Farbowane włosy, skuteczna pielęgnacja

Farbowane włosy większości z nas kojarzą się ze zniszczonymi. Dziś obalam ten mit, a raczej tłumaczę, jak dbać o włosy farbowane. Farbowanie osłabia kondycję, ale jeśli się przyłożymy i sięgniemy po odpowiednie kosmetyki, możemy zminimalizować zniszczenia lub ich uniknąć. Na koniec znajdziesz kompletną listę najlepszych kosmetyków do włosów farbowanych. Zapraszam na wpis!

Dlaczego farbowanie niszczy włosy?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle farby do włosów je niszczą? Farbowanie włosów polega na chemicznym rozchyleniu ich łusek i przeniknięciu pigmentów, które wypierają naturalny kolor i trwale barwią włosy. Dlatego po farbowaniu włosy często stają się porowate (zmieniają swoją porowatość) i wymagają intensywnego odżywienia i nawilżenia. Musimy zadbać o domykanie łusek podczas pielęgnacji z zabezpieczać włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Które farby najbardziej niszczą włosy, a które najmniej?

Najbardziej włosy niszczą farby drogeryjne. Mają najmniej korzystne składy oraz zawierają wysokie stężenie oksydantu. Jest to spowodowane tym, że farby drogeryjne muszą być uniwersalne. Sięgając po nie, oczekujemy, że farba da efekt podobny do tego na pudełku, bez względu na kolor, jaki mamy obecnie na głowie. Dlatego producenci używają wysokich stężeń oksydantów w farbach, po które może sięgnąć każdy, po to właśnie, aby każdy był z nich zadowolony. Nie ma możliwości wybrać takiego stężenia oksydantu, który jest nam potrzebny i tym samym zredukować zniszczenia. To właśnie oksydant, inaczej utleniacz, rozchyla łuski i niekorzystną sytuacją jest, aby używać wyższego stężenia niż to nam potrzebne.

Dlatego polecam farby profesjonalne. Można dobrać oksydant do swoich potrzeb i już na etapie samego farbowania ograniczymy zniszczenia do absolutnego minimum. Farby profesjonalne zawierają też olejki, ekstrakty i substancje odżywiające włosy. Oprócz samego farbowania intensywnie je pielęgnują. Bardzo dużo o samych farbach oraz o tym, jak farbować pisałam w TYM wpisie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak farbować włosy krok po kroku, przeskocz do artykułu w odnośniku.

Farbowane włosy, jak zminimalizować zniszczenia?

Farbowane włosy potrzebują bardzo intensywnej opieki. Nie, tylko jeśli chodzi o dobór odpowiednich kosmetyków (o tym niżej), ale musimy wyrobić w sobie pewne nawyki, które będą wspierać pielęgnację. Będzie to kilka niekosmetycznych tipów.

Prawidłowe mycie włosów farbowanych

To tyczy się każdego rodzaju włosów. Pisałam o tym w innych wpisach, ale się powtórzę. Wiele z nas myje włosy w niewłaściwy sposób. Przede wszystkim, do mycia używamy zawsze letniej wody, nigdy gorącej lub bardzo zimnej. Ostatnie zmywanie maski lub odżywki robimy chłodną, lub bardzo lekką ciepła (ale nie lodowatą). Im cieplejsza woda, tym bardziej otwiera łuski, a nam chodzi, żeby je zamknąć, zwłaszcza w ostatnim kroku pielęgnacji. Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na głowę. Najlepiej lekko rozcieńczyć go z wodą i spienić go w dłoniach i dopiero wmasować w skórę głowy. Nie zbieramy również włosów na czubku głowy i nie robimy im prania jak Pani na zdjęciu.
Najwięcej zanieczyszczeń zbiera się na skórze głowy. To ją musimy dokładnie umyć, a włosom wystarczy piana, która na nie spadnie. Staramy się je jak najmniej plątać, masując dokładnie skórę głowy.

Nie zawijamy włosów w ręcznik. To słynne chodzenie w turbanie z ręcznika nie jest korzystne. Robimy wtedy świetne środowisko dla bakterii, dostarczając im wilgoci i ciepła. Nie pocieramy również włosów, nie szorujemy ich ręcznikiem. Po myciu włosy często mają otwarte łuski, dlatego musimy ostrożnie się z nimi obchodzić. Najlepiej odsączyć je wgniatając w delikatny i niechropowaty materiał, np. w bawełnę.

Unikaj przesuszania włosów

To tyczy się każdego rodzaju włosów, ale farbowane włosy są wrażliwsze, łatwo je przesuszyć, dlatego musimy unikać niekorzystnego wpływu wysokiej temperatury. Staraj się unikać słońca, stosuj kosmetyki z filtrami UV, a jeśli stosujesz stylizację na ciepło, koniecznie używaj termoochrony.

Jeśli nie musisz, nie farbuj całości

Świetnym sposobem jest farbowanie odrostów. Uważam, że farbowanie każdorazowo całych włosów jest zbędne. Możesz spokojnie robić to, co drugi raz, czyli farbowanie całych włosów, później farbowanie odrostów i tak na zmianę. Jeśli takie rozwiązanie do tej pory nie wchodziło w grę, bo twoja farba blaknie i spłukuję się na długości, to zmień farbę. Bardzo plecami farby Loreal, które są bardzo trwałe i pozwolą na takie rozwiązanie (tutaj znajdziesz recenzję wszystkich serii farb Loreal). Dzięki temu nie będziesz musiała za każdym razem narażać swoich włosów.

Farbowane włosy, dwa filary pielęgnacji

Farbowane włosy potrzebują dwuetapowej pielęgnacji. Pierwszą kwestią jest dostatecznie nawilżenia, odżywienie i intensywna regeneracja. Druga to ochrona koloru. 

Farbowane włosy: nawilżanie, odżywienie, ochrona

Odpowiednia pielęgnacja to połowa sukcesu. Chodzi o to, żeby jak najmniej niszczyć włosy i jak najbardziej je odżywiać, nawilżać i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Do pielęgnacji powinnaś się zaopatrzyć w (lista kosmetyków poniżej):

  • szampon do włosów farbowanych, najlepiej wybrać taki, który będzie pielęgnował włosy i przyczyniał się do ochrony koloru oraz (bardzo ważne!!) dobroczynnie wpływał na skórę głowy. Jak pisałam wcześniej, szamponu używamy głównie na skórę, ważne, aby pomagał ją oczyścić, pielęgnować, delikatnie złuszczyć oraz wzmocnić.
  • odżywka do włosów farbowanych, ponownie, najlepiej wybrać taką, która będzie nawilżać i odżywiać oraz chronić kolor i przedłużać jego trwałość. Odżywki używam po każdym myciu! Dostarcza ona potrzebnych składników, nawilża po każdym myciu, ale także zmiękcza, nabłyszcza i ułatwia rozczesywanie. Zawsze kończ mycie włosów odżywką.
  • maska do włosów farbowanych, stosuj ją raz w tygodniu. Ma na celu nie tylko odżywienie i nawilżenie, ale przedłuża trwałość koloru i nabłyszcza włosy. Maska jest ważna, ponieważ działa intensywnie, pozostawiamy ją też dłużej na włosach. Po umyciu włosów osusz je delikatnych materiałem, nałóż maskę i pozostaw na włosach około 20 minut, najlepiej pod czepkiem. Składniki aktywne, oleje, ekstrakty będą miały szanse intensywnie wniknąć we włosy.
  • maska mocno odżywiająca i nawilżająca, również do stosowania raz w tygodniu (najlepiej na około 20 minut pod czepkiem, jak wyżej). Polecam stosowanie miksu dwóch odżywek, aby za sprawą różnych składów i różnych składników dostarczyć jak najwięcej cennego odżywienia i nawilżenia włosom. Dodatkowo bogata składowo maska, która silnie pielęgnuje, będzie bardzo dużym wsparciem dla farbowanych włosów.
  • serum termoochronne do stylizacji na ciepło. Bardzo ważny kosmetyk, nigdy nie używaj suszarki z ciepłym nawiewem, prostownicy lub lokówki bez termoochrony! Stanowi ona barierę, która chroni włos i minimalizuje zniszczenia.
  • serum olejowe lub silikonowe na końcówki. Również bardzo ważny kosmetyk. Ja serum używam codziennie, nakładam jedną kropelkę na długość włosów od ucha w dół. Ważne, żeby nie nakładać go zbyt dużo, bo ze względu na oleistą konsystencję, obciąży włosy. Serum wygładza łuski oraz „oblepia” włosy tworząc warstwę ochronną. Dzięki temu włosy są mniej narażone na zniszczenia i otwieranie łusek w ciągu dnia.

Przedłużenie trwałości i ochrona koloru

Drugim bardzo ważnym aspektem jest przedłużenie trwałości koloru. Kosmetyki te pojawiły się już wyżej, ale chcę powiedzieć o nich kilka słów. Warto włączyć je do pielęgnacji włosów farbowanych, ponieważ często zawierają filtru UV, które chronią porowate farbowane włosy oraz chronią kolor przed blaknięciem. Często w składach mają emolienty (oleje, silikony), które zatrzymują nawilżenie wewnątrz włosa oraz pokrywają go oleistą warstwą, dając dodatkową ochronę przed zniszczeniami. Dodatkowo często mają składniki nabłyszczające oraz przedłużające trwałość koloru.

Kosmetyki, które polecam

Szampon do włosów farbowanych. przede wszystkim oczyszczenie, delikatne złuszczenie i wzmocnienie skóry głowy, dodatkowo nawilżenie włosów i ochrona koloru. To wszystko zapewnią nam te kosmetyki:

  • Goldwell Rich Repair. Szampon odżywia, nawilża i chroni kolor. W składzie znajdziemy lanolinę, która odżywia, uelastycznia i silnie regeneruje. Wyciąg z wierzby czarnej, który dobroczynnie działa na skórę głowy, odblokowuje pory oraz łagodzi. Kwas mlekowy również pielęgnuje skórę, delikatnie złuszcza naskórek (co często zaniedbujemy, jeśli chodzi o skórę głowy!), nawilża.
  • Kemon ACTYVA Colore Brillante. Ten szampon do włosów farbowanyh zawiera wyciąg z wiśni, który działa antyoksydacyjne i przeciwzapalnie, nawilża skórę, wykorzystywany jest do produkcji peelingów enzymatycznych, więc delikatnie złuszcza skórę. Ekstrakt z soku z borówki działa odżywczo, antyoksydacyjne i bakteriobójczo. Olejek bergamotowy działa antyseptycznie, przyspiesza regenerację skóry, zmniejsza potliwość.
  • Schwarzkopf BC Color. Szampon nabłyszczający do włosów zmęczonych farbowaniem. W składzie znajdziemy hydrolizowaną keratynę (keratyna to białko, główny budulec włosa), która uzupełnia ubytki w strukturze włosów. Olej z pestek moreli wygładza, odżywia i tworzy bardzo delikatny film ochronny. Kwas mlekowy działa antybakteryjnie, zapobiega tworzeniu ognisk zapalnych, delikatnie złuszcza.

Farbowane włosy, najlepsze odżywki

W zestawianiu takie, które działają odżywiająco i nawilżająco, zapewniają dodatkową ochronę w ciągu dnia, nabłyszczają włosy i zabezpieczają kolor.

  • Goldwell Color Extra Rich. Aktywne składniki wnikają w głąb włosa, odżywiając i regenerując zniszczenia. Odżywka wydobywa naturalny blask, podkreśla kolor, przedłuża jego trwałość. 
  • Matrix Biolage Colorlast. Odżywka do włosów farbowanych, która maksymalnie przedłuża trwałość koloru. Intensywnie dba o włosy, zapewniając dobrą kondycję między kolejnymi koloryzacjami.

Maska, odżywienie i regeneracja

Proponuję kosmetyki, które bardzo silnie nawilżą, wzmocnią i odżywią farbowane włosy. 

  • Anwen, maska odżywcza z winogronem i keratyną. Maska to moc składników odżywczych i nawilżających. Zawiera aloes, glicerynę, olej z winogron, keratynę oraz jedwab. Regeneruje i dzięki zawartości keratyny uzupełnia ubytki w strukturze włosa.

Podsumowanie

Farbowane włosy wymagają odrobinę wiedzy, uwagi i dobrych kosmetyków. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będą piękne, zdrowe i zadbane. 

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.