Składy kosmetyków bez tajemnic. Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo czytać składy kosmetyków!

składy kosmetyków - jak je czytać i rozumieć

Co robisz, kiedy masz ochotę wypróbować nowy kosmetyk? Szukasz na jego temat opinii w Internecie? A może od razu sprawdzasz skład?

Oczywiście, warto się sugerować opiniami innych, ale trzeba mieć też na uwadze, że każda skóra ma różne potrzeby i to, co dla jednej osoby będzie idealne, drugą może uczulić albo spowodować problemy skórne. Dlatego zawsze dobrze jest rzucić okiem na skład kosmetyku i sprawdzić, czy na liście nie ma substancji, które nie są dobre dla naszej skóry. Jak prawidłowo odczytać taki skład? Opowiemy Ci o tym w dzisiejszym artykule.

Zacznij od INCI

W krajach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych czy Chinach produkty kosmetyczne oznacza się za pomocą systemu INCI. Ten skrót oznacza International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodową nomenklaturę składników i substancji kosmetycznych.

W Unii Europejskiej prawo wymaga, by skład był umieszczony na opakowaniu produktu lub na dołączonej ulotce. Jest on zapisany w języku angielskim lub po łacinie (zazwyczaj w przypadku wyciągów roślinnych).

Co ważne — składniki w INCI czytamy od lewej do prawej. Te, które są na samym początku listy, występują w najwyższym stężeniu. Zasada ta dotyczy składników, których stężenie jest wyższe lub równe 1%. Jeśli stężenie jest niższe, wówczas składniki mogą być ułożone w dowolny sposób.

Nie znaczy to jednak, że substancje umieszczone pod koniec składu nie działają albo działają słabiej. Czasem mogą mocniej oddziaływać na skórę, niż te umieszczone na samym początku listy i dlatego nie potrzebują, by dodawać je do preparatu w dużym stężeniu.

Z jakich substancji składają się kosmetyki?

grupy skladnikow uzywanych w kosmetykach

Najczęściej kosmetyki składają się z trzech grup, wśród których możemy wymienić: składniki bazowe, aktywne i pomocnicze.

  • Składniki bazowe stanowią podstawę receptury produktu. Zazwyczaj znajdują się na początku składu i stają się rozpuszczalnikami dla pozostałych składników. Znajdziesz wśród nich m.in.: substancje tłuszczowe (woski, oleje), wodę czy hydrolaty.

 

  • Składniki aktywne odpowiadają za konkretne działanie kosmetyku. To za nimi kryje się obietnica producenta. Do tej grupy zaliczamy różnego rodzaju ekstrakty, często roślinne, oleje, witaminy, proteiny i kwasy.

 

  • Składniki pomocnicze to ostatnia grupa, która odpowiada za konsystencję, barwę, trwałość i zapach kosmetyku. Są to wszelkiego rodzaju emulgatory, zagęstniki, pigmenty, barwniki, konserwanty i substancje zapachowe.

Jakie kosmetyki wybierać?

Z długim, czy krótkim składem?

Z wielu stron pewnie słyszysz, żeby wybierać kosmetyki z krótkim składem. To trochę chwyt marketingowy, bo kosmetyk z długim składem może być równie dobry, jak ten z krótkim. Może być też tak, że te z niewielką ilością składników nie mają tak naprawdę żadnych konkretnych właściwości pielęgnacyjnych. Liczy się to, co jest w środku.

Źródła certyfikowane, czy niecertyfikowane?

Nie przykładaj tak dużej wagi do długości składu, a raczej do tego, co się w tym składzie znajduje. Ważne są również źródła pochodzenia i jakość składników użytych do produkcji kosmetyku. To, czy pochodzą z certyfikowanych źródeł i czy zostały przebadane pod kątem wpływu na skórę.

Drogie czy tanie?

Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. Są kosmetyki bardzo drogie, które tak naprawdę nie mają żadnych cudownych właściwości, ale dzięki marce, pod jaką są produkowane, są wyceniane bardzo wysoko. Nie oznacza to oczywiście, że zawsze tak jest.

Czasem warto zainwestować większą kwotę, jeśli masz pewność, że dany produkt pomoże Ci w zaspokojeniu Twoich potrzeb. Jednak miej świadomość, że kosmetyki z dobrym składem spotkasz również w przystępnych cenach.

Z drogerii czy z apteki?

Czasem możesz spotkać się z podejściem, że kosmetyki apteczne są lepsze od tych drogeryjnych. Jaka jest na to odpowiedź? To zależy. A od czego? Od składu i jego jakości. Wszystkie kosmetyki, zarówno naturalne, jak i organiczne, apteczne i drogeryjne przechodzą taką samą ścieżkę weryfikacji bezpieczeństwa i zgodności z prawem Unii Europejskiej.

Różnica dotyczy jedynie kosmetyków sprzedawanych w aptekach, które są preparatami medycznymi. Te faktycznie mogą inaczej wpływać na skórę i oddziaływać silniej, ale są to produkty lecznicze, nie wyłącznie pielęgnacyjne.

Jakie składniki powinny znaleźć się w dobrym kosmetyku pielęgnacyjnym?

co powinien zawierac dobry kosmetyk

Poznaj substancje, których obecność jest pożądana i zapewnia, że obietnica producenta to nie tylko pusty slogan i chwyt marketingowy.

  • Oleje i olejki eteryczne. Znajdziesz je pod nazwą oil. Wyjątkiem jest Mineral Oil, którego warto unikać.
  • Ekstrakty roślinne, czyli wszystko z końcówką extract.
  • Substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy (Sodium Hyaluronate), gliceryna (Glycerin), alantoina (Allantoin) i mocznik (Urea).
  • Substancje natłuszczające, np. masło shea (Shea Butter), wosk pszczeli (Cera Alba).
  • Witamina, np. witamina A (Retinol), Witamina B3 (Niacinamide), witamina C (Ascorbic Acid).

Jakich składników w kosmetykach unikać?

Tego dowiesz się w następnym artykule dotyczącym składników kosmetyków, który za 2 tygodnie ukaże się na naszym blogu. Już teraz serdecznie zapraszamy Cię do jego przeczytania.

Na koniec wspomnimy tylko, że wiele świetnych kosmetyków znanych i cenionych marek, z doskonałymi składami znajdziesz w naszej drogerii Gobli.

A jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz ochotę zabawić się w detektywa, idź do łazienki i sprawdź, jakie składniki kryją się w Twoich ulubionych kosmetykach. Jesteśmy ciekawi, co w nich znajdziesz.

Autor wpisu
Anna Tabor

Anna Tabor

Zawodowo zajmuję się copywritingiem i jestem wsparciem w prowadzeniu biznesu dla przedsiębiorców, którzy chcą uwolnić swój czas. Mój najlepszy sposób na relaks to czas spędzony z dobrą książką. Interesuję się nowinkami kosmetycznymi i pielęgnacją ciała.