Hydrolaty. 10 pomysłów na ich stosowanie

Hydrolaty to cudowne i bardzo uniwersalne kosmetyki. Posiadają szereg dobroczynnych właściwości, dla wielu osób, do których zaliczam się również ja, są niezbędne w codziennej pielęgnacji. Jako że często po nie sięgam, odkryłam wiele zastosowań, którymi dziś chcę się z Wami podzielić. Jak wykorzystać hydrolaty w codziennej pielęgnacji? Jak ich używać? Zapraszam na wpis.

Czym są hydrolaty?

Nazywane inaczej wodami kwiatowymi lub roślinnymi powstają podczas produkcji olejków eterycznych. Te ostatnie są produktami o bardzo wysokim stężeniu i nie wolno używać ich bezpośrednio na skórę. Hydrolaty powstają przy okazji pozyskiwania olejków. Hydrolat jest to para wodna, która zawiera części składowe materiału roślinnego oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Często mieszanki wody i małej ilości olejku eterycznego przybierają etykiety hydrolatu. Nie daj się nie to nabrać, taki produkt nie ma tych samych właściwości. Zawsze sprawdzaj, co kupujesz. Jeśli zależy Ci na dobrym jakościowo produkcie, wybierz hydrolat od Nature Queen. Bardzo dobra jakość i oryginalny produkt w dobrej cenie. Lubię je również za szklane buteleczki, które przedłużają trwałość kosmetyku i atomizer, dzięki któremu można aplikować od razu na twarz.

Jeden hydrolat, wiele zastosowań

Jestem pewna, że hydrolaty mają więcej niż 10 zastosowań. Można używać ich do całego ciała i włosów na przeróżne sposoby. Są tak naprawdę wodą i ładunkiem składników nawilżających, odżywczych czy antybakteryjnych, w zależności od wersji. Dziś przestawiam 10 pomysłów na użycie wód kwiatowych.

1. Hydrolaty zamiast toniku

Mam nadzieję, że wiesz, jak ważne jest tonizowanie skóry po każdym jej oczyszczaniu. Użycie kosmetyków do demakijażu zmienia pH twarzy. W zależności, w którą stronę przesuniemy odczyn, napotkamy odpowiadające następstwa. Odczyn kwaśny powoduje wydzielanie sebum i powstawanie niedoskonałości. Zbyt zasadowe pH prowadzi do przesuszeń i podrażnień. Tonizowanie pomaga utrzymać naturalne pH oraz naturalną barierę ochronną. Skóra zachowuje równowagę i może właściwie funkcjonować. Hydrolaty przywracają skórze naturalne pH, można stosować je zamiast toniku. Po oczyszczeniu twarzy, a przed nałożeniem kremu, spryskaj twarz hydrolatem lub nałóż go wacikiem (pierwszy sposób lubię dużo bardziej, ponieważ nie marnuję kosmetyku). Oprócz przywrócenia naturalnego odczynu hydrolaty nawilżają skórę i dostarczają cennych składników.

2. Podkład pod olejowanie włosów i twarzy

Hydrolaty są z grupy kosmetyków nawilżających, każdy ma tę właściwość. Kiedy stosujemy je przed nałożeniem kremu, dostarczamy skórze dodatkowego nawilżenia. Jeśli olejujesz włosy, warto najpierw nałożyć substancję nawilżającą, a olejem zamknąć nawilżenie we włosie lub na skórze. Hydrolat idealnie sprawdzi się jako nawilżacz.

3. Dodatek do peelingów i maseczek

Jeśli używasz peelingów i maseczek w proszku lub wykonujesz jakiekolwiek kosmetyki na bazie wody, warto zastąpić ją hydrolatem. Mają znacznie więcej właściwości pielęgnujących niż woda i dodatkowo wzmocnią każdy kosmetyk.

4. Łagodzący okład, przyspieszenie gojenia

Wiele hydrolatów ma właściwości kojące i gojące. Przyspieszają gojenie małych ran i oparzeń. Pamiętaj proszę, że poważne oparzenia i głębokie rany wymagają zastosowania innych środków i specjalistycznej opieki. Mówimy o lekkich oparzeniach, podrażnieniach skóry na przykład po goleniu lub depilacji, ukąszeniach owadów, otarciach. Dzięki zastosowaniu hydrolatów proces regeneracji naskórka zostanie przyspieszony, a dolegliwości złagodzone.

5. Kompres na powieki

Jeśli masz opuchnięte i zmęczone oczy, zastosuj hydrolat. Nasącz nim dwa waciki (dodatkowo możesz je schłodzić w lodówce) i ułóż je na powiekach. Potrzymaj do 10 minut. Oczy odpoczną, opuchlizna zejdzie, a przy regularnym stosowaniu zmniejszą się cienie pod oczami, skóra nabierze blasku.

6. Odświeżająca mgiełka

Na twarz, szyję, dekolt. Ja doceniam tę właściwość zwłaszcza podczas lata. Wystarczy spryskać twarz, aby poczuć odświeżenie podczas upałów. Kiedy czuję, że mam na twarzy nadmiar sebum, spryskuję twarz i delikatnie przykładam chusteczkę, aby zebrać nadmiar. Taka mgiełka sprawdza się w każdych warunkach, w lecie, ale także w zimie podczas okresu grzewczego, podczas urlopu.

7. Wcierka do skóry głowy

Wiele hydrolatów ma właściwości odżywcze dla skóry głowy oraz stymulujące cebulki. Będą działać kondycjonująco i wzmacniająco na skórę oraz przyspieszą porost włosów, powalczą z wypadaniem. Wrażliwej i swędzącej skóry znajdą również ukojenie, hydrolaty podziałają na nie łagodząco.

8. Do rozcieńczenia szamponów, kremów

Masz zbyt mocny szampon? Mieszaj go z hydrolatem. Nie martw się, że nie doczyści Twojej skóry. Jeśli jest mocny zawiera pewnie silne detergenty, a w takim przypadku warto wymieszać go z hydrolatem. Wystarczy w małym naczynku energicznie wymieszać obydwa kosmetyki, najlepiej do powstania piany i taką mieszankę nakładać na skórę głowy. Zbyt ciężki krem? Możesz rozluźnić konsystencję. Dodaj hydrolatu, a oprócz wzbogacenia właściwości krem stanie się lżejszy, mniej zapychający.

9. Hydrolaty jako naturalne perfumy

Oczywiście, jeśli lubisz mocne i skomplikowane kompozycje zapachowe, ta propozycja nie jest dla Ciebie. Jeśli masz ochotę na bardzo subtelny zapach, hydrolaty świetnie się sprawdzą. Ja uwielbiam spryskiwać nimi ciało po wieczornym prysznicu. Działa kojąco nie tylko na skórę, ale także na zmysły. Kiedy nie wychodzę z domu, również używam hydrolatu zamiast perfum.

10. Mgiełka do włosów

Dzięki swoim właściwościom, mgiełka z hydrolatu nawilży i odżywi włosy. Doda im blasku, ochroni przed utratą wilgoci. W zależności od wersji, jaką wybierzesz, może zmniejszyć wydzielanie sebum (tutaj polecam lawendowy lub oczarowy).

Podsumowanie

Jeśli do tej pory myślałaś, że hydrolaty to niepotrzebne kosmetyki, mam nadzieję, że po lekturze zmienisz zdanie. Te wody roślinne znajdują swoje zastosowanie dosłownie wszędzie! Ja na Twoim miejscu nie mogłabym się doczekać, kiedy kupię swoją buteleczkę. Dlaczego nie czekaj, hydrolaty Nature Queen czekają na Ciebie, klikaj śmiało!tutaj

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.