, czy przeszkadza Ci kabel. Jeśli nie, możesz wybrać sieciową. Jeśli decydujesz się na akumulatorową, musisz pamiętać o jej ładowaniu. Długość pracy w takim przypadku to zazwyczaj kilkadziesiąt minut, więc jeśli odłożysz wyczerpaną maszynkę i zapomnisz naładować przed zaplanowanym strzyżeniem, możesz się nieprzyjemnie zaskoczyć. Dobrym wyjściem może być maszynka z akumulatorem i kablem. Jeśli zapomnisz naładować, możesz skorzystać z zasilania sieciowego.

Jeśli wybierzesz maszynkę bezprzewodową, zwróć uwagę na długość pracy po naładowaniu. Ważne, żeby pracowała na tyle długo, aby umożliwić strzyżenie od początku do końca. Byłoby denerwujące, gdyby trzeba było ładować ją co kilkanaście minut, prawda?

Długość strzyżenia

Zwróć na to uwagę! Może okazać się, że kupisz maszynkę z małym polem do popisu, jeśli chodzi o długość strzyżenia. Warto wybrać taką, która pozwoli na osiąganie różnych długości. Jeśli zechcesz zróżnicować długość włosów lub w przyszłości zdecydujesz się na dłuższe lub krótsze strzyżenie, nie będzie potrzeby zmiany maszynki. Zmienisz jedynie ulubione nakładki.

Maszynka do włosów, profesjonalna czy amatorska?

Jeśli kupujesz maszynkę do domu, nie skreślaj sprzętów fryzjerskich. Maszynki profesjonalne są dużo bardziej wytrzymałe, często wykonane z lepszych materiałów. Pracują dziennie wiele godzin, więc w użytku domowym starczą na całe życie. Maszynki dobrych producentów przeznaczone do użytku domowego również wiele, wiele lat będą działać bez zarzutu.

Którą maszynkę do strzyżenia wybrać?

Zanim przejdziemy do tego, jak ostrzyc włosy maszynką, polecę Ci sprzęty warte uwagi. Bardzo dobrą opcją jest zestaw Wahl do użytku domowego, trymer i maszynka. Zestaw dwóch sprzętów jest niezwykle atrakcyjny cenowo, a Wahl to producent sprzętu fryzjerskiego o bardzo dobrej jakości. Maszynka posiada ostrze ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymałym materiałem i będzie gwarancją nietępiących się ostrzy. W zestawie znajdziemy aż 8 nasadek do maszynki o długościach od 3 mm do 25 mm. Trymer jest poręcznym urządzeniem do przycinania krótkich włosów. 

Jeśli szukasz bezprzewodowej, proponuję wersję Fox Pegasus.  Sprawdzi się świetnie, jeśli jesteś amatorem i zaczynasz strzyżenie włosów w domu. W zestawie znajdziesz 5 nakładek od 1,5 do 13 mm. Maszynka ma możliwość pracy bezprzewodowej (do 150 minut) lub przewodowej, jeśli zapomnisz naładować.

Jak ostrzyc włosy maszynką?

Zacznij od przygotowania miejsca. Pamiętaj, że obcięte włosy będą spadać na podłogę, więc lepiej nie strzyc włosów na dywanie. Umieść stanowisko na powierzchni, która łatwo posprzątasz.

Być może warto, zwłaszcza przy pierwszym strzyżeniu, mieć do dyspozycji drugą osobą, która Ci pomoże lub zerknie, czy strzyżenie dobrze wygląda z tyłu. Na pewno potrzebne będą co najmniej dwa lusterka-jedno ustawione przed Tobą, drugie z tyłu, tak aby możliwe było kontrolowanie tego, co się dzieje z każdej strony. Kiedy nabierzesz wprawy i wyczucia, do tego, jak ostrzyc włosy maszynką, być może wystarczy Ci jedno lustro. Możesz przykryć ramiona peleryną lub ręcznikiem. Przygotuj również grzebień, opcjonalnie nożyczki.

To musisz to wiedzieć, zanim zaczniesz!

Przede wszystkim zastanów się, do jakiego efektu dążysz. Głowa, w dużym uproszczeniu, jest okrągła. W strzyżeniu męskim nie dążymy jednak do podkreślenia okrągłości, ale chcemy uzyskać efekt kwadratu. Nie martw się, nie chodzi o to, żeby obcinać włosy od kwadratowej foremki. Spójrz na zdjęcie.
Włosy modela są obcięte od najkrótszych na wysokości uszu i karku, czego nie widzimy. Później im bardziej w górę, tym stopniowo robią się dłuższe, gubiąc zaokrąglenie głowy. Do tego dążymy, aby przy pomocy różnych nakładek, czyli różnych długości cięcia na stworzyć prostą linię. Zmieniaj końcówki, po to je masz. Rób płynne przejścia, dzięki temu osiągniesz fajne strzyżenie jak z salonu fryzjerskiego.

Jak ostrzyc włosy maszynką? Strzyżenie męskie krok po kroku

Zacznij od podziału włosów na dwie sekcje, boki i górę, tak zwaną sekcję podkowy. Sekcja podkowy to miejsce, w którym włosy są dłuższe. Aby ją wyznaczyć, znajdź punkty, które później ze sobą połączysz: dwa najbardziej wysunięte punkty nad uszami i punkt na potylicy. Punkty nad uszami możesz wyznaczyć, przykładając ołówek. Umieść ołówek za uchem, miejsce, w którym będzie odstawał na górze głowy, jest punktem, którego szukasz. Na potylicy wyznacz punkt w miejscu, gdzie głowa przestaje się zaokrąglać, a staje się płaska. Połącz je wszystkie, oddzielając grzebieniem górę i boki. Jeśli wcześniej strzygł Cię fryzjer, możesz spróbować odtworzyć granice stworzone przez niego. Pierwszy i bardzo ważny krok za Tobą, masz już za sobą.

Tniemy!

Wybierz pierwszą nasadkę o średniej długości. Nie spiesz się! Obetnij boki włosów od samego dołu pierwszą nasadką (górę na razie zostawiamy w spokoju, strzyżemy tylko boki!). Podczas całego procesu strzyżenia pamiętaj o rozczesywaniu włosów, nawet jeśli są krótkie. Włosy często podwijają się i strzyżenie może być niedokładne. Sięgnij po krótszą nasadkę. Strzyż od dołu, łącząc obydwie długości. Nie skracaj włosów na całych bokach, musisz płynnie połączyć włosy, aby nie tworzyły się schody.
Weź 3 nasadkę. Będzie ona służyć do skrócenia włosów przy uszach oraz na karku. Rób to ostrożnie, żeby nie skrócić zbyt dużo włosów. Znowu, staraj się zrobić płynne przejście między długościami.

Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, możesz boki ostrzyc jedną długością nasadki! Oddziel górną i boczną sekcję i do strzyżenia boków wybierz taką nasadkę, jakiej długość najbardziej Ci odpowiada.


Do ostrzyżenia góry głowy wybierz końcówki o najdłuższej długości. Ścinaj górę powoli i uważaj, żeby już nie zahaczyć boków.


Oczywiście możesz pominąć wszystkie te rady, założyć nakładkę o jednej długości i wykonać fryzurę na rekruta.

Dbaj o maszynkę do włosów

Po każdym strzyżeniu wyczyść ostrze pędzelkiem oraz nałóż olejek do konserwacji i pielęgnacji sprzętu. Nie zapominaj o tym! Dzięki odpowiedniej pielęgnacji maszynki każde strzyżenie będzie higieniczne, a maszynka do włosów długo Ci posłuży.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po tej lekturze wiesz już, jak ostrzyc włosy maszynką. Na pewno będzie to wymagać nieco wprawy, ale już po pierwszym strzyżeniu poczujesz się pewniej. Zarezerwuj sobie wystarczająco dużo czasu i pamiętaj, że trening czyni mistrza!

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.