Strzyżenie włosów w domu, podstawy

Czy strzyżenie włosów w domu jest trudne? Czego potrzebujesz? Jak się do tego przygotować? Co zrobić w razie nieudanego cięcia? Czy można obciąć włosy zwykłymi nożyczkami? W tym wpisie odpowiadam na wszystkie pytania, które chcesz zadać odnośnie do obcinania włosów w domu.

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Wszystkiego o nożyczkach do obcinania włosów, wraz z propozycjami najlepszych według mnie modeli.
  2. Wszystkiego o maszynkach do strzyżenia włosów z maszynkami, które polecam.
  3. Czy specjalnej potrzebujesz pelerynki, klipsów i grzebienia?
  4. Po co podcinać włosy, jeśli się je zapuszcza?
  5. Na końcu znajdziesz linki do wpisów, jak obciąć włosy, grzywkę oraz jak ostrzyc włosy maszynką.

Czy obcinanie włosów w domu jest trudne?

Tak i nie. Jeśli chcesz wykonać w domu skomplikowane i artystyczne strzyżenie, a nigdy nie miałaś lub miałeś w ręku nożyczek, to raczej nic z tego nie wyjdzie (chyba że jesteś ukrytym talentem, chociaż nawet w tym wypadku potrzeba wprawy). Kiedy natomiast chcesz podciąć końcówki, delikatnie wycieniować włosy, podciąć grzywkę lub ostrzyc krótkie włosy maszynką, nie musisz się obawiać. Po przeczytaniu tego wpisu wykonasz bez przeszkód swoje pierwsze cięcie i w przyszłości zaoszczędzisz na cięciach „kosmetycznych” w salonie fryzjerskim. Nawet jeśli na metamorfozy nadal będziesz wybierać się do fryzjera, te prostsze czynności wykonać sami.

Nożyczki

Pierwsze, co przychodzi do głowy, kiedy mówimy o podcinaniu włosów to nożyczki. Dlatego też od nich zaczynam.

Czy można obcinać włosy zwykłymi nożyczkami?

Gdybym miała wybrać taką najważniejszą zasadę podcinania włosów w domu, to powiedziałabym: „nigdy nie obcinaj włosów zwykłymi nożyczkami”. Robiąc to, możemy zniszczyć włosy i wyrządzić im krzywdę. Jeśli macie ostre nożyczki do papieru, które tną nawet grubą tekturę i wydaje się Wam, że są super ostre, to nie obcinajcie nimi włosów, bo nie są ostre i nie są odpowiednie. Tutaj musicie zainwestować w nożyczki fryzjerskie, profesjonalne. Są one odpowiednio wyprofilowane oraz zrobione z odpowiedniego materiału (powinny być ze stali nierdzewnej). Bardzo polecam FOX Student. Służą mi już ponad dwa lata, są lekkie, poręczne, wytrzymałe i niesamowicie ostre. 

Jaka jest różnica między nożyczkami fryzjerskimi a zwykłymi?

Zwykłe nożyczki, nawet te naostrzone naruszają strukturę włosa, strzępią go. To nie jest różnica widoczna „na oko”, ale jeśli obetniemy włosy takimi nożyczkami, to gratisowo otrzymujemy rozdwojone końcówki w przyszłości. Włosy obcięte profesjonalnymi nożyczkami nie będą zniszczone, a końcówki dłużej zachowają zdrowie i będą bardziej odporne. Dodatkowo nożyczki do podcinania włosów powinny być używane tylko do tej czynności. Jeśli podkusi Cię, żeby wyciąć kółko z papieru, a wszystkie inne nożyczki się pochowały, trudno. Cięcie tymi nożyczkami innych powierzchni niż włosy stępi je i sprawi, że na ostrzach powstaną ubytki. Nożyczki przestaną spełniać swoją funkcję i zaczną urywać włosa. Także punkt pierwszy i podstawowy: dobre nożyczki, bez tego nie zaczynaj.

Maszynka do strzyżenia włosów

Dla Pań strzyżenie włosów w domu to nożyczki. Dla Panów, maszynki. Tutaj też polecałabym sprzęt profesjonalny. Dlaczego? Firmy, które produkują sprzęty do salonów, ze swoich rąk wypuszczają dużo lepsze egzemplarze. Takie maszynki muszą służyć profesjonalistom, są więc wygodne i dużo, dużo bardziej wytrzymałe. W salonach maszynka pracuje kilka godzin dziennie i często wytrzymuje lata. Do użytku domowego jest to inwestycja długoterminowa. Dodatkowo cena maszynki profesjonalnej może Cię zaskoczyć! Jeśli myślisz, że to bardzo drogi sprzęt, to mylisz się. Niedrogą, a świetną opcją do użytku domowego jest zestaw do strzyżenia Wahl HOME Deluxe. DO kupienia w zestawie z bardzo pomocnym trymerem (umożliwia precyzyjne strzyżenie w okolicach uszu, bokobrodów czy na szyi). Posiada aż 10 nakładek do różnych długości, co daje możliwość wykonania porządnie pocieniowanego strzyżenia. Ostrze wykonane jest z hartowanej stali nierdzewnej. 

Czy potrzebuję dodatkowych akcesoriów?

Strzyżenie włosów w domu a akcesoria. Peleryna, klipsy, grzebień i inne cuda? Często można przeczytać, że są niezbędne do wykonania domowego strzyżenia, ale czy jest tak naprawdę? Otóż nie. Ja posiadam profesjonalny grzebień i go używam. Kosztował grosze, a pomaga mi w rozdzielaniu przedziałka, oddzielaniu sekcji włosów, używam go nie tylko do strzyżenia (ja bardzo chwalę sobie ten). Jednak można użyć innego narzędzia, które mamy pod ręką. Zamiast peleryny można użyć ręcznika, a klamerki zastąpią spinki i klamry, których używamy do upinania fryzur. To jest oczywiście kwestia wygody, bo o ile te akcesoria nie są nam potrzebna, ułatwiają życie. Ja nie wyobrażam sobie farbowania włosów bez specjalnej miseczki i pędzelka, a moja mama miesza farby w plastikowym kubku. Każda z nas ma swoje nawyki i przyzwyczajenia. Jeśli tak będzie Ci wygodniej, możesz dokupić grzebień, klamry i inne akcesoria, ale jeśli chcesz zminimalizować koszty, zupełnie się tym nie przejmuj.

Zapuszczam włosy, czy muszę podcinać końcówki?

Często osobom, które zapuszczają włosy, wydaje się, że lepszym wyjściem jest niepodcinanie końcówek. Krążą też mity o tym, że częściej podcinane włosy, później szybciej rosną. Obalam obydwa argumenty. Podcinanie końcówek jest konieczne. Częstotliwość zależy od kondycji włosów. Moje końcówki prawie w ogóle się nie rozdwajają i mogę sobie pozwolić na podcinanie dwa razy w roku. Zniszczone włosy będą potrzebować częstszych spotkań z nożyczkami. A jeśli chcesz podcinać włosy rzadziej, to zadbaj o ich kondycję, taka moja przewrotna rada. Jeśli Twoje włosy „nie rosły”, a zaczęły po obcięciu całej zniszczonej partii, to wiedz, że wszystko jest tak, jak było do tej pory. Włosy rosną w tym samym tempie. Wcześniej nie było widać ich przyrostu, ponieważ wszystko, co urosło, wykruszyło się na zniszczonych końcach. Wtedy wydaje się nam, że włosy stoją w miejscu, ale tak nie jest. To dlatego osoby, którym „nie rosną włosy” nadal mają odrosty.

Strzyżenie włosów w domu

 O tym pisałam już w innych wpisach i teraz tylko zostawię do nich odnośniki.  Jeśli jesteście zainteresowani, jak wykonać poszczególne strzyżenia, zapraszam do wpisów:

Podsumowanie

Strzyżenie włosów w domu wcale nie musi być trudne. Warto zacząć od mniej radykalnych cięć i znacznego skrócenia na długości, żeby nabrać pewności i w rękach i wprawy. Obcinanie włosów samemu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a mi również daje satysfakcję.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.