Ciekawostki o skórze, które Cię zaskoczą!

Dzisiaj wpis z serii tych luźniejszych. Przedstawiam Wam ciekawostki o skórze. Po co zabrałam się za ten temat? Przede wszystkim lubię wiedzieć. Informacje pozornie nieprzydatne, mogą nam się przypomnieć, kiedy się tego nie spodziewamy. Bardzo lubię wtrącić jakąś ciekawostkę do rozmowy, jeśli akurat podpasuje mi temat. Drugą zaletą jest po prostu przewaga wiedzy nad niewiedzą. Znając swoją skórę, swoje włosy, paznokcie, może być nam łatwiej diagnozować problemy i je rozwiązywać. Mnie niektóre zaskoczyły, więc może zaskoczą i Ciebie. Zapraszam!

Ciekawostki o skórze

  1. Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Stanowi 15% masy człowieka. U dorosłego przeciętnych rozmiarów ma powierzchnię 2 metrów kwadratowych.
  2. W różnych miejscach na ciele skóra ma różne grubości. Najgrubsza jest na stopie. Ma tam około 1,5 mm grubości. Najcieńsze są powieki, skóra tam na tylko 0,02 mm.
  3. Skóra to wiele warstw. Wyróżniamy naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną. Naskórek to zewnętrzna warstwa, ta, z którą na co dzień mamy do czynienia, jest barierą między głębszymi warstwami a otoczeniem. W środku jest skóra właściwa, a najgłębsza to tkanka podskórna, która składa się z komórek tłuszczowych i kolagenu.
  4. Czym jest „gęsia skórka”? To skurcz mięśni znajdujących się u podstawy mieszków włosowych. Każdy wie, że gęsia skórka to reakcja na zimno, ale niewiele osób wie, skąd się wzięła. Otóż to nasze uwarunkowanie biologiczne sięga miliony lat wstecz. Ciała naszych przodków, które były bardziej owłosione od naszych, w ten sposób broniły się przed zimnem. Znaczny spadek temperatury powodował skurcz mięśni mieszków włosowych, co prowadzi do wyprostowania włosów na ciele. Ogrzane powietrze zatrzymywało się między włoskami. Dzięki temu skóra pełniła funkcję termoregulującą.
  5. Kilkadziesiąt procent “kurzu” w naszych domach to tak naprawdę martwe komórki naszej skóry. Każdy z nas gubi je w liczbie około 30 000 na minutę. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość pościeli, ponieważ nasze ciało spędza na niej znaczną część doby.
  6. Nie jesteś samotną wyspą! Twoje ciało zamieszkuje około 1000 różnych rodzajów bakterii, a jest ich ponad milion na 1 cm kwadratowy. Potrafią regenerować się w ciągu kilku godzin od solidnego czyszczenia. Co ciekawe, ślad bakteryjny, który zostawiamy dotykając różnych powierzchni, może utrzymać się nawet do dwóch tygodni.
  7. Melanina odpowiedzialna jest za kolor naszej skóry. Produkują ja komórki zwane melanocytami, których każdy człowiek ma tę samą ilość. W efekcie różne kolory skóry to różnica aktywności melanocytów, a nie ich ilości. Człowiek jest gatunkiem, u którego zróżnicowanie w kolorze skóry jest największe i ma związek z przystosowaniem się do różnego natężenia promieniowania UV.
  8. Albinizm jest efektem zaburzeń produkcji melaniny, jest jej po prostu za mało. Istnieje także zjawisko odwrotne, czyli melanizm (z greckiego mélanos czyli czarny), czyli nadprodukcja melaniny. Mamy wtedy do czynienia ze zwiększona ilością czarnego barwnika.
  9. Najczęstszą choroba skóry jest trądzik. Łączy większość ludzi na ziemi, ponieważ aż około 90% populacji spotkało się z nim w okresie dojrzewania.
  10. Do całkowitej regeneracji skóra twarzy potrzebuje około dwóch tygodni, natomiast na całym ciele proces ten trwa około 1 miesiąca. Jednak stosując odpowiednie kosmetyki i preparaty można ten proces przyspieszyć i pobudzić skórę do szybszej odnowy.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ciekawostki o skórze były dla Was interesujące i czytanie ich sprawiło Wam tyle przyjemności, ile mi pisanie. 

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.