Znasz swój typ cery? Sprawdź, jak go właściwie pielęgnować

Jaka jest twoja cera? poznaj jej typy

Jeśli chcesz, by Twoja skóra wyglądała zdrowo i promiennie, była napięta, elastyczna i gładka, warto stosować kosmetyki dobrane specjalnie do jej typu. Jak jednak rozpoznać, jaki masz typ cery? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić i jak zadbać o prawidłową pielęgnację w zależności od jej rodzaju.

4 podstawowe typy cery

W kosmetologii wyróżnia się cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, mieszaną i tłustą. Oprócz nich wymieniane są również dodatkowe, jak wrażliwa, dojrzała, trądzikowa i naczyniowa. Każda z nich ma swoje potrzeby pielęgnacyjne i wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Poznaj je bliżej, byś mogła sama ocenić, jaki jest Twój typ cery.

Cera normalna

To najmniej problematyczny typ cery. Rodzimy się z nią i możemy się nią cieszyć przez całe dzieciństwo, aż do okresu dojrzewania. Charakteryzuje się delikatnością i jędrnością. Nie ma na niej wyprysków, przebarwień, jest jednolita, bez widocznych naczynek. Niestety niewielu dorosłych ją posiada, więc jeśli jesteś jedną z nich, możesz nazywać się prawdziwą szczęściarą.

Cera tłusta

Bywa również nazywana łojotokową. Często mamy ją w czasie dojrzewania, ale nie tylko. Na jej skłonności do przetłuszczania wpływa wiele czynników, m.in. zaburzenia gospodarki hormonalnej, uwarunkowania genetyczne, napięcie nerwowe czy zaburzenia układu trawiennego. Taka skóra zazwyczaj mocno się błyszczy i ma szaro-ziemisty kolor. Jej zaletą jest to, że późno zaczyna się starzeć.

Cera sucha

To wyjątkowo delikatna i wymagająca cera. Jest mało elastyczna, gładka i ma prawie niewidoczne pory. Łatwo ulega podrażnieniom i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Często uważa się, że jest ona odwodniona, ale warto to dobrze sprawdzić, bo może być również odtłuszczona. Szybko zaczyna się starzeć, a pierwsze zmarszczki mogą być widoczne już po 20 roku życia.

Cera mieszana

To nic innego jak połączenie skóry tłustej i suchej. Skłonność do przetłuszczania się występuje w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Policzki pozostają suche i zazwyczaj wymagają nawilżania. Można również spotkać sytuację odwrotną. Pielęgnacja cery mieszanej jest specyficzna. Trzeba bowiem stosować się do reguł dotyczących cery suchej, jak i tłustej.

jakie sa rodzaje cery

Pozostałe typy cery

Cera wrażliwa

Może być tłusta, sucha, a nawet naczyniowa. To, czym się charakteryzuje, to nadreaktywność. Silnie reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy wiatr, ale również na detergenty, niektóre składniki kosmetyków, alkohol czy nawet ostrzej przyprawione potrawy. Czynniki te mogą powodować dyskomfort, silne zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie oraz wysypkę.

Cera trądzikowa

Często borykamy się z nią w okresie dojrzewania, choć trądzik może się również utrzymywać u dorosłych. Cera trądzikowa charakteryzuje się różnego rodzaju wypryskami i zapchanymi porami.

Cera dojrzała

Występuje najczęściej po 35-40 roku życia. Charakteryzuje się mniejszą jędrnością, pojawianiem się zmarszczek i przebarwień. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ z biegiem lat w skórze zachodzą niekorzystne zmiany: zanikają włókna kolagenowe i elastynowe, a metabolizm skóry zwalnia i zmienia się jej wygląd.

Cera naczyniowa

Charakteryzuje się powstawaniem rumienia, czyli nadmiernego zaczerwienienia. Z czasem może zamienić się w trwałe zmiany, z wyraźnie widocznymi uszkodzonymi naczynkami krwionośnymi. To cera bardzo wrażliwa, dlatego dobór odpowiednich kosmetyków jest w jej przypadku niezwykle ważny.

Czy typ cery zmienia się z upływem lat?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Rodzimy się zazwyczaj z cerą normalną i taki stan utrzymuje się do etapu dojrzewania. Już w wieku 11-12 lat możemy zauważyć na skórze pierwsze wypryski i wielu nastolatków zmaga się wówczas z cerą tłustą lub trądzikową. Po 40 roku życia skóra staje się dojrzała, traci swoją jędrność, napięcie i elastyczność, zaczynają być widoczne zmarszczki.

Dlatego warto obserwować swoją cerę i podążać za jej potrzebami. To, że jedne kosmetyki wpływały korzystnie na Twoją skórę jakiś czas temu, nie oznacza, że będzie tak już zawsze. 

Jak możesz sprawdzić, jaką masz cerę?

Znajomość swojego typu cery jest kluczowa, by można było dopasować do niej odpowiednią pielęgnację i właściwe kosmetyki. Źle dobrane preparaty nie tylko nie pomogą zachować jej w zdrowiu, kondycji i zapewnić pięknego wyglądu, ale wręcz mogą zaszkodzić. Dlatego warto poznać swój typ cery i dobierać kosmetyki, które nie tylko dużo obiecują, ale również faktycznie będą zawierały odpowiednie składniki i będą idealnie dopasowane.

W jaki sposób możesz sprawdzić, jaką masz cerę?

1. Wizyta u kosmetologa

Profesjonalista oceni Twój typ cery już podczas krótkiego wywiadu na podstawie odpowiedzi na kilka pytań: jakie masz problemy z cerą, jak reaguje na różne kosmetyki, bodźce czy czynniki atmosferyczne itp.

Analiza może być również wsparta badaniem dotykowym, które dodatkowo pomaga w diagnozie problemów skórnych, takich jak zaczerwienienia, trądzik, zatkane pory. Pozwala również ocenić poziom jej nawilżenia, jędrność oraz grubość.

Możesz poddać się również badaniem lampą Wooda, wykorzystującą promieniowanie ultrafioletowe. Pomoże ona nie tylko określić typ cery, ale również zidentyfikuje wszystkie problemy skórne, z którymi się mierzysz.

2. Testy w domowych warunkach

Obserwuj swoją cerę i jej reakcje na demakijaż, różnice temperatur, jak zachowuje się po kilku godzinach od nałożenia makijażu, czy występują na niej wypryski, jak reaguje na tłuste kosmetyki oraz te, które zawierają w swoim składzie alkohol. W Internecie znajdziesz wiele testów i pomocniczych pytań, które pomogą Ci określić, jaki rodzaj skóry posiadasz.

Jak pielęgnować cerę?

Cera normalna

Jeśli masz skórę normalną, to jesteś prawdziwą szczęściarą. Jest ona bowiem najmniej problematyczna, a przy tym wygląda świetnie w niemal każdej sytuacji. Wystarczy wprowadzić prostą pielęgnację, by wyglądać świeżo i promiennie.

Do pielęgnacji cery normalnej doskonale sprawdzi się:

 

Unikaj natomiast tłustych kremów i kosmetyków z alkoholem.

kosmetyki cera normalna

Cera tłusta

Nadmierna produkcja sebum, zaskórniki i wypryski nie raz spędziły jej posiadaczom sen z powiek. Tym bardziej że taki stan potrafi się utrzymywać nie tylko w okresie dorastania, ale przez długie lata. W przypadku tej cery bardzo ważne jest jej dokładne oczyszczanie, najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Warto pilnować, by nie przesuszyć skóry i stosować preparaty odtłuszczające, a nie wysuszające. Choć to trudne to jednak powstrzymaj się od wyciskania wyprysków i nie nakładaj zbyt wielu warstw makijażu, by przykryć niedoskonałości. Pamiętaj, że skóra potrzebuje oddychać.

Do pielęgnacji cery tłustej doskonale sprawdzi się:

 

Unikaj natomiast kosmetyków zawierających alkohol.

Cera sucha

Cera sucha potrzebuje przede wszystkim intensywnego nawilżania i natłuszczania. Zwróć uwagę na skład kosmetyków, których używasz i zadbaj, by nie było w nim alkoholu. Wybieraj kremy z olejami roślinnymi, emolientami i kwasem hialuronowym. Gruboziarnisty peeling zastąp enzymatycznym i stosuj go raz w tygodniu.

Do pielęgnacji skóry suchej doskonale sprawdzi się:

 

Unikaj natomiast kosmetyków z alkoholem, mydła i gruboziarnistych peelingów.

kosmetyki cera sucha

Cera mieszana

Przetłuszczająca się w strefie T, sucha na policzkach. Może być również na odwrót. Na szczęście nie potrzebujesz stosować do jej pielęgnacji różnych kosmetyków, bo nowoczesne preparaty dostępne na rynku możesz nakładać na całą twarz. Wybieraj te z niezbyt tłustą konsystencją.

Do pielęgnacji cery mieszanej doskonale sprawdzi się:

 

Unikaj natomiast kosmetyków z alkoholem, tłustych kremów i mydła.

kosmetyki cera mieszana

Cera wrażliwa

Sięgnij po naturalne kosmetyki o prostych składach, bez dodatku substancji drażniących i zapachowych. Wybieraj preparaty zawierające łagodzącą alantoinę i wodę termalną. Nie przesadzaj z ilością kosmetyku, jaki nakładasz na twarz, nie eksperymentuj z nowościami dostępnymi na rynku, a wybranych preparatów nie zmieniaj zbyt często.

Do pielęgnacji cery wrażliwej doskonale sprawdzi się:

 

Unikaj natomiast kosmetyków z alkoholem oraz długimi składami zawierającymi potencjalnie drażniące substancje.

kosmetyki do cery wrażliwej

Cera naczyniowa

Wybieraj preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej. Zwróć uwagę, by działały one nawilżająco i wzmacniały barierę ochronną naskórka. Sięgnij również po takie, które mają właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Może to być witamina C, alantoina, pantenol czy witamina E.

Do pielęgnacji cery naczyniowej doskonale sprawdzi się:

 

Unikaj natomiast mechanicznych peelingów, kosmetyków z alkoholem, masek rozgrzewających, mydła i wysuszających preparatów przeciwtrądzikowych.

kosmetyki do cery naczyniowej

Cera dojrzała

Wyeliminuj czynniki, które przyśpieszają proces starzenia, takie jak palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, brak ruchu czy zbyt mało snu. Zadbaj o optymalne nawilżenie skóry, złuszczanie martwego naskórka, a także jej ujędrnienie.

Do pielęgnacji cery dojrzałej doskonale sprawdzą się:

 

Unikaj natomiast kosmetyków z alkoholem i silnie wysuszających.

kosmetyki do cery dojrzałej

Cera trądzikowa, problematyczna

Jest cerą wymagającą i trudną w pielęgnacji. Często samo stosowanie odpowiednich preparatów nie wystarczy i trzeba udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Jednak odpowiednio dobrane kosmetyki pomogą w walce z niedoskonałościami.

Do pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej doskonale sprawdzi się:

 

Unikaj natomiast samodzielnego wyciskania krostek, nakładania zbyt wielu warstw makijażu, który ma na celu zamaskowanie zmian oraz stosowania silnie wysuszających kosmetyków.

kosmetyki do cery trądzikowej

Wiesz już, jaki typ cery posiadasz i po jakie kosmetyki warto sięgnąć. Wszystkie preparaty wymienione w artykule oraz wiele więcej produktów znanych i cenionych marek znajdziesz oczywiście w drogerii Gobli.

Autor wpisu
Anna Tabor

Anna Tabor

Zawodowo zajmuję się copywritingiem i jestem wsparciem w prowadzeniu biznesu dla przedsiębiorców, którzy chcą uwolnić swój czas. Mój najlepszy sposób na relaks to czas spędzony z dobrą książką. Interesuję się nowinkami kosmetycznymi i pielęgnacją ciała.