Listopad, Movember, wąsopad… czyli zapuść wąsy i zadbaj o profilaktykę nie tylko dla jaj!

movember dlaczego warto sie badac

Listopad to miesiąc, w którym dużo się dzieje. W jego pierwszej części jesteśmy myślami przy naszych bliskich, którzy odeszli, później wpadamy w szał zakupów na Black Friday, a pod koniec planujemy zbliżające się dużymi krokami święta Bożego Narodzenia. 

Warto jednak w tym pędzie zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad swoim zdrowiem. Być może Movember będzie do tego świetnym powodem!

Czym jest Movember?

Movember to globalna inicjatywa, która powstała prawie 20 lat temu. Wywodzi się z Australii i Nowej Zelandii. Ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemów zdrowotnych dotykających mężczyzn. Promuje regularne badania profilaktyczne wśród panów. 

W listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, by w ten sposób utożsamić się z akcją. Od wąsów wzięła się też jej nazwa, bo Movember to nic innego jak zlepek dwóch słów – moustache (po ang. wąsy) i November (po ang. listopad).

Co ma na celu Movember?

Movember ma na celu zwrócenie uwagi na męskie problemy zdrowotne i pokazanie możliwości ich rozwiązania. Zachęca również do profilaktyki, bo im wcześniej wykryje się problem ze zdrowiem, tym większa istnieje szansa na jego całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne badanie. Nie dotyczy to tylko, jak się powszechnie sądzi, starszych mężczyzn. Warto badać się już po ukończeniu 20 roku życia.

Movember służy również przełamywaniu tabu. Prowokuje do dyskusji o raku prostaty i jąder. Pokazuje, że dbanie o zdrowie intymne nie jest powodem do wstydu.

Według różnego rodzaju statystyk, mężczyźni żyją znacznie krócej niż kobiety. Co jest tego przyczyną? Czy brak świadomości, niechęć do zgłębienia problemu, brak czasu na odwiedzenie gabinetu lekarskiego? Ciężko stwierdzić.

Dlatego, jeśli jesteś mężczyzną, może to najwyższy czas byś zatroszczył się o swoje zdrowie? A jeśli jesteś kobietą, może takiego wsparcia potrzebuje Twój ojciec, brat, partner, przyjaciel? 

Być może nie wiesz, od czego zacząć. To świetny pretekst, by porozmawiać o historii Twojej rodziny, również pod kątem problemów zdrowotnych i zachorowań na nowotwory. To również doskonały pomysł, by edukować swoich najbliższych z zakresu prowadzenia zdrowego trybu życia.

Garść statystyk*

statystyki movember

Co roku na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Co ciekawe, jest on uleczalny niemalże w 100% przypadków. Oczywiście pod warunkiem jego wczesnego wykrycia.

Nowotwór prostaty dotyka ponad 15 000 mężczyzn rocznie. To trzeci pod względem częstotliwości występowania rodzaj nowotworu w Polsce wśród mężczyzn. Niestety, średnia wieku chorych coraz bardziej się obniża. Jaka jest tego przyczyna? Stres, zła dieta, palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne i inne czynniki ryzyka.

Wielu mężczyzn umiera również na skutek problemów ze zdrowiem psychicznym. Presja, stres i brak pomocy sprawiają, że ginie ich z tego powodu więcej niż w wypadkach. Co roku około 5200 osób odbiera sobie życie, a 85% z tego to mężczyźni.

O tym  zazwyczaj się nie mówi, dlatego Movember to świetna okazja, by zastanowić się nad swoim zdrowiem, zrobić pierwszy krok i właściwie o nie zadbać.

Jak dołączyć do akcji Movember?

 • Jeśli jesteś mężczyzną, to zapuść wąsy (jeśli masz taką możliwość). Jeśli jesteś kobietą, namów do tego swojego partnera.
 • Porozmawiaj z mężczyznami w swoim otoczeniu. Być może zmagają się z jakimś problemem, o którym nie mówią wprost i potrzebują wyciągnięcia przyjaznej ręki, która pomoże im zmierzyć się z tym wyzwaniem.
 • Wesprzyj działania na stronie https://mosznowladcy.pl/wspieraj.
 • Zadbaj o swoją aktywność fizyczną i przejdź lub przebiegnij 60 km w ciągu miesiąca. By mieć dodatkową motywację, możesz zarejestrować się na oficjalnej stronie wydarzenia.
 • Zrób dla siebie coś miłego, coś, co na długo zapamiętasz. Zadbaj nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale i o psychiczne.

Jak zapuścić wąsy?

Chcesz zaangażować się w akcję Movember i zapuścić wąsy? Nigdy ich nie nosiłeś i nie wiesz, jak się za to zabrać?

Przede wszystkim określ, jaki rodzaj i styl wąsów będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. 

Wybór jest spory:

 • starannie przycięte z wywiniętymi ku górze końcówkami;
 • zarost klasyczny, gdy wąsy okalają usta;
 • wąs w stylu Charliego Chaplina, tzw. Toothbrush;
 • w kształcie końskiej podkowy;
 • cienki, tzw. Pencil;
 • podkręcany do góry.
wybierz rodzaj wąsa dla siebie

Niezależnie, który styl wybierzesz, pozwól wąsom na swobodny wzrost. Zapomnij o maszynce do golenia. Zamiast tego zaopatrz się w nożyczki, którymi będziesz przycinać wąsy i nadasz im odpowiedni kształt.

Jeśli to Twoje pierwsze kroki z zapuszczaniem wąsów to nadanie im odpowiedniego kształtu może być pewnym wyzwaniem. Na szczęście masz do pomocy kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o zarost.

Zadbaj o siebie!

Niezależnie czy postanowisz zapuścić wąsy, czy też nie, pamiętaj o regularnych profilaktycznych badaniach. Nie odkładaj ich na później, bo mogą Ci uratować zdrowie, a nawet życie. 

Movember to świetna akcja, by uświadomić sobie istnienie problemu, ale badania warto kontynuować również w pozostałych miesiącach i namówić do nich innych mężczyzn z Twojego otoczenia.

* Statystyki pochodzą ze strony https://mosznowladcy.pl/, oficjalnego organizatora kampanii Movember w Polsce

Autor wpisu
Anna Tabor

Anna Tabor

Zawodowo zajmuję się copywritingiem i jestem wsparciem w prowadzeniu biznesu dla przedsiębiorców, którzy chcą uwolnić swój czas. Mój najlepszy sposób na relaks to czas spędzony z dobrą książką. Interesuję się nowinkami kosmetycznymi i pielęgnacją ciała.