Peeling skóry głowy - dla kogo?
Peeling trychologiczny może być wykonywany przez każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od rodzaju posiadanych włosów. Przeciwwskazaniami do peelingu są choroby skóry głowy oraz indywidualne zalecenia trychologa lub dermatologa.
Złuszczanie martwego naskórka doskonale sprawdzi się dla osób borykających się z łupieżem, wzmożonym wypadaniem włosów oraz wrażliwą i skłonną do podrażnień i przesuszeń skórą. Pomaga również uregulować wydzielanie sebum, zlikwidować świąd skóry oraz wspomaga osłabione i przyklapnięte włosy.
Jeżeli nie wykonujesz peelingu, a kosmetyki, których używasz, nie oczyszczają dokładnie Twojej skóry głowy, może to skutkować nadmiernym wypadaniem i przerzedzeniem pasm, zatkaniem mieszków włosowych oraz doprowadzić do łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry.
Dlaczego warto stosować peeling trychologiczny?
Jeśli chcesz, żeby Twoje włosy były zdrowe, mocne, pełne blasku, objętości i witalności, koniecznie włącz peeling skóry głowy do swojej pielęgnacji. To must have, by zapewnić stymulację cebulek i pobudzić mieszki włosowe do wzrostu, a przy tym zahamować wypadanie już obecnych włosów. Żaden kosmetyk, nawet najlepszy szampon, nie usunie tak dokładnie zanieczyszczeń oraz pozostałości po produktach do stylizacji i pielęgnacji włosów, jak dobry peeling trychologiczny.
Rodzaje peelingów skóry głowy
Peelingi możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: mechaniczny, enzymatyczny i kwasowy.
Peeling mechaniczny posiada malutkie drobinki pozyskiwane zazwyczaj z mielonej kawy, soli lub sproszkowanych pestek owoców. Skóra głowy jest oczyszczana w trakcie tarcia drobinkami po jej powierzchni. W ten sposób usuwany jest martwy naskórek. Jeśli masz normalną skórę głowy, to tego rodzaju peeling nie przyniesie negatywnych rezultatów. Jednak z przypadku, gdy Twoja skóra jest wrażliwa, skłonna do podrażnień i przesuszona, lepiej wybrać inny rodzaj peelingu.
Peeling enzymatyczny doskonale radzi sobie z usuwaniem martwego naskórka, a przy tym nie podrażnia skóry i nie wymaga pocierania. Tajemnicą tego rodzaju peelingu są właśnie enzymy, które nie tylko rozpuszczają naskórek, ale także doskonale oczyszczają skórę głowy z wszelkich zanieczyszczeń.
Peeling kwasowy działa na podstawie zawartych w swoim składzie kwasów, takich jak np. mlekowy czy owocowy. Nie zawiera drobinek i nie wymaga pocierania, jest więc bezpieczny dla delikatnej i wrażliwej skóry.
O ile posiadaczki skóry normalnej mogą wybrać którykolwiek z peelingów, o tyle skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień rekomendujemy wybór peelingu enzymatycznego lub kwasowego.
Co daje stosowanie peelingu skóry głowy?
Podstawą działania peelingu skóry głowy jest oczywiście delikatne i skuteczne usuwanie martwego naskórka. To jednak nie wszystkie jego zalety i właściwości.
Peeling trychologiczny:
- pobudza mikrokrążenie skóry głowy;
- przyspiesza wzrost włosów i hamuje wypadanie;
- koi podrażnienia;
- doskonale oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków stosowanych do stylizacji i pielęgnacji;
- wzmacnia skórę głowy;
- normuje pracę gruczołów łojowych;
- reguluje wydzielanie sebum;
- zwiększa wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji, takich jak maski, wcierki, szampony, odżywki czy kuracje.
Jak dobrać odpowiedni peeling do rodzaju skóry głowy?
W przypadku suchej skóry głowy postaw na produkty, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu. Warto wybierać takie kosmetyki, w których występuje kwas mlekowy, mocznik oraz składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia i nawilżającym, np. pantenol i alantoina.
Dla osób borykających się z problemem łupieżu doskonałym peelingiem będzie taki, który posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Do przetłuszczającej się skóry głowy najlepsze będą kosmetyki, które zawierają kwas salicylowy.
Peeling skóry głowy - krok po kroku
Włączenie peelingu skóry głowy do pielęgnacji naprawdę nie jest uciążliwe i nie zabiera wiele czasu. Zalecane jest, by w przypadku zdrowej skóry głowy, peeling aplikować nie częściej niż co 7-10 dni. Dzięki temu skóra pozostanie oczyszczona i świeża, a ryzyko ewentualnych podrażnień zostanie zredukowane do minimum. Pamiętaj jednak, żeby przed użyciem kosmetyku zawsze dokładnie przeczytać informacje umieszczone przez producenta na opakowaniu.
- Zmocz włosy (niektóre peelingi można wykonywać również na sucho).
- Nałóż na skórę głowy porcję peelingu.
- Wykonaj delikatny masaż opuszkami palców.
- Pozostaw na 5-10 minut.
- Spłucz dokładnie peeling wodą, umyj włosy łagodnym szamponem i zastosuj ulubioną stylizację.