Suszarka do włosów bez tajemnic

Wyobrażasz sobie codzienność bez niej? Jeśli tak, to pewnie bardzo rzadko myjesz włosy, masz bardzo krótkie lub pozwalasz im wysychać naturalnie. Jednak wiele z nas używa jej nawet codziennie i nie wyobraża sobie codziennej stylizacji bez suszarki. W dzisiejszym wpisie napiszę o tym, jakie funkcje powinna posiadać dobra suszarka do włosów, jak działa suszarka z jonizacją, jaką wybrać oraz czy suszenie jest bezpieczne? Zapraszam!

Suszarka do włosów, jak ją wybrać?

Moja poprzednia suszarka była takim podstawowym modelem sprzed kilkunastu lat. Kiedy zaczęłam interesować się włosami i ich pielęgnacją, okazało się, że powinnam ją bezwzględnie wymienić. Nie posiadała funkcji jonizacji, a temperatura była domyślna, czyli tylko gorący nawiew. Kiedy zorientowałam się, ile krzywdy wyrządzam swoim włosom, sprzęt wylądował w koszu. Zresztą wtedy na ich uratowanie było już za późno i musiałam ściąg się na krótko, żeby móc zapuścić zdrowe włosy. Bez obaw, to była wina wielu czynników, w tym nieudanego rozjaśniania włosów.

Jakie funkcje powinna posiadać dobra suszarka do włosów?

Regulacja temperatury

Musi mieć możliwość regulacji temperatury. Interesuje nas trzystopniowa regulacja, ale używać będziemy jedynie chłodnego i średniego nawiewu. Suszarki zazwyczaj mają te trzy poziomy temperatury. Zresztą, jeśli znajdziemy taką z dwoma poziomami nie radziłabym po nią sięgać. Najczęściej jeden z tych nawiewów jest gorący.

Moc suszarki

Kolejną ważną kwestią jest moc suszarki. Uważam, że nie warto interesować suszarkami o mocy poniżej 2000W. Moc suszarki determinuje, jak szybko wysuszymy włosy. Do krótkich włosów powinna wystarczyć moc do 1400W, ale dobra suszarka będzie nam służyć długie lata, a wiadomo, że kobieta zmienną jest. Jeśli zdecydujemy się zapuścić włosy, to będziemy cały czas mieć dobry sprzęt odpowiedni dla naszych potrzeb.

Suszarka z jonizacją

Słyszałam już, że jonizacja to jedynie marketingowe hasło. Nic bardziej mylnego. Funkcja jonizacje działa i uważam, że jest niezbędna w suszarce. Zapobiega elektryzowaniu się włosów oraz dba o ich kondycję. Poniżej wytłumaczę dokładnie jak działa jonizacja oraz dlaczego jest niezbędna w suszarce.

Rozmiar, waga, długość kabla

Suszarka nie może być zbyt ciężka. O ile ciężką suszarką można wysuszyć włosy komuś, tak używanie samemu dużo ważącego sprzętu jest kłopotliwe. Suszarki z jonizacją i potrójnym nawiewem są ogólnie większe i cięższe od małych turystycznych suszarek, jednak jest bardzo dużo w miarę lekkich modeli.

Rozmiar

Bardzo często szukamy małych suszarek. Zbyt duża nie jest praktyczna ze względu na ciężar i umieszczenie jej w bagażu, kiedy wyjeżdżamy. Obecne suszarki podzieliłabym na duże i bardzo duże. Liczba małych i dobrych suszarek (o dużej mocy i z funkcją jonizacji) jest ograniczona. To kryterium postawiłabym na ostatnim miejscu. Dlaczego? Suszarka nawet w kwaterach prywatnych, nie tylko w hotelach, zaczyna być standardem, nie musimy więc wszędzie zabierać jej ze sobą. Z drugiej strony, sama wolałabym kupić małą suszarkę tylko na wyjazdy i większą do użytku domowego, niż na co dzień używać małej, a gorszej jakościowo.

Długość kabla

Bardzo ważna cecha! Krótki kabel jest do niczego. Kto miał, ten wie. Ja miałam suszarkę z bardzo krótkim kablem i zawsze używałam jej z przedłużaczem, jako że nie mam gniazdka bezpośrednio przy lustrze. Co więcej, kiedy czasem układam komuś włosy dłuższy kabel z obrotową końcówką jest nieoceniony.

Jaka suszarka do włosów jest najlepsza? Co polecam?

Najlepiej jest mi polecać to, co sama przetestowałam. Moim faworytem jest suszarka Fox Smart Red. Sugerowałam się parametrami oraz popularnością, jakim sprzęty cieszą się w naszym sklepie. Ta suszarka sprzedaje się, jak świeże bułeczki, Dla mnie posiada wszystko, co idealna suszarka powinna posiadać. Ma możliwość regulacji temperatury nawiewu, jonizację i długi kabel. Moc suszarki to aż 2100W, a czas nieprzerwanego suszenia to, jak podaje producent, do 1000 godzin. Oczywiście jest mała szansa, że ktokolwiek używa suszarki bez przerwy przez tyle godzin, ale plusem jest to, że sprzęt w ogóle się nie nagrzewa.

Teraz wiem, jak niszczący dla włosów jest tylko gorący nawiew. Całe ostatnie lato używałam chłodnego nawiewu, teraz przerzuciłam się na średni. To kolosalna różnica, jeśli chodzi o kondycję włosów! Zawsze po suszeniu miałam odstające włoski, często też elektryzowały mi się włosy. Obecnie po suszeniu mam gładkie włosy, bez żadnych wyraźnie przesuszonych końców.

Dobra suszarka kompaktowa

Małych wersji jest mniej, ale są! Bardzo polecam wersję kompaktową Fox Smart. Możesz dostać ją u nas w trzech kolorach. Suszarki wyglądają świetnie, a przy tym są małe i lekkie. Parametry? 3 poziomy regulacji temperatury, jonizacja, 1000 godzin pracy oraz wysoka moc 2100W. Kupując tę wersję nie rezygnujemy z najwyższej jakości.

Suszarka do włosów z jonizacją, warto?

Warto! Ja zauważyłam dużą różnicę. Kiedyś cały czas miałam naelektryzowane włosy, zwłaszcza zimą. Myślałam, że to kwestia czapek i szalików, plastikowych grzebieni. Próbowałam kosmetyków antystatycznych, grzebienie zamieniłam na drewniane, a problem trwał. Dlaczego? Krótko i bez nudy wytłumaczę, czym jest jonizacja i dlaczego włosy się elektryzują.

Jak działa jonizacja?

Kiedy suszymy włosy dmuchamy na nie suszarką, a podmuch sprawia, że odparowuje woda. Wraz ze zmianą i wzrostem temperatury na głowie tworzą się dodatnio naładowane ładunki elektryczne, kationy. Włosy również naładowane są dodatnio. Jednakowo naładowane ładunki odpychają się. Dlatego po użyciu suszarki włosy często się elektryzują, a my wyglądamy jak porażeni prądem. Chyba nikomu nie muszę opowiadać, jak ciężko zapanować nad naelektryzowanymi włosami, zwłaszcza kiedy musimy je ułożyć. Warto więc sięgnąć po suszarkę z funkcją jonizacji. Jonizację najczęściej uruchamia się oddzielnym przyciskiem. Ten przycisk uwalnia jony, czyli ujemne ładunki, które neutralizują ładunki dodatnie. Dlatego włosy przestają się elektryzować.

 Co więcej, na czas jesieni i zimy, kiedy pocieramy włosami o dodatkowo naładowane swetry, czapki i szaliki, warto zaopatrzyć się w szczotkę, która zapobiega elektryzowaniu podczas suszenia. Polecam szczotki Olivia Garden Nano Thermic, które posiadają specjalną powłokę, zapobiegającą elektryzowaniu.

Czy suszarka niszczy włosy?

Stawiam, że każdy z czytających, zadał sobie nie raz to pytanie. Ja myję i suszę włosy codziennie. W wielu miejscach przeczytacie, że to niszczy włosy. A ja się nie zgadzam. Prawidłowe mycie oraz prawidłowe suszenie neutralizuje negatywne czynniki do minimum.

Jak prawidłowo suszyć włosy?

  • Przede wszystkim zadbaj o dobrą suszarkę. Powinna mieć regulację temperatury oraz funkcję jonizacji.
    Używaj chłodnego lub średniego nawiewu, nigdy gorącego. Gorące powietrze wysusza i uszkadza włosy. Możesz włączyć najsilniejszy nawiew, wtedy czas suszenia będzie krótszy.
  • Zachowuj odległość! Nie przykładaj suszarki do samej głowy, nawet jeśli używasz chłodnego nawiewu. Zaczynaj suszenie od głowy, staraj się, aby strumień powietrza przy okazji podsuszał końce.
  • Używaj termoochrony! Kosmetyki termoochronne dodatkowo nawilżają włosy i sprawiają, że nawilżenie nie ucieka z włosów podczas suszenia. Dzięki dodatkowej ochronie unikniemy przesuszania.
  • Staraj się zmieniać położenie suszarki, nie susz zbyt długo jednego pasma włosów.
  • Suszenie włosów, jeśli wykonujemy je poprawnie, czasem jest korzystniejsze, niż pozostawienie mokrych. O wiele lepiej jest użyć suszarki niż kłaść się do łóżka z mokrymi włosami lub na mokre włosy nakładać czapkę. Ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i osłabia skórę naszej głowy.

Podsumowanie

We wszystkim trzeba zachować umiar. Suszarka może niszczyć włosy, ale może też być sprzymierzeńcem. Jeśli zastosujesz się do moich porad, Twoje włosy będą bezpieczne.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.