Intensywna regeneracja włosów w 5 krokach

Suche i zniszczone włosy to problemy, które cały czas napotykam na wszystkich włosowych grupach i forach. Utrzymanie włosów w dobrej kondycji wymaga nakładów czasu, pieniędzy oraz wielu wyrzeczeń. Na dobrą sprawę mogłybyśmy przestać używać prostownicy, suszarki, zrezygnować z farbowania, a włosy wiązać codziennie w kucyk. Jednak przecież włosy są dla nas, a nie my dla włosów! Dziś wpis o tym, co zrobić, jeśli przesadzimy z rozjaśnianiem lub stylizacją, a nasze włosy staną się suche, matowe, czyli intensywna regeneracja włosów.

Suche włosy i zniszczone włosy. Czym się różnią?

Chciałabym zacząć od tego, że suche i zniszczone włosy to nie to samo. Zazwyczaj zniszczone włosy są suche. Natomiast nie zawsze suche włosy są zniszczone. Posiadaczki kręconych włosów, wiedzą, że ten typ tak ma, czyli włos jest suchy z natury, ale niekoniecznie musi być w złym stanie. Dziś skupię się na pielęgnacji zniszczonych włosów o problemie suchych niezniszczonych powstanie oddzielny wpis.

Jak wyglądają zniszczone włosy?

Zniszczone włosy są suche, szorstkie, pozbawione blasku, mają rozdwojone końcówki, tendencję do puszenia się i elektryzowania. Bardzo często się plączą, ciężko je zdyscyplinować. Bardzo zniszczone włosy mogą być odporne nawet na stylizację lokówką czy prostownicą. Podczas stylizacji na ciepło wyginają się w różnych kierunkach, a ułożenie fryzury wymaga zastosowania mocnych kosmetyków. Charakteryzację tego typu włosów wtrąciłam tu dla zachowania porządku, ale myślę, że każdy, kto ma zniszczone włosy, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. 

Co niszczy włosy?

Regeneracja włosów będzie łatwiejsza, jeśli dowiemy się, co niszczy włosy i zmniejszymy negatywne czynniki. Często mówi się o tym, że włosy są genetycznie słabe, rzadkie, cienkie, zniszczone. Jest w tym trochę prawdy i trochę fałszu. Zgodzę się z tym, że typowy słowiańskie blond ciężko będzie doprowadzić do grubej azjatyckiej niskoporowatości. Sama na swoim przykładzie wiem, że porowatość włosów można zmienić i dzięki odpowiedniej pielęgnacji dorobić się z włosów w opłakanym stanie, gładkich i błyszczących. Włosy nie mogą być zniszczone przez “geny”. Niszczymy je przez brak ich zabezpieczania i nieodpowiednią pielęgnację (lub jej brak).

Włosy niszczy odpowiednia stylizacja i brak termoochrony, inwazyjne zabiegi chemiczne takie jak rozjaśnianie lub trwała ondulacja, kosmetyki do stylizacji, które nie są bezpieczne dla włosów, ale również nieodpowiednie suszenie i czesanie.

Regeneracja włosów, od czego zacząć i czego nie robić?

Rozpisałam się jak zawsze, ale już nie przedłużam i przechodzę do konkretów.
Zacznę od złych praktyk. Zanim powiemy sobie o tym, jak dbać o zniszczone włosy, chciałabym napisać o tym, czego nie wolno robić, jeśli włosy są w złej kondycji.

Zrób przegląd swojej stylizacji i złych nawyków

Bezstronnie popatrz na to, jak traktujesz swoje włosy. W tym akapicie zbiorę kilka złych praktyk, które musisz wyeliminować lub zmienić nieco swoje podejście. Im bardziej poważnie do tego podejdziesz, tym bardziej skuteczna będzie Twoja regeneracja włosów.

Stylizujesz włosy ciepłym nawiewem suszarki, lokówką lub prostownicą bez termoochrony?

Robisz swoim włosom wielką krzywdę. Zainwestuj w serum termoochronne i upewnij się, że używasz wyżej wymienionych narzędzi poprawnie. Pamiętaj, że prostownicę lub lokówkę bezpieczniej jest nastawić na większą temperaturę i raz “przejechać” po włosach niż używać niskiej temperatury i powtarzać czynność kilkakrotnie. Brak termoochrony to wielki błąd. Serum chroniące przed temperaturą stanowi barierę między gorącem a włosami. Nigdy go nie pomijaj.

Używasz gumek z metalowymi elementami, mocno ściskasz włosy?

Nie rób tego. Metalowe elementy wciągają włosy, urywają je. Mocne ściskanie cienką gumką powoduje, że w tym miejscu włosy się wycierają i stają się jeszcze słabsze. Na rynku jest teraz mnóstwo pięknych i szerokich gumek do włosów. Im szersza i bardziej miękka, tym lepiej.

Wyszarpujesz włosy spod szalika, paska od torebki?

Wiem, że ciężko jest za każdym razem pamiętać, aby delikatnie wyciągnąć włosy spod ubrania, zwłaszcza kiedy się spieszymy. Codzienne pocieranie włosów o elementy garderoby znacznie osłabia ich kondycję. Ja bardzo często związuję włosy, kiedy gdzieś idę, a dopiero po dotarciu do miejsca docelowego, rozpuszczam. Dzięki temu unikam niepotrzebnych otarć, a dzięki grubej gumce nie mam na włosach odgnieceń.

Unikaj spania w mokrych i rozpuszczonych włosach

 Może się to wydawać niepozorne, ale spanie w mokrych włosach sprzyja rozwojowi bakterii i osłabia kondycję skóry głowy. Natomiast spanie w rozpuszczonych włosach sprawia, że naruszamy łuski. W nocy często zmieniamy pozycję, “kręcimy się”, a wtedy ocieramy włosami o poduszkę. Najlepiej na noc związać włosy w warkocz.

Regeneracja włosów w 5 krokach

Jeśli już wiesz, jakich praktyk unikać i masz opanowane powyższe punkty, przejdźmy do dalszych kroków. Wyeliminuj złe nawyki i skup się na regeneracji włosów. Od czego zacząć? Pomoże Ci 5 poniższych kroków.

1. Sprawdź stan swoich końcówek. Jeśli są rozdwojone, podetnij włosy

O tym pisałam już wiele razy. Wiele osób nie chce podcinać końcówek, ponieważ zapuszcza włosy. Jeśli masz zdrowe i mocne włosy, to możesz ich nie podcinać (chociaż ja uważam, że dwa razy w roku powinno się wykonać tę kosmetyczną poprawkę). Jeśli Twoje włosy są zniszczone, zacznij od końcówek. Dlaczego? Ponieważ nie robiąc tego, regeneracja włosów nie przyniesie zamierzonych efektów. Wynika to z budowy włosa pokrytego łuskami. Zdrowe włosy mają mocno przylegające łuski. Natomiast zniszczone mają nieszczelne rozchylone łuski. Obrazowo mówiąc taki włos cały czas się obiera z łusek, a zniszczenia idą coraz bardziej do góry. Bardzo zniszczone końcówki mogą się wykruszać lub odpadać, dlatego często osoby ze zniszczonymi włosami mają bardzo mały lub żaden przyrost. Tak naprawdę włosy rosną w normalnym tempie, ale to, co urośnie, ściera się na końcówkach. Dlatego proszę, podetnij włosy.

2. Pielęgnacja: maska, odżywka i szampon do włosów

Bardzo ważny krok! Używaj odpowiednich kosmetyków. Szampon ma delikatnie oczyszczać skórę głowy, odżywka dostarczać cennych składników i chronić, a maska ekstremalnie odżywiać i odbudowywać. Ewentualnie możesz pominąć maskę, ale przy mocno zniszczonych włosach radziłabym postawić na całą trójkę.

Szampon
Pamiętaj, że szampon przeznaczony jest głównie do mycia skóry głowy. To tutaj, od skóry, przetłuszczają się włosy. Najlepiej jeśli nałożysz szampon na mokre dłonie, rozetrzesz go i dopiero wtedy zaczniesz masować skórę głowy.

Odżywka
Używaj po każdym myciu! Słyszę czasem, że ktoś rezygnuje z używania odżywki. Nie róbcie tego. Szampony mają substancje myjące i oczyszczające. Po ich użyciu włosy są nieco twardsze, mniej sprężyste. To pierwszy powód, dla którego używamy odżywki, przywraca ona miękkość i elastyczność, ułatwia rozczesywanie.
Dodatkowo odżywka dostarcza włosom potrzebnych składników odżywczych.

Maska
Osoby, które muszą zastosować na swoich włosach kurację regenerującą powinny jak najczęściej korzystać z domowego SPA. Jak zrobić domowe SPA? Umyj włosy szamponem, osusz delikatnie i nałóż maskę. Zawiń włosy na czubku głowy i włóż pod czepek lub owiń folią spożywczą. Na wszystko nałóż czapkę lub turban, możesz też podgrzać suszarką. Dzięki ciepłu włosy otworzą łuski i będą bardziej podatne na wchłanianie składników. Maskę pozostaw na około 30 min. Po tym czasie spłucz włosy letnia lub chłodną wodą, aby domknąć łuski.

Jakie kosmetyki polecam?

Bardzo warta uwagi jest seria Rich Repair od Goldwell. Ma wszystko, czego zniszczone włosy pragną. Składniki zawarte w tych kosmetykach zapobiegają plątaniu i elektryzowaniu. Odżywka i maski zawierają całą gamę nawilżaczy i emolientów, które zatrzymują nawilżenie we włosie (oblepiają włos, zapobiegając utracie nawilżenie) oraz pięknie nabłyszczają. Uzupełnia niedobory lipidów, czyli odbudowuje zniszczone włosy. Dodatkowo wzmacnia i zabezpiecza przed uszkodzeniami i łamaniem.

Polecam również Fibre Force od Schwarzkopf. To w moim osobistym rankingu, jedna z ulubionych serii regenerujących. Szampon dla silnie zniszczonych włosów zawiera keratynę, która w łatwiejszy sposób dostaje się do włosa i cementuje jego powierzchnię od zewnątrz. Kationowy kompleks pielęgnujący pomaga w odbudowie struktury włosa. Olejek z nasion Marula wzmacnia włos na poziomie komórkowym. Pantenol, nawilża włosy i skórę głowy oraz dba o prawidłowy poziom wilgoci. Dzięki łatwo przyswajalnej keratynie i innym substancjom regenerującym zniszczone włosy odzyskują witalność, są odżywione, miękkie w dotyku, ładnie się układają. Odżywki i maski, domykają łuski, wnikają we włosy, nie obciążają. Aktywne składniki wzbogacone o keratynę uszczelniają powierzchnię włosa, wzmacniają i utrzymują wysoki poziom nawilżenia, odbudowują wiązania i uszczelniają powierzchnię włosa, zabezpieczając przed dalszymi zniszczeniami i złamaniami, co jest bardzo ważne w przypadku włosów osłabionych.

3. Używaj dobrej szczotki i poprawnie rozczesuj włosy

Przede wszystkim kup dobrą szczotkę. Szczotka do włosów nie powinna ich wyrywać, łamać, ciągnąć. Jeśli podczas czesania cały czas słyszysz “chrobot” to zastanów się nad wymianą. Wcześniej sprawdź, czy prawidłowo używasz szczotki. Czesania nie powinno zaczynać się od góry. Podziel włosy przedziałkiem na dwie części. Najpierw rozczesuj końcówki, kiedy już będą rozczesane, partia po partii rozczesuj włosy coraz wyżej, przytrzymując wyższe sekcje. Pamiętaj, żeby robić to delikatnie, jeśli trafisz na bardziej splątany obszar, nie ciągnij na siłę. Być może brzmi to pracochłonne, ale wierz mi nie odczujesz różnicy. A Twoje włosy Ci podziękują. Regeneracja włosów bez dobrej szczotki będzie trudnym zadaniem.
Polecam najlepsze (i mówię to z pełnym przekonaniem) szczotki do włosów od Olivia Garden. Od kiedy przerzuciłam się na Fingerbrusha kondycja moich włosów uległa zauważalnej poprawie. Szczotki nie są drogie, a będą Wam służyć spokojnie kilka lat. 

4. Zabezpieczaj włosy

Tak jak pisałam wyżej, przed użyciem temperatury na włosy używaj termoochrony, aby zminimalizować negatywny wpływ. Natomiast każdą swoją pielęgnację, czy to włosowa spa, czy szybkie codzienne mycie z odżywką, domykaj olejkiem lub silikonowym serum na końcówki. Nakładaj kropelkę na same końce, a w przypadku zniszczonych włosów polecałabym od wysokości ucha w dół. Nie przesadzaj z ilością, bo obciążysz włosy. Nie nakładaj też olejków przy skórze głowy, ponieważ włosy szybciej zaczną się przetłuszczać. Olejki domykają łuski i zapobiegają ich otwieraniu w ciągu dnia. Silikony dla niektórych brzmią strasznie, ale nie należy się ich obawiać w tej postaci. Olejek zabezpieczy włosy i końcówki przed uszkodzeniami i ograniczy negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli nie wiesz, który wybrać, bardzo polecam Ci produkty od Bioelixire. Świetnie spełniają swoją rolę.

5. Zastanów się nad swoją dietą

Ostatni punkt trochę mniej “włosowy”, ale u niektórych może okazać się krokiem milowym. Cera i włosy, aby były zdrowe i piękne, muszą być odżywione również od środka. To bardzo obszerny temat, więc jeśli ktoś jest zainteresowany tym, jak wzmocnić włosy z właściwą dietą zapraszam do tego wpisu, punkt nr 1 – Dieta.

Podsumowanie

To już wszystko jeśli chodzi o regenerację włosów. Wskazówki, które pojawiły się w powyższym wpisie można stosować nie tylko w przypadku bardzo zniszczonych włosów, ale co jakiś czas dla wzmocnienia obecnej kondycji. Złe praktyki powinien wyeliminować każdy na zawsze, bez względu na stan włosów.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.