Zdrowe, pełne blasku i witalności włosy to marzenie wielu kobiet. Jednak, by właśnie takie się stały, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób dbać o zniszczone włosy, żeby przywrócić im zdrowie i naturalny blask? W artykule dzielimy się z Tobą tajnikami odpowiedniej pielęgnacji włosów zniszczonych i przedstawiamy pięć kroków do pięknych, nawilżonych i odżywionych kosmyków.
Po czym poznać, że włosy są zniszczone?
Czy na Twojej szczotce po czesaniu zostaje więcej niż kilkanaście włosów? Po myciu pasm widzisz mokry kłębek w wannie lub pod prysznicem? Nadmierne wypadanie to jedna z oznak, że Twoje pasma są osłabione i wymagają podjęcia odpowiednich działań, by przywrócić im piękny wygląd.
Włosy zniszczone zazwyczaj są suche, szorstkie i matowe, mają rozdwojone końcówki, łatwo się łamią i puszą, ciężko jest je ułożyć. Dzieje się tak dlatego, że ich struktura została uszkodzona, a połamany i porowaty włos nie przepuszcza składników odżywczych i wody na całej swojej długości. Niestety, nie ma magicznego sposobu na szybką odbudowę, ale na szczęście, dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz znacznie poprawić ich wygląd.
Co szkodzi włosom?
Elementów wpływających na kondycję pasm jest naprawdę wiele, m.in.:
- nieodpowiednia pielęgnacja źle dopasowana do rodzaju włosów;
- czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne, mróz czy wiatr;
- brak odpowiedniego nawilżenia;
- zbyt częste lub nieumiejętnie przeprowadzone zabiegi koloryzujące – farbowanie i rozjaśnianie;
- używanie akcesoriów do stylizacji włosów takich jak suszarka, lokówka czy prostownica;
- dieta uboga w tłuszcze.
Jak dbać o zniszczone włosy?
1. Zetnij zniszczone partie
Jeśli chcesz przywrócić zdrowie i piękny wygląd Twoich włosów, to pierwszą rzeczą, jaką powinnaś wykonać, jest wizyta u fryzjera i pozbycie się rozdwojonych końcówek i zniszczonej partii włosów. Bez tego ani rusz. Nawet jeżeli masz długie kosmyki, które przez jakiś czas zapuszczałaś i szkoda Ci je obcinać, to niestety ich podcięcie będzie konieczne.
Rozdwojone końcówki szybko się łamią, a do tego utrudniają rozczesywanie. Nie da się ich całkowicie zregenerować. Owszem, możesz poprawić ich stan, ale będzie to tylko krótkotrwały efekt. Tym bardziej że zniszczenia obejmują coraz większą powierzchnię włosa, więc po jakimś czasie możesz zauważyć rozdwojenia nawet przy nasadzie.
2. Używaj odpowiedniej szczotki do czesania
Czy wiesz, że w pielęgnacji włosów bardzo ważne jest także stosowanie odpowiednich akcesoriów do ich układania i rozczesywania? Właściwie dobrana szczotka czy grzebień zapobiegną uszkodzeniu pasm, delikatnie je rozczeszą, zadbają o ich kondycję i poprawią stan skóry głowy. Świetnie sprawdzą się do tego szczotki marki Olivia Garden dostępne w drogerii Gobli.
3. Postaw na odpowiednie kosmetyki
Jeśli jesteś posiadaczką zniszczonych włosów, to potrzebujesz produktów do intensywnej pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się do tego celu odżywki i maski regenerujące, które zapewnią włosom odpowiednie nawodnienie.
Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie pasm poprzez stosowanie olejków i serum do włosów, które możesz nakładać bezpośrednio na końcówki albo ich niewielką ilość zmieszać z szamponem czy odżywką. Dzięki temu kosmyki staną się elastyczne i nie będą się łamać.
Do codziennej pielęgnacji włącz również kosmetyki zawierające w swoim składzie keratynę. To naturalny budulec włosa, który pomoże w rekonstrukcji mostków dwusiarczkowych, dzięki czemu pasma staną się wygładzone i odzyskają zdrowy wygląd.
Kiedy potrzebujesz intensywnej kuracji, a Twoje pasma są cienkie i nadmiernie wypadają, świetnym rozwiązaniem będą ampułki i wcierki do włosów.
Zwróć uwagę, by preparaty, których używasz, zawierały:- humektanty, czyli substancje nawilżające: miód, panthenol, kwas hialuronowy, aloes, mocznik;
- proteiny, czyli substancje odbudowujące: hydrolizowana keratyna, proteiny jajeczne i zbożowe;
- emolienty: oleje (słonecznikowy, migdałowy, z kiełków pszenicy, arganowy) i silikony o działaniu wygładzającym, które tworzą na włosach filtr, zabezpieczający przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody.
4. Chroń włosy przed zniszczeniami
Bez odpowiedniej ochrony nawet najlepsze kuracje regenerujące nie przyniosą pożądanych efektów. Skoro już poświęciłaś swój czas na odpowiednią pielęgnację, odżywienie i nawilżenie włosów, warto zatrzymać ten stan na dłużej.Ogranicz stosowanie akcesoriów do stylizacji wymagających wysokiej temperatury: prostownicy, lokówki czy suszarki z gorącym nawiewem. Pozwól odpocząć swoim pasmom od zabiegów koloryzacyjnych czy trwałej. Nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych, noś kapelusz, a na mrozie czapkę i unikaj długich kąpieli w chlorowanej czy słonej wodzie.5. Sprawdź swoją dietę
Na kondycję włosów ma również duży wpływ to, w jaki sposób się odżywiamy. Jeśli spożywasz duże ilości słodyczy, przetworzonego jedzenia, a posiłki są ubogie w warzywa i owoce, to może się to odbić na wyglądzie Twoich pasm. Zamiast tego postaraj się włączyć do diety produkty bogate w białko, witaminy i składniki mineralne. Pij dużo wody. Polub siemię lniane, które świetnie wpływa na zdrowie włosów.Jak jeszcze możesz pomóc swoim zniszczonym włosom?
Pamiętaj, że włosy nie lubią gorącej wody. Najlepsza do mycia jest woda o letniej temperaturze, a ostatnie płukanie warto zakończyć zimnym strumieniem, który domknie łuski włosów. Unikaj tarcia ręcznikiem, rozczesuj pasma delikatnie, staraj się nie szarpać i upinaj do snu. Gdy Twoje włosy są wystarczająco długie najlepiej zapleć je na noc w warkocz. Nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami.
Bardzo ważna jest również systematyczność i odpowiednia codzienna pielęgnacja. Zanim włosy odzyskają zdrowie i kondycję może minąć nawet kilka miesięcy, choć pierwsze efekty zapewne zobaczysz już po kilku myciach.