Chcesz zacząć stosować zabiegi kwasami na twarz w domu? Sprawdź jak robić to bezpiecznie i prawidłowo!
Nadeszła jesień, a więc najlepszy czas na zabiegi kwasami do twarzy, które możesz wykonać samodzielnie w domu. Przed Tobą kilka chłodniejszych miesięcy, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak intensywne i dlatego właśnie teraz warto zadbać o regenerację i oczyszczenie Twojej skóry dzięki wprowadzeniu pielęgnacji kwasami.
Czym są kwasy do twarzy i jakie mają zalety?
Kwasy do twarzy to potoczna nazwa peelingów chemicznych. Ich główne zalety to:
- wygładzenie skóry;
- pomoc w pozbyciu się martwego naskórka;
- przywrócenie jednakowego kolorytu;
- redukcja przebarwień;
- działanie przeciwstarzeniowe;
- pomoc w leczeniu trądziku.
Podział kwasów i ich właściwości
Wyróżniamy 3 grupy kwasów: AHA, BHA i PHA. Każda z nich posiada inne właściwości i dedykowana jest to innych problemów i rodzaju cery.
Kwasy AHA sprawdzą się w walce z trądzikiem i przebarwieniami. Perfekcyjnie złuszczą Twoją cerę i ujednolicą jej koloryt. Idealnie nadają się do oczyszczania rozszerzonych porów. W skład tej grupy wchodzi m.in. kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy i pirogronowy.
Kwasy BHA stosowane są w przypadku skóry tłustej, problematycznej, łojotokowej i mieszanej. Kwas salicylowy, jedyny stosowany w kosmetologii przedstawiciel tej grupy, zmniejszy wydzielanie sebum, zredukuje zaskórniki oraz wspomoże proces złuszczania naskórka. Jako jedyny z kwasów rozpuszcza się w tłuszczach i przenika do warstwy skóry właściwej, co oznacza, że dzięki dogłębnemu działaniu jest w stanie poradzić sobie nawet z największymi problemami skórnymi.
Kwasy PHA świetnie nadają się do stosowania przy skórze wrażliwej, naczynkowej oraz skłonnej do podrażnień. Wspomagają proces złuszczania, łagodzą podrażnienia, oczyszczają, wyrównują koloryt, a przy tym niwelują zmarszczki. To jedyne kwasy, których możesz używać przez cały rok, ponieważ nie są fotouczulające. W skład tej grupy wchodzi np. popularny kwas laktobionowy.
Zasady stosowania kwasów do twarzy:
- W trakcje kuracji oraz do 2 tygodni po jej zakończeniu stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+.
- Wzbogać pielęgnację o użycie kremu regenerującego i odbudowującego.
- Nawilżaj skórę.
- Postaw na jeden wybrany kosmetyk z kwasami.
- Efekty przyjdą z czasem, możesz nie zobaczyć ich od razu. Nie zniechęcaj się i pamiętaj, że cykl odnowy naskórka wynosi ok. 28 dni.
Jak prawidłowo aplikować kwasy na twarz?
- Oczyść twarz, zmyj makijaż.
- Zmiękcz skórę przy użyciu pary lub ciepła.
- Przygotuj skórę, nałóż żel oczyszczający.
- Zabezpiecz wazeliną skórę wokół ust i oczu.
- Nanieś na twarz preparat z kwasami.
- Zneutralizuj działanie kwasu.
- Nałóż maskę uspokajającą.
Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, który możesz przeznaczyć na wykonanie zabiegu, zastosuj 4 niezbędne kroki: oczyść skórę, nałóż preparat przygotowujący, kolejno nałóż preparat z wysokim stężeniem kwasu oraz użyj neutralizatora.
W artykule na blogu "Jak stosować kwasy do twarzy w domu? Poradnik krok po kroku." znajdziesz dokładne wskazówki dotyczące każdego z wymienionych wyżej kroków.
O czym warto pamiętać?
Przede wszystkim przygotuj skórę do działania. Stężenie kwasu w kosmetykach przeznaczonych do domowego użytku zazwyczaj jest niewielkie. Pomimo tego zacznij od stosowania go np. co 3 dzień. Możesz też użyć innego kosmetyku z tej samej serii z kwasami, którą chcesz stosować, np. toniku, który w swoim składzie ma najsłabsze stężenie kwasu.
Dokładnie przeczytaj zalecenia producenta widoczne na etykiecie. Niektóre z produktów należy zostawić np. na całą noc, inne zmyć po określonym czasie. Nigdy nie przedłużaj czasu aplikacji, bo może to wysuszyć Twoją skórę lub wywołać podrażnienie.
Przed pierwszym użyciem wykonaj test czułości. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi podrażnienie, możesz spokojnie użyć wybranego kosmetyku. Gdy po zastosowaniu kwasu do twarzy czujesz pieczenie lub mrowienie na skórze, które nie ustąpiło po kilku minutach, to skonsultuj się z dermatologiem, bo być może kwas nie został prawidłowo dobrany do potrzeb Twojej skóry.
Nigdy nie łącz kwasów AHA i BHA z innymi kwasami, witaminą A i retinoidami. Unikaj ekspozycji na słońce i pamiętaj o używaniu filtrów przeciwsłonecznych.
Jakie kwasy na twarz? Sprawdź rekomendowane produkty w naszym sklepie!
Nacomi Next Level Adios Acne serum z kwasem glikolowym 10%
Apis Exfoliating Home Care Intensywna odnowa skóry w 20 dni
Nacomi Next Level serum kwasem migdałowym + PHA 10%
Nacomi serum złuszczające do twarzy z kwasem salicylowym 2%
BasicLab Acidumis Redukcja i Zwężenie peeling kwasowy
BasicLab Acidumis Nawilżenie i Wygładzenie peeling kwasowy
Apis Natural Cosmetics Żel neutralizujący (chłodzący) kwasy
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego stosowania kwasów do twarzy w domowej pielęgnacji, koniecznie odwiedź nasz blog, gdzie znajdziesz artykuły zawierające informacje, w jaki sposób używać kwasów "Kwasy do twarzy – jak je stosować w domowej pielęgnacji, żeby osiągnąć najlepsze efekty?", oraz poradnik, w którym krok po kroku przeczytasz, jak je aplikować. "Jak stosować kwasy do twarzy w domu? Poradnik krok po kroku."